دولت فدرال استرالیا چهار توافق با ایران، چین و سوریه را لغو کرد

به گزارش اهدا بلاگ، دولت فدرال استرالیا چهار توافق ایالت ویکتوریای این کشور با ایران، چین و سوریه را به بهانه ناسازگاری این توافقات با روابط و سیاست خارجی استرالیا لغو کرد.

دولت فدرال استرالیا چهار توافق با ایران، چین و سوریه را لغو کرد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رسانه های استرالیایی از اقدام دولت فدرال این کشور در لغو چهار توافق ایالت ویکتوریا با کشورهای ایران، چین و سوریه اطلاع دادند.

وبگاه استرالیایی ای بی سی نت اطلاع داد، دولت فدرال استرالیا برای اولین بار با استفاده از اختیارات جدیدی که به این دولت اعطا شده است، توافق های دولت محلی ویکتوریا با ایران، چین و سوریه را لغو کرد.

طبق اختیارات جدید اعطایی به دولت فدرال، این دولت می تواند توافقات امضا شده دولت های ایالتی، نهادهای دولتی، شوراهای محلی و دانشگاه های استرالیا با کشورهای و نهادهای خارجی را لغو کند.

دو توافق از مجموع این چهار توافق لغو شده از سوی دولت فدرال استرالیا، مربوط به توافق دولت محلی ویکتوریا با چین در زمینه ابر پروژه جاده و کمربند (راه ابریشم جدید) است.

وبگاه استرالیایی ای بی سی نت هشدار داد: این اقدام (دولت فدرال استرالیا) ریسک ایجاد یک تنش تازه در روابط با پکن را به دنبال دارد.

طرح یک جاده و یک کمربند (راه ابریشم جدید) چین، یک پروژه زیرساختی عظیم است که ساخت بنادر، خطوط انتقال لوله، خطوط ریلی و عظیمراه ها از کشورهای آسیایی تا اروپایی را در بر می گیرد.

مقام های مختلف دولت استرالیا پیش از این هم نوا با مواضع کشورهای غربی و به ویژه آمریکایی ها، درباره استفاده احتمالی دولت چین از طرح جاده و کمربند برای تثبیت نفوذ خود ابراز نگرانی نموده بودند.

در دولت دونالد ترامپ هم مایک پامپئو وزیر خارجه وقت آمریکا در جریان سفر اواسط مهرماه سال گذشته به توکیو و ملاقات با وزرای خارجه ژاپن، استرالیا و هند، از آنها خواست با آمریکا برای مقابله با نفوذ منطقه ای چین همکاری نمایند.

پامپئو در این سفر ادعا کرد، هندی ها دارند 60.000 نظامی چینی را در مرز شمالی شان مشاهده می نمایند. آنها به این احتیاج دارند که ایالات متحده در این مبارزه، متحد و شریکشان باشد. هند، استرالیا و ژاپن در معرض تهدیدات حزب کمونیست چین قرار دارند (جزئیات بیشتر).

دولت فدرال استرالیا همچنین روز چهارشنبه (امروز) توافق امضا شده بین اداره آموزش و پرورش ویکتوریا با یک نهاد دولتی ایران را لغو کرد.

رسانه های استرالیایی شرح بیشتری درباره اینکه چرا دولت فدرال این کشور توافق آموزشی ایالت ویکتوریا با نهاد دولتی ایران را لغو کرد، ارائه ندادند و شرحی هم درباره مفاد این توافق ندادند.

دولت فدرال استرالیا، تفاهم نامه سال 1999 ایالت ویکتوریا با دولت سوریه را لغو کرد؛ تفاهمی که هدف آن، تشویق همکاری های علمی بوده است.

ماریس پاین وزیر خارجه دولت فدرال استرالیا بیانیه ای درباره اقدام این دولت در لغو چهار توافق امضا شده دولت محلی ایالت ویکتوریا با کشورهای چین، ایران و سوریه منتشر کرد.

به گفته او که سناتور مجلس سنای استرالیا هم هست، محتوای این توافقات برای روابط خارجی استرالیا، نامطلوب بودند.

وزیر خارجه استرالیا همچنین مدعی شد : من این چهار توافق را با سیاست خارجی استرالیا ناسازگار و با روابط خارجی مان، مضر می دانم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 811

به "دولت فدرال استرالیا چهار توافق با ایران، چین و سوریه را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت فدرال استرالیا چهار توافق با ایران، چین و سوریه را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید