صدایِ سکوت در مراسم تحلیف بایدن

به گزارش اهدا بلاگ، الین گودفری* نویسنده و تحلیلگر نشریه آتلانتیک در مقاله ای، به شرایط سوت و کورِ شهر واشنگتن در بحبوحه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید آمریکا جو بایدن اشاره نموده و به نوعی بر این مساله تاکید نموده که مراسم تحلیف بایدن را بایستی یکی از آرام ترین تحلیف ها در کل تاریخ سیاسی آمریکا ارزیابی کرد. آرامشی که در سایه دوره ای از تنش و آشوب، تحت تاثیر حضور دونالد ترامپ در قدرت، ایجاد شده و جلوه ای از آسیب های ترامپ به جامعه آمریکا است. وی در این رابطه می نویسد:

صدایِ سکوت در مراسم تحلیف بایدن

بالاخره دوره پر سروصدای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا که با جنجال هایی نظیر حمله حامیان افراطی وی به ساختمان کنگره آمریکا و ده ها بحران سازی دیگر همراه بود، به خاتمه رسید و در نهایت، مراسم تحلیف جو بایدن (در نبودِ دونالد ترامپ) برگزار گردید.

به گزارش خبرنگاران، گردشی ساده در خیابان های واشنگتن در آستانه مراسم تحلیف بایدن نشان می دهد که همه جا در سکوتی مطلق فرو رفته و جامعه آمریکا به نوعی به آینده ای جدید، امیدوار است. شاید این مساله، خاتمه خوبی برای یکی از پرسروصدا ترین دوران ها در تاریخ سیاسی آمریکا باشد.

اگر شرایط آمریکا در بحبوحه مراسم تحلیف، عادی بود و اگر سالی که در آن هستیم هم، سالی عادی بود، بدون تردید هزاران آمریکایی به خیابان های کشورشان می ریختند و سعی می کردند به هر نحو ممکن که شده در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا شرکت نمایند و وی را ببیند. آن ها بدون تردید شور و شوق زیادی را تجربه می کردند. با این حال، آمریکا در آستانه برگزاری مراسم تحلیف، آرامشی توام با سرخوردگی را تجربه می کرد و مراسم تحلیف بایدن، در نوع خود، به یکی از خسته نماینده ترین مراسم تحلیف در تاریخ آمریکا تبدیل شد.

با این همه، دموکرات ها در شرایط کنونی، چیز های زیادی دارند که به آن ها افتخار نمایند. آن ها پیروز شدند که دونالد ترامپِ جنجالی را با معاونِ رئیس جمهور اوباما (جو بایدن)، جایگزین نمایند. آن ها برای نخستین بار، یک زنِ سیاه پوست (کامالا هریس) را به کرسی معاون ریاست جمهوری آمریکا منصوب کردند. با این حال، حتی بخش زیادی از دموکرات های خوشحال نیز در شرایط کنونی و در بحبوحه تحلیف بایدن، در خانه های خود بودند و بدون شور و هیجانات معمول، اقدام به جشن دریافتِ تحلیف بایدن کردند.

مسائلی نظیر آنچه پیس از این عنوان شدند، به وضوح نشان می دهند که تا چه میزان شرایط در آمریکا، پیچیده و مبهم است. در شرایط فعلی، بیش از 400 هزار نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، جان خود را از دست داده اند. بحرانی که همچنان هم ادامه دارد. فرایند واکسیناسیون کرونا در آمریکا، به شدت آرام و کُند پیش می رود و ویروس کرونا با جهش های جدید خود، بسیاری را نگران نموده است. اکنون واشنگتن، شرایطِ یک شهر سوت و کور و قرنطینه شده را دارد. تنها چند روز قبل، حامیان افراطی ترامپ، در اقدامی که حمله ای مستقیم به دموکراسی بود، به ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند و چالشی عظیم را به وجود اآوردند. این مساله مایه شرمساری ملی و بین المللی برای آمریکا شد و خسارتی عظیم به وجهه بین المللی این کشور وارد کرد.

قبل از برگزاری مراسم تحلیف بایدن، در گوشه گوشه واشنگتن، پست های ایست و بازرسی زیادی تعبیه شده بود و عملا این شهر را به یکی از امنیتی ترین شهر های دنیا تبدیل نموده بود. شماری از حامیان بایدن، پلاکارد هایی را در دست داشتند که عکس های بایدن-هریس روی آن ها قرار داشت و یا روی آن ها نوشته شده بود کارِ ترامپ را تمام کن. بسیاری از حامیان بایدن زمانی که وی گفت که رویای برابری برای همه، دیگر به تعویق نخواهد افتاد، برای او دست زده و هورا کشیدند. امری که شاید تحقق آن، زمان و کار های زیادی را بطلبد.

یکی از حامیان بایدن که از شهری دور برای تماشای مراسم تحلیف وی، خود را به واشنگتن رسانده بود به من گفت: من در مراسم تحلیف اوباما بودم و حالا می خواستم در مراسم تحلیف بایدن نیز حضور داشته باشم و شاهد تکرار تاریخ باشم. با این حال، من به دلیل ملاحظاتِ خاص مراسم تحلیف بایدن، نتوانستم خود را به محل برگزاری مراسم، نزدیک کنم. این مساله چیزی نبود که من انتظار آن را داشته باشم.

وی در خصوص نوعِ استقبال و همچنین ملاحظات امنیتی شدید در بحبوحه برگزاری مراسم تحلیف بایدن، ابراز تعجب کرد و کاملا در این رابطه گیج بود. با این حال، وی تاکید نمود که به شرایط کنونی احترام می گذارد، زیرا معتقد است این رویکرد، بیش از همه در راستای منافع ایالات متحده آمریکا، در برهه کنونی واقع شده است.

*الین گودفری، وی نویسنده و تحخلیلگر نشریه آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 650

به "صدایِ سکوت در مراسم تحلیف بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدایِ سکوت در مراسم تحلیف بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید