بازگشایی صحن حرم ها پس از ماه مبارک رمضان، کرونا در جهت کنترل و مهار

به گزارش اهدا بلاگ، وزیر بهداشت با بیان اینکه برنامه ریزی نموده ایم که پس از ماه رمضان صحن های حرم ها را با پروتکل بازگشایی کنیم، گفت: راستا کرونا به سمت کنترل و مهار است.

بازگشایی صحن حرم ها پس از ماه مبارک رمضان، کرونا در جهت کنترل و مهار

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید نمکی در گفتگوی زنده اینستاگرامی خود در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان از بین رفتن ویروس کرونا اظهار کرد: هیچ کس نمی تواند پاسخ این سوال را بدهد که ویروس چه زمانی از بین و به چه سمت و سویی خواهد رفت البته من در این باره از واژه وحشتناک استفاده نمی کنم، زیرا وحشت زایی می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی گردد. کرونا نشان می دهد که رفتار اجدادی اش را ندارد؛ دو مورد از پیشینیان این ویروس سارس و مرس در سال های 2003 و 2012 بودند که هر دوی این ویروس ها در شرایط گرما تضعیف شدند در حالی که ما الان در خوزستان که یک نقطه گرجهت است پیک کرونا را شاهد هستیم.

وی اضافه نمود: الان برای اظهار نظر درباره زمان از بین رفتن ویروس زود است و باید بین 4 تا 6 ماه دیگر صبر کنیم تا رفتار ویروس را واقع بینانه تر ببینیم. این ویروس با بقیه ویروس ها متفاوت است و آنچه برای ما مسلم است این است که ویروس کرونا هنوز واکسن و دارو ندارد و بهترین نوع مبارزه با این ویروس فاصله گذاری، رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم و پیدا کردن هرچه زودتر بیماران و جدا کردن آن ها از بقیه و پیدا کردن افراد آلوده بدون علامت که با افراد مبتلا در ارتباط بودند از سوی مسئولین نظام سلامت است.

نمکی با اشاره به فرایند کاهشی میزان مرگ و میر کرونا در کشور یادآور شد: جهت کرونا به سمت مهار و کنترل است و اگر مردم همراهی و رعایت نمایند بعد از خرداد اوضاع بسیار بهتری خواهیم داشت.

بازگشایی صحن های حرم ها بعد از ماه مبارک رمضان

نمکی با اشاره به بازگشایی مساجد در بعضی نقاط کشور اعلام نمود: برنامه ریزی نموده ایم که پس از ماه مبارک رمضان صحن های حرم ها را با رعایت و پروتکل باز گشایی کنیم به شرطی که مردم در صحن تجمع ننمایند، البته خود حرم ها فعلا بازگشایی نخواهد شد. همچنین بازگشایی استادیوم ها در ورزش های کم خطر را آغاز نموده ایم و فکر می کنم بعد از ماه مبارک رمضان با این فرایندی که از بیماری در کشور مشاهده می کنیم گشایش های خوبی را نوید خواهیم داد.

پاسخ وزیر بهداشت به شبهات کرونایی

نمکی در مورد آمار مبتلایان کرونا توضیح داد: آماری که ما اعلام نموده ایم دقیق ترین و عالمانه ترین نوع آماری است که در جهان اعلام شده است. هفته پیش انجمن آمار انگلیس اعلام نمود که آمار کشته های انگلیس بر اثر کرونا حداقل 54 درصد بیش از چیزی است که این کشور اعلام نموده است همچنین تنها در یک روز، خانه های سالمندان آمریکا 7500 فوتی ناشی از کرونا داشته که آن را در آمار خود لحاظ ننموده اند. بعضی کشور های اطراف ما نیز اصلاً سیستم ثبت آمار ندارند، اما آماری که ما درباره ابتلا و مرگ و میر اعلام نموده ایم دقیق ترین و بهترین آمار است.

وی یادآور شد: در روز های ابتدایی ما تنها دو آزمایشگاه برای کرونا داشتیم نمونه های همه استان ها را به این آزمایشگاه ها ارسال می کردند و بعضی اوقات در روز های ابتدایی پاسخ آزمایش تا سه روز به طول می انجامید این مسئله هم زمان با مرگ و میر آنفلوانزای فصلی بود و از آنجا که پروتکل های سختگیرانه ای برای دفن بیماران مبتلا به کرونا تدوین نموده بودیم و خانواده های فوت شدگان برای تسریع در دفن میت خود اصرار می ورزیدند؛ برای فوت شدگان در آن موقع از واژه مشکوک به کرونا استفاده کردیم تا غسال و تشییع نمایندگان به گونه ای با میت رفتار نمایند که اگر بعد از چند روز پاسخ تست کرونای فرد فوت شده مثبت آمد چیزی را از دست نداده باشیم و جان کسی به خطر نیفتاده باشد.

نمکی با ارائه مثالی ادامه داد: یعنی مثلاً بیمار به دلیل آنفلوآنزا یا عفونت تنفسی غیر کرونایی فوت نموده بود و ما آزمایش را برای آزمایشگاه پاستور فرستاده بودیم و تا زمانی که جواب آزمایش بیاید پزشکان مکلف بودند که برای بیمار فوت شده عبارت مشکوک به کرونا را درج نمایند تا با پروتکل کرونا دفن گردد در این صورت حتی اگر پاسخ تست کرونای متوفی منفی هم می شد مشکل خاصی پیش نمی آمد، اما اگر این کار را نمی کردیم برای غسال ها و تشییع نمایندگان مشکل به وجود می آمد. آمار واقعی فوتی های کرونا دقیق است و آنچه اعلام می گردد حتی 10 درصد نیز با واقعیت اختلاف ندارد.

وی اضافه نمود: عده ای در ابتدا جوسازی می کردند که ایران توانایی مقابله با کرونا را نخواهد داشت بعد از آنکه توانایی ما را دیدند آغاز به تشکیک در ذهن مردم کردند در کشور ما از یک میلیارد یورویی که به این امر تخصیص یافت 300 هزار یورو وارد حساب شده است در آمریکا فقط برای نظام سلامت این کشور 114 میلیارد یورو اختصاص یافته است، اما در کشور های دیگر مانند انگلیس و آمریکا که چندین برابر ما برای نظام سلامت هزینه کردند چند برابر کشور ما مرگ و میر و ابتلا وجود دارد، اما ما با وجود تحریم با همت و غیرت کادر درمان، نیرو های مسلح و مردم توانستیم خیلی کمتر از این کشور های ذکر شده مرگ و میر داشته باشیم.

وی با اشاره به تخت های خالی موجود در بیمارستان های کشور خاطر نشان کرد: حتی یک نفر نیز پشت در بیمارستان معطل نماند و هیچ کارتن خوابی نبود که در بیمارستان ها پذیرفته نگردد. ما پیرزن 103 ساله و تعداد زیادی از افراد مسن بالای 90 سال از بیمارستان ها ترخیص کردیم و حتی یک مورد از افاغنه بدون کارت را نیز معطل نگذاشتیم همچنین تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی مقیم از اسپانیا، ایتالیا، فرانسه هلند و ... به کشور آمدند، زیرا سرویس دهی مناسب در آن کشور ها وجود نداشت.

ممکن است در پاییز هم زمانی کرونا و آنفلوانزا رخ بدهد

نمکی با بیان اینکه تنها یک جنبه از کرونا مربوط به سلامت است گفت: کرونا ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، مالی و روانی دارد و باید همه به هم یاری کنیم، زیرا باید یک دوران نسبتاً طولانی را با این بیماری سر کنیم؛ ممکن است در پاییز همزمان آنفلوانزا و کرونا ما را غافلگیر کند، اما باید افکار عمومی را به سمتی راهنمایی کنیم که دچار نابه سامانی و افکار پریشان نشوند و بتوانیم زندگی مناسبی را در کنار کرونا طی کنیم.

نباید سال جاری برای فراوری واکسن منتظر بمانیم

وی با اشاره به تحقیقات در حال اجرا برای فراوری دارو و واکسن کرونا در کشور توضیح داد: نباید سال جاری برای فراوری واکسن منتظر بمانیم و تا امروز نیز این ویروس داروی موثری ندارد و بهترین عامل تسلط بر این ویروس رعایت فاصله گذاری و اصول بهداشتی، استفاده از ماسک و شست وشوی مداوم دست هاست.

قیمت دارو های فراوری داخل یک پنجم نمونه های خارجی

وی در مورد دسترسی بیماران خاص به دارو ها گفت: در سال گذشته در زمینه دارو ها 700 میلیون یورو کمتر، ارز خرج کردیم، اما هیچ نسخه ای نبود که داروی آن در داروخانه ها موجود نباشد بعضی از داروها، فراوری داخل دارند، اما متاسفانه بعضی پزشکان به حمایت از فراوری داخل نمی پردازند در حالی که دارو های فراوری داخل تمام تست های فارماکوپه را می گذرانند.

وی ادامه داد: دارو های فراوری داخل کیفیت بالایی دارند و قیمت آن ها یک پنجم تا یک دهم نمونه های خارجی است و دارو های خارجی مارژین بالایی دارند. دارویی که فراوری داخل دارد اجازه واردات ندارد.

وی با اشاره به مافیای دارو متذکر شد: بعضی شبکه ها که هم نسخه نویس شان معین است و هم نسخه پیچشان، سعی بر وارد کردن بعضی دارو ها داشتند، از زمانی که به وزارت بهداشت آمدم اجازه ندادم دارویی که فراوری داخلی دارد را وارد نمایند، ما کمبود دارویی به صورت قابل توجه نداریم و اگر مسئله ای وجود دارد نیز از دسته همین مورد گفته شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 190

به "بازگشایی صحن حرم ها پس از ماه مبارک رمضان، کرونا در جهت کنترل و مهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی صحن حرم ها پس از ماه مبارک رمضان، کرونا در جهت کنترل و مهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید