مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 600 هزار هکتار تا تیرماه امسال

به گزارش اهدا بلاگ، تهران (پانا) - سازمان حفظ نباتات کشور پیش بینی کرد، با موج جدید هجوم ملخ های صحرایی از چهارم فروردین به کشور حدود 500 تا 600 هزار هکتار مبارزه با این آفت تا اواخر تیر امسال محقق می شود.

مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 600 هزار هکتار تا تیرماه امسال

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، سعید مشخص گفت: از چهارم فروردین، حمله ملخ های صحرایی از سمت عربستان به استان های خوزستان، بوشهر و بخش کوچکی از ایلام شروع می شود که تا دیروز در این مناطق در سطح 2 هزار هکتار مبارزه با این آفت انجام شده است.

وی افزود: اکنون 13 شهر در استان خوزستان در معرض هجوم ملخ های صحرایی با تراکم های شدید، متوسط و ضعیف قرار گرفته است؛ تراکم هجوم دستجات ملخ های صحرایی در شهرهای هندیجان، بهبهان، دزفول، رامشیر و رامهرمز شدید و در شهرهایی مانند ماهشهر، اهواز و آبادان متوسط و پایین است.

وی ادامه داد: ملخ های صحرایی که به خوزستان و بوشهر هجوم آورده اند، بالدار بالغ و آماده تخم ریزی هستند از این رو تلاش می کنیم که تخم ریزی انجام نشود. هر ملخ صحرایی ماده 300 عدد تخم می گذارد که حدود 200 تخم آن تبدیل به پوره می شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه حمله ملخ های صحرایی بر خلاف سال های قبل که از سمت شرق و مرکز عربستان بود، امسال از سمت غرب و شمال غرب انجام شده و به تدریج به سمت مرکز عربستان متمایل می شود، بنابراین ظرف هفته های آینده فشاری که بر استان های خوزستان و بوشهر آمده است، به تدریج متمایل به مناطق پایین دست می شود و سراسر بوشهر و بخش هایی از استان های فارس و هرمزگان را درگیر می کند.

این مقام مسئول با ابراز خشنودی از تامین اعتبارات مبارزه با ملخ های صحرایی توسط ستاد بحران کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: مبلغ 15 میلیارد تومانی که برای مبارزه با ملخ صحرایی درخواست کرده بودیم تامین و در 2 روز آخر اسفند بین استان های مورد نظر توزیع شد؛ این اعتبارات هزینه ای و تملکی را صرف تامین تجهیزات و لوازم، سوخت و امکانات حمل و نقل کردیم.

مشخص با اشاره به درخواست 100 میلیارد تومانی سازمان حفظ نباتات کشور برای مبارزه با ملخ صحرایی گفت: این مبلغ در هفته آخر اسفند توسط ستاد بحران کشور تصویب و به هیات دولت تحویل شد و امیدواریم تا اواخر فروردین امسال از طریق سازمان برنامه و بودجه به سازمان حفظ نباتات کشور ابلاغ و در استان هایی که درگیر این آفت هستند، متناسب با حجم عملیات و مبارزه توزیع شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 750

به "مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 600 هزار هکتار تا تیرماه امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 600 هزار هکتار تا تیرماه امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید