مصاحبه، کارشناس عراقی: خروج آمریکایی ها از بعضی پایگاهها بر اثر ضربات مقاومت بود، وعده ترامپ جنبه تبلیغاتی دارد

به گزارش اهدا بلاگ، رئیس گروه پژوهش های استراتژیک الهدف عراق با تاکید بر اینکه آمریکایی ها خواستار ترک عراق نیستند خروج اخیر نیروهای آمریکایی از بعضی پایگاههایشان در عراق را ناشی از ضربات گروههای مقاومت دانست.

مصاحبه، کارشناس عراقی: خروج آمریکایی ها از بعضی پایگاهها بر اثر ضربات مقاومت بود، وعده ترامپ جنبه تبلیغاتی دارد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ تک برگی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق هفته گذشته به آمریکا رفت و با مقامات بلندپایه این کشور ملاقات و گفت وگو کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در این ملاقات وعده خروج از عراق طی یک بازه زمانه سه ساله را داد که بیشتر کارشناسان سیاسی به این وعده آمریکایی ها به دیده شک و تردید می نگرند . در این باره با هاشم الکندی رئیس گروه پژوهش های استراتژیک الهدف عراق مصاحبه ای انجام دادیم که محورهای مهم این مصاحبه به توضیح زیر است:

 • آمریکایی ها خواستار ترک عراق نیستند و خروج اخیر آنها از بعضی پایگاهها هم در حقیقت چیزی جز آرایش دوباره نیروهایشان زیر ضربات مقاومت اسلامی نیست.
 • در راستای خرید زمان و تحریف واقعیت، آمریکایی ها با اعلام خروج خود از عراق در سه سال دیگر در وهله اول خواستار پیشبرد به اصطلاح گفت وگوی راهبردی با عراق هستند تا دریچه ای برای حضور غیرقانونی خودشان در طول این گفت وگوها باشد.
 • آمریکایی ها می خواهند به ترامپ در کارزار انتخاباتی خدمت نمایند زیرا یکی از شعارهای ترامپ در تبلیغات دور پیشین انتخابات، بازگشت نیروهای آمریکایی به این کشور بود.
 • مسئله قطعی این است که وزن و صندلی مجلس اجازه بقای آمریکایی ها به هر صورت را نمی دهد؛ هرچند که آمریکایی ها با بعضی طرف ها کوشش می نمایند که تصمیم مجلس مبنی بر لزوم اخراج نیروهای بیگانه از عراق را کمرنگ نمایند.
 • این گفته ترامپ که نیروهای آمریکایی برای مقابله با آنچه به زعم خود دخالت های ایران می خواند، در عراق حضور دارند، دروغی بیش نیست زیرا این آمریکایی ها بودند که گروه تروریستی داعش را آوردند تا از این طریق به عراق بازگردند.
 • گفته های آمریکایی ها (علیه ایران) نقض حاکمیت و قانون اساسی عراق است زیرا این قانون تاکید می نماید که عراق نباید سکوی تعرض و حمله به کشورهای همجوار باشد.
 • آمریکایی ها به فعال سازی و به جریان انداختن هسته های تروریستی و هماهنگی با آنها متوسل شدند تا توجیه نمایند که حضورشان برای مبارزه با تروریسم لازم است.اینها اهرم و ابزار آمریکا است که وقتی درخواست ها (برای اخراج آمریکایی ها) شدت می یابد، آنها را به حرکت در می آورند.

  متن کامل این مصاحبه به توضیح زیر است:

  خبرنگاران: آینده نیروهای آمریکایی در عراق بعد از سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به آمریکا چگونه است و چرا نیروهای آمریکایی نمی خواهند خاک عراق را ترک نمایند و آنطور که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت، خواستار تداوم حضور سه ساله خود - به جای خروج سریع از عراق براساس مصوبه مجلس این کشور- هستند چرا که این مصوبه خواستار خروج سریع نیروهای آمریکایی از عراق است.

  هاشم الکندی: آمریکایی ها خواستار ترک عراق نیستند و خروج اخیر آنها از بعضی پایگاهها هم در حقیقت چیزی جز آرایش دوباره نیروهایشان زیر ضربات مقاومت اسلامی نیست که در پاسخ به - حملات هر ازچند گاه آمریکایی ها و اعلام ادامه حضور سه ساله آنها در خاک عراق در جریان سفر اخیر الکاظمی به واشنگتن- صورت می گیرد.

  در واقع، در راستای خرید زمان و تحریف واقعیت، آمریکایی ها با اعلام خروج خود از عراق در سه سال دیگر در وهله اول خواستار پیشبرد به اصطلاح گفت وگوی راهبردی با عراق هستند تا دریچه ای برای حضور غیرقانونی خودشان در طول این گفت وگوها باشد. در وهله دوم نیز آمریکایی ها می خواهند به ترامپ در کارزار انتخاباتی خدمت نمایند زیرا یکی از شعارهای ترامپ در تبلیغات دور پیشین انتخابات، بازگشت نیروهای آمریکایی به این کشور بود.

  اما این صرفا در حد یک اعلام است و حقیقت ندارد زیرا تراپ خواستار باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق است و قبلا این قصد خود را برای ضربه زدن به کسانی که آنها را دشمنان آمریکا خواند، گفت و در این زمینه چندبار به جمهوری اسلامی ایران و سوریه اشاره نمود؛ از جمله در جریان سفرش به پایگاه عین الاسد و در جریان سفر اخیر الکاظمی به آمریکا. لذا ترامپ از سه سال حرف می زند تا اینگونه القا کند که او در راستا اجرای طرح خروج از عراق حرکت می نماید اما نیازمند زمان تعیینی برای مهیا شدن شرایط حضور نیروهای آمریکایی در کشوری دیگر است. از این رو، این اعلام ها و اظهارات صرفا در راستای خدمت مستقیم به آمریکایی ها و نقشه های آنها است یا آنها مسائلی را اعلام می نمایند اما در باطن بدنبال مسائل دیگری هستند.

  خبرنگاران: پس مصوبه مجلس عراق که برخروج نیروهای آمریکایی از عراق تاکید دارد چه می گردد ؟

  هاشم الکندی: درخصوص عراق باید گفت که این کشور مجلس دارد و مردم به وسیله نمایندگان خود در مجلس و خودشان بر لزوم خروج همه نیروهای خارجی از کشورشان و در صدر آنها نیروهای آمریکایی تاکید می نمایند. لذا این تصمیم مجلس لاجرم باید اجرا گردد. مسئله دیگر این است که تصمیم مجلس و ملت عراق درخصوص لزوم خروج نیروهای بیگانه از کشورشان بعد از این تجربه عظیم گرفته شده است که عراق تنها با خروج همه نیروهای بیگانه روی آرامش و امنیت را به خود خواهد دید. مسئله دیگر این است که الکاظمی موضوع اخراج همه نیروهای بیگانه را مطرح نکرد و درجریان سفر اخیرش به واشنگتن، به توافق های خود با تشکل های سیاسی عمل نکرد زیرا او متعهد شده بود که درخواست برای اخراج نیروهای بیگانه در صدر برنامه کاری دولتش باشد. از این مرحله به بعد، فکر می کنم که فشارها بیشتر خواهد بود زیرا امروز ما با درخواست برای بازخواست الکاظمی و چه بسا برکناری او به خاطر شانه خالی کردن از این نقش (اخراج نیروهای بیگانه) روبرو خواهیم شد..مسئله قطعی این است که وزن و صندلی مجلس اجازه بقای آمریکایی ها به هر صورت را نمی دهد؛ هرچند که آمریکایی ها با بعضی طرف ها کوشش می نمایند که تصمیم مجلس مبنی بر لزوم اخراج نیروهای بیگانه از عراق را کمرنگ نمایند. این تصمیم اهرم فشاری خواهد بود و چه بسا آینده دولت الکاظمی و بقای او در پست نخست وزیری را تعیین خواهد نمود.

  خبرنگاران: ترامپ در جریان سفر اخیر الکاظمی به آمریکا مدعی شد که نیروهای آمریکایی در عراق هستند تا به زعم خود اگر ایران کاری انجام داد، یاری نمایند. به نظر شما منظور ترامپ از این گفته چیست؟

  هاشم الکندی: این گفته ترامپ که نیروهای آمریکایی برای مقابله با آنچه به زعم خود دخالت های ایران می خواند، در عراق حضور دارند، دروغی بیش نیست زیرا این آمریکایی ها بودند که گروه تروریستی داعش را آوردند تا از این طریق به عراق بازگردند. همین آمریکایی ها بودند که از خروج خود از عراق ابراز پشیمانی کردند و در نتیجه این بهانه تراشی، دروغ جدید آمریکا برای رسیدن به هدفش یعنی اشغال دوباره عراق بویژه بعد از شکست نقشه داعشی آنها است. این گفته های آمریکایی ها نقض حاکمیت و قانون اساسی عراق است زیرا این قانون تاکید می نماید که عراق نباید سکوی تعرض و حمله به کشورهای همجوار باشد لذا ترامپ بار دیگر گفته های سابق خود در پایگاه عین الاسد را تکرار کرد. او گفته بود که می خواهد از خاک عراق برای ضربه به جمهوری اسلامی ایران یا جاسوسی از آن استفاده کند و از این رو، ترامپ حاکمیت عراق و امنیت و کرامت عراقی ها را با این گفته ها قبل از هر چیز دیگری نقض می نماید. این نقض حاکمیت به مجموعه موارد نقض قوانین و تجاوزگری آمریکایی ها افزوده می گردد. آنها به عراق به عنوان یک کشور مستقل نگاه نمی نمایند بلکه به عنوان یک کشور اشغال شده یا یک ایالت از ایالت های آمریکا می نگرند.

  خبرنگاران: در ماههای گذشته و وقتی درخواست ها از طرف مجلس و بسیاری از گروههای عراقی مبنی بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق شدت گرفت، فعالیت های گروههای تروریستی از جمله داعش در عراق نیز براساس اطلاعات میدانی افزایش یافت. آیا فکر می کنید که رابطه مستقیمی بین این فشارها به آمریکا و افزایش فعالیت گروههای تروریستی وجود دارد. به عبارت دیگر، آیا می توان گفت که این آمریکا بود که تروریسم را در عراق به فعالیت و جریان اندخت؟

  هاشم الکندی: در ماههای اخیر، نیروهای سیاسی و گروههای مقاومت بر لزوم اجرای مصوبه مجلس و اراده مردم عراق مبنی بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از عراق تاکید کردند و آمریکایی ها به فعال سازی و به جریان انداختن هسته های تروریستی و هماهنگی با آنها متوسل شدند تا توجیه نمایند که حضورشان برای مبارزه با تروریسم لازم است.. این عراقی ها بودند که ثابت کردند به تنهایی توانایی مبارزه با تروریسم و پیروزی بر آن دارند.

  این بخشی از نقشه آمریکایی ها بود که در دستور کار خود قرار دادند. در اینجا گزارش چشم انداز آمریکا برای آینده عراق یا به عبارت دیگر گزارش کارگروه آینده عراق به ریاست رایان کروکر را یادآور می شوم. آمریکایی ها در این گزارش گفتند که باید یک تهدید تروریستی وجود داشته باشد تا این امر یک مبنا یا توجیه برای درخواست عراقی ها برای باقی مانده آمریکایی ها یا حتی باقی ماندن آمریکایی ها به بهانه مبارزه با تروریسم باشد. لذا تروریسم ساخته و پرداخته خود آمریکایی ها است و آنها به این امر اذعان نموده اند. هیلاری کلینتون و ترامپ گفتند که داعش ساخته و پرداخته آمریکا است. آنها امروز این اهرم خود یا بقایای آن را برای بازگشت و القای این امر که خطر تروریستی همچنان پابرجاست، به جریان می اندازند. در نتیجه اینها اهرم و ابزار آمریکا است که وقتی درخواست ها (برای اخراج آمریکایی ها) شدت می یابد، آنها را به حرکت در می آورند. آنها همچنین بعضی جریان های سیاسی مرتبط با خودشان را فعال می نمایند تا بگویند که ما همچنان تحت تهدیدات سیاسی هستیم و باید آمریکایی ها در عراق باقی بمانند. اما در سطح رسمی و نظامی و مردمی تاکید بر این است که عراقی ها همانطور که بر تروریسم به هنگام قدرتمند بودن و در اشغال داشتن اراضی عراق و برخورداری از حمایت اقتصادی قوی پیروز شدند، امروز نیز به یقین قادر هستند که به وسیله تجربیات و قدرت بیشتری که در دوره های اخیر تقویت شده است، تروریسم را شکست دهند که اساسا امروز در حالت ضعف به سرمی برد. تروریسم امروز در سطح گروهک ها و بعضی بقایای عناصر تروریستی هستند که نیروهای امنیتی با آنها درگیر می شوند و در طول تنها چند روز آن را نابود می نمایند.

  خبرنگاران: با وجود اینکه آمریکا پایگاهها و نیروهای نظامی در بسیاری از کشورهای منطقه نظیر کویت، عربستان، قطر و بحرین دارد، چرا اصرار دارند که در عراق حضور نظامی داشته باشد؟

  هاشم الکندی: آمریکای پایگاههای زیادی در منطقه دارد؛ از پایگاه اینجرلیک ترکیه گرفته تا پایگاه العدید. اما اصرار آمریکایی ها برای ماندن در عراق این است که آنها در عراق متعهد و ملزم به رعایت قواعد درگیری -آنطور که همگان می دانند- نیستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 364

به "مصاحبه، کارشناس عراقی: خروج آمریکایی ها از بعضی پایگاهها بر اثر ضربات مقاومت بود، وعده ترامپ جنبه تبلیغاتی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، کارشناس عراقی: خروج آمریکایی ها از بعضی پایگاهها بر اثر ضربات مقاومت بود، وعده ترامپ جنبه تبلیغاتی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید