موضع گیری نظامی ژاپن علیه چین در قبال تایوان

به گزارش اهدا بلاگ، یکی از مقام های ارشد ژاپنی با بیان این مساله که جاه طلبی های چین می تواند باعث تهدیدی وجودی برای توکیو باشد، گفت: تهاجم چین به تایوان احتمالا باعث درگیری بزرگی می گردد که آمریکا و ژاپن را وارد جنگ با پکن می نماید.

موضع گیری نظامی ژاپن علیه چین در قبال تایوان

به نوشته روزنامه واشنگتن اگزماینر، تارو آسو، معاون نخست وزیر ژاپن ضمن آنالیز احتمال حمله چین به تایوان گفت: در صورت بروز چنین اقدامی، ژاپن و آمریکا باید با هم از تایوان دفاع نمایند. این فرایند ممکن است به یک تهدید وجودی برای توکیو بدل گردد.

بر اساس گزارش های رسانه ای، این بیانیه باعث شد تا آسو، ارشدترین مقام دولتی ژاپن باشد که سناریوی روشنی را بیان می نماید که در آن، نیروهای ارتش ژاپن در درگیری بر سر خاکی بغیر از قلمروی ژاپن مداخله خواهند کرد.

این اظهارات بعلاوه بیانگر رشد نارضایتی ژاپن در قبال تهاجم چین، آن هم در زمانیست که شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین اقدامات سختگیرانه تری را در قبال هنگ کنگ وضع و تجهیزات و نیروهایش را در اطراف تایوان مستقر نموده است.

از خاتمه جنگ دوم جهانی، ارتش ژاپن تنها در عملیات دفاعی تمرکز داشته است بنابراین، دفاع از تایوان به معنای استقرار نیروهای ژاپنی در خارج از مرز و در اطراف تایوان است که یک عملیات تهاجمی محسوب می گردد. این یک تغییر عظیم در منطقه و فراتر از آن به تعداد می رود.

مت پوتینگر، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در دوران دونالد ترامپ گفت: دستورالعملی برای افسران نیروی هوایی ارتش چین صادر شده که شرح می دهد چرا تایوان به اسم یک هدف، بسیار مهم است و باید به حزب کمونیست چین ملحق گردد. ارتش چین بر این باور است که اگر تایوان تصرف گردد، چین می تواند بر منطقه تسلط یابد و دست ژاپن را از منطقه کوتاه کند.

ظهور ژاپن به اسم نیرویی در مقابل نفوذ نظامی و دیپلماتیک پکن تاثیرات عمده ای در کوشش های ایالات متحده برای تشکیل اتحاد دموکراسی ها برای کاهش تهدیدات چین دارد. ارتش ژاپن پس از جنگ دوم جهانی بیشتر به اسم نیروی دفاع شخصی عمل نموده اما توکیو به صورت تدریجی و در سال های اخیر بر ظرفیت های نظامی خود با یاری آمریکا افزوده است.

سوگیو تاکاهاشی، استراتژیست سابق وزارت دفاع ژاپن در مه امسال میلادی به موسسه هادسون گفته بود: بنابراین با این شرایط، آنچه ما احتیاج داریم این است که خودمان را برای یک افزایش تنش ها آماده نموده، به توسعه و بسط موضع مبارزه در نبرد و جنگ بپردازیم و به ویژه طوری خودمان را آماده کنیم که در چنین جنگی، پیروز شویم. ما باید نشان دهیم که برای نبرد آماده ایم.

مقام های چینی روز سه شنبه به اظهارات معاون نخست وزیر ژاپن واکنش نشان داده و به وی عملکرد مقام های ژاپن دوران استعمار را یادآور شدند که آنها چندین دهه پیش از جنگ دوم جهانی در سراسر منطقه پاسیفیک جنگ هایی را برای فتوحات انجام دادند. در 1895 با خاتمه سلسله چینگ در چین، ژاپن تایوان را فتح کرد و این مبنایی برای ژاپن شد تا در سال 1941 به فیلیپین هم حمله کند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: بعضی از سیاستمداران هنوز چشم طمع به تایوان دارند. چین امروز دیگر مانند قبل نیست. ما هرگز به کسی اجازه نمی دهیم تا از هر طریقی در مساله تایوان دخالت کند. کسی نباید خواسته و توانایی مردم چین را در دفاع از تمامیت ارضی و یکپارچگی قلمرویش زیر سوال ببرد و کم اهمیت جلوه دهد.

مقام های چین مدعی مالکیت تمامیت ارضی تایوان از زمان سلطه بر آن در 1949 هستند اما پکن هرگز بر این جزیره حکمرانی ننموده است.

یاسوهیده ناکایاما، معاون وزیر دفاع ژاپن همین اواخر گفته بود: آنها کوشش می نمایند تا تمامی جزایر تایوان را محاصره نمایند. ما باید بیدار و هشیار باشیم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 938

به "موضع گیری نظامی ژاپن علیه چین در قبال تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری نظامی ژاپن علیه چین در قبال تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید