برنامه ریزی کاخ سفید برای دست دادن روحانی و اوباما در راهروی سازمان ملل

به گزارش اهدا بلاگ، خبرنگاران: کاخ سفید امیدوار است رؤسای جمهور دو کشور در ساختمان سازمان ملل با یکدیگر دست بدهند، اما امکان یک ملاقات کامل به هیچ وجه وجود ندارد.

برنامه ریزی کاخ سفید برای دست دادن روحانی و اوباما در راهروی سازمان ملل

به گزارش خبرنگار گروه رسانه های دیگر خبرنگاران، ایران هسته ای نوشت؛ منابع غربی می گویند دولت امریکا در پی آن است که ملاقاتی نمادین میان حسن رواحانی و باراک اوباما و ملاقاتهایی کاری میان محمد جواد ظریف و یکی از مقام های وزارت خارجه امریکا در نیویورک انجام گردد.

به دنبال اوج دریافت حدس ها درباره تماس های مستقیم ایران و امریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ارشد محمد و مت اسپتالنیک در گزارشی برای خبرگزاری رویترز از واشینگتن که درتاریخ 29 شهریور 1392 (20 سپتامبر 2013) منتشر شده، خبر دادند که کاخ سفید در حال برنامه ریزی برای ملاقاتی نمادین میان روحانی واوباماست. این دو با اشاره به اظهارات جی کارنی سخنگوی کاخ سفید که گفته بود امکان ملاقات میان روحانی و اوباما وجود دارد نوشتند: این ملاقات احتمالاً بیشتر در حد یک دست دادن و احوالپرسی کوتاه - به احتمال زیاد در ساختمان سازمان ملل - خواهد بود تا ملاقاتی رسمی که امکان گفت وگوهای مفصل تر سران دو کشور در آن وجود دارد.

یک مقام آمریکایی در این باره به رویترز گفته است: کاخ سفید امیدوار است رؤسای جمهور دو کشور در ساختمان سازمان ملل با یکدیگر دست بدهند، اما امکان یک ملاقات کامل به هیچ وجه وجود ندارد. یک مقام دیگر نیز دست دادن رؤسای جمهور ایران و آمریکا را در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل محتمل دانست. وی در عین حال گفت در حال حاضر چنین برنامه ای وجود ندارد.

محمد و اسپتالنیک، در ادامه تاکید نموده اند که علت بی علاقگی اوباما به ملاقات مفصل حصوری این است که ممکن است پس از کوتاه آمدن در قضیه سوریه، یکی بار دیگر از جانب منتقدان داخلی اش متهم به ضعف گردد.

در عین حال، رویترز نوشته است مقام های امریکایی می دانند که تبادیل نظر مهم تر از دست دادن است و به همین دلیل کوشش می نمایند ملاقاتی مفصل تر میان مقام های وزارت خارجه ایران و امریکا انجام گردد.

رویترز گزارش داده است: با وجود حدس ها درباره تبادل نظری رؤسای جمهور ایران و آمریکا یا جان کری و محمدجواد ظریف، وزرای خارجه دو کشور در طول نشست های مجمع عمومی سازمان ملل، مقامات فعلی و سابق آمریکایی می گویند امکان تماس دو کشور در سطح پایین منطقی تر است.

یک مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفته است: این راهی است که اغلب برای آغاز انتخاب می گردد، چرا که شما واقعاً از طرف تبادل نظر مطمئن نیستید. می توان از پیامدهای ملاقات در سطح پایینی که بی نتیجه است، در امان بود، اما در امان ماندن از پیامدهای ملاقات در سطح مقامات عالی امکان پذیر نیست.

به نوشته رویترز، آمریکا چند نامزد احتمالی برای ریاست این گفت وگوها دارد که از جمله می توان به وندی شرمن، معاون وزیر خارجه این کشور در امور سیاسی اشاره نمود که هم اکنون ریاست مذاکرات هسته ای آمریکا با ایران را بر عهده دارد. دیگر نامزد احتمالی ریاست این تبادل نظرها، بیل (ویلیام) برنز، قائم مقام وزیر خارجه آمریکا است که مذاکره نماینده سابق هسته ای و کارشناس مسائل خاورمیانه است.

علاوه بر این، رویترز گزارش داده است که اوباما سعی خواهد نمود رد نطق خود در سازمان ملل که هم زمان با نطق روحانی انجام می گردد هم به این نکته اشاره کند که امکان حل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران وجود دارد و هم تاکید کند که برنامه هسته ای ایران باید مهار گردد.

رویترز نوشته است علت اتخاذ این رویکرد این است که اوباما باید بتواند امکان گفت وگو با ایران را حفظ کند و در عین حال از خود در برابر انتقاد محافظه کارانی که ممکن است تمایلش به گفت وگو را نشانه ضعف او بدانند- بویژه پس از تصمیم اخیر وی درباره بمباران نکردن سوریه- حفاظت کند.

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 161

به "برنامه ریزی کاخ سفید برای دست دادن روحانی و اوباما در راهروی سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی کاخ سفید برای دست دادن روحانی و اوباما در راهروی سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید