تداوم کرونا در آمریکا باعث شکست ترامپ در انتخابات می گردد

به گزارش اهدا بلاگ، خبرنگاران - گروه بین الملل: شمارش آرای انتخابات مقدماتی حزب دموکرات که روز سه شنبه همزمان در 14 ایالت برگزار گردید نشان از رجحان جو بایدن بر رقیب اصلی اش برنی سندرز داشت.

تداوم کرونا در آمریکا باعث شکست ترامپ در انتخابات می گردد

در این میان، جو بایدن معاون سابق باراک اوباما به لطف از خودگذشتگی 2 رقیب دموکرات که به نفع وی از گردونه رقابت خارج شدند؛ پیروزی در 8 ایالت را از آن خود کرد تا به این ترتیب، از برنی سندرز رقیب سوسیالیست که در 4 ایالت پیروز شده، پیشی گرفت.

اما آنچه مهم است، شمار موکل های انتخاباتی است که با حضور در کنوانسیون ملی حزب، نامزد نهایی دموکرات ها برای رقابت با دونالد ترامپ جمهوریخواه و رئیس جمهوری فعلی آمریکا را تعیین می نمایند. نامزد نهایی حزب دموکرات به حمایت یک هزار و 991 موکل (هیئت انتخاباتی) احتیاج دارد.

خبرنگاران در مصاحبه با پروفسور شیرین هانتر عضو شورای روابط خارجی آمریکا به آنالیز آثار نتایج سه شنبه عظیم بر سرنوشت سندرز و بایدن پرداخته است.

شیرین طهماسب هانتر (1945 در تبریز) استاد ایرانی-آمریکایی در دانشگاه جورج تاون است که در زمینه مقالات سیاسی به فعالیت مشغول است. او متخصص مسائل سیاسی ایران، خاورمیانه و اسلام سیاسی است تا پیش از انقلاب 57 ایران، هانتر عضو وزارت امور خارجه ایران بوده است و پس از آن به ایالات متحده نقل مکان نمود. وی به زبان های فارسی، انگلیسی، فرانسه و ترکی صحبت می نماید. وی همچنین عضو شورای روابط خارجی امریکاست.

کتاب روابط ایرانی-عربی، فرایندهای تنش و سازگاری از جمله کتابهای متأخر هانتر است. این کتاب تلاشی برای فهم و درک بهتر تأثیرات رقابت های فرهنگی، مدرنیزاسیون (نوگرایی)، اختلافات قومی و مذهبی، دولت سازی، نقش قدرت های عظیم و سیستم سیاسی بین المللی بر روابط ایرانیان و اعراب طی هفت دهۀ گذشته است. از جمله آثار دیگر وی می توان به کتابهای خدا در کنار ماست: دین و امور بین الملل، سیاست خارجی ایران در دوران بعد از شوروی، ایران متفرق: ریشه های تاریخی مناظرات ایرانیان درباره هویت، فرهنگ و حکومت در قرن بیست و یکم، اسلام در روسیه؛ سیاست هویت و امنیت، آینده اسلام و غرب؛ برخورد تمدنها یا همزیستی مسالمت آمیز، صدای اسلام از جناح اصلاح طلب، اسلام و حقوق بشر، مدرنیزاسیون، دموکراسی و اسلام و اسلام: دین دوم اروپا اشاره نمود.

* جو بایدن در سه شنبه عظیم بر برنی سندرز غلبه کرد و توانست در آرای وکالتی (دلیگیت) از او پیشی بگیرد. آیا فرایند رو به رشد بایدن ادامه خواهد داشت و نامزد نهایی حزب خواهد شد؟

هنوز نمی توان پیش بینی کرد که آیا پیروزی بایدن ادامه خواهد داشت. هنوز ایالتهای بسیاری انتخابات اولیه را نداشته اند. بسیاری از آنها ایالتهای صنعتی هستند که وضعشان در دهه های گذشته بهتر شده است.

از این جهت جمعیت کارگری آنها ممکن است به سندرز رأی دهند. اما مخالفان او با تشدید اتهامات کمونیستی بر علیه او سعی خواهند کرد موقعیت او را تضعیف نمایند.

*یکی از دلایل پیروزی بایدن در سه شنبه عظیم کنار کشیدن پیت بوتجج و امی کلوبوچار به نفع او بود. از سوی دیگر الیرابت وارن هم به نفع سندرز کنار نرفت تا در ایالت ماساچوست که انتظار نمی رفت بایدن پیروز گردد، پیروز گردد و پیروز سه شنبه عظیم بایدن باشد. در واقع وارن به نوعی در زمین بایدن بازی کرد. ارزیابی شما چیست؟

مسلماً کناره گیری دو کاندیدای میانه رو به بایدن یاری کرد در حالیکه سندرز و وارن آرای پیشروها(Progressives) را بین خود تقسیم کردند. به طور کلی دست اندرکاران حزب دموکرات و سرمایه داران با حمایت از بایدن می خواهند راه پیروزی سندرز را کاملاً ببندند.

*اگر الیزابت وارن زود به نفع سندرز کنار نکشد در این صورت جامعه آماری که به سندرز و وارن رأی می دهند تقسیم خواهد شد چرا که جامعه رای دهندگان به این دو نامزد تقریباً یکسان است و این موضوع نهایتاً در رقابت با بایدن به شکست سندرز منجر خواهد شد. ارزیابی شما چیست؟

اگر وارن به نفع سندرز کنار بکشد مسلماً شانس او بیشتر خواهد شد. حتی اگر وارن کنار نکشد هواداران او ممکن است به سندرز رأی بدهند.

*اگر از میان سندرز یا بایدن یکی نامزد نهایی دموکراتها گردد، این اشکال وجود دارد که آرای هر کدام تقریباً به سبد دیگری واریز نمی گردد و شکست آنها مقابل ترامپ زیاد می گردد. چرا که هواداران سندرز به خاطر شعارهای سوسیالیستی او که جنبه انقلابی هم دارد از میان جوانان، سیاه پوستان و طبقه کارگر (البته نه همه کارگران) است که مطمئناً این آراء در سبد بایدن واریز نمی گردد. ارزیابی شما چیست؟

این درست است که بسیاری از هواداران سندرز ممکن است به بایدن رأی ندهند. اما من تصور می کنم که به خاطر شکست دادن ترامپ آنها شاید حاضر باشند که این بار به سندرز رأی بدهند. دموکراتها می خواهند هر طور هست ترامپ را شکست دهند.

*با توجه به تحولات اخیر شانس ترامپ را در پیروزی انتخابات 2020 چقدر می دانید؟

شانس پیروزی ترامپ به وضع مالی آمریکا در زمان انتخابات بستگی خواهد داشت. اگر اقتصاد خوب باشد به نظر من او برنده خواهد شد. اما در هفته گذشته به علت ویروس کرونا بازار بورس آمریکا شوکهایی دیده است. اگر کرونا به زودی مهار نگردد، ممکن است باعث نوعی رکود در اقتصاد آمریکا گردد. در این صورت شانس دموکراتها بیشتر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 26

به "تداوم کرونا در آمریکا باعث شکست ترامپ در انتخابات می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم کرونا در آمریکا باعث شکست ترامپ در انتخابات می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید