گوزن زامبی، اگر این بیماری گوزن به انسان انتقال پیدا کند، فاجعه به بار می آید!

به گزارش اهدا بلاگ، دانشمندان هشدار داده اند که بیماری نادر و کشنده گوزن زامبی، یک فاجعه آهسته برای انسان ها به بار می آورد.

گوزن زامبی، اگر این بیماری گوزن به انسان انتقال پیدا کند، فاجعه به بار می آید!

CWD یا به اصطلاح عامیانه، بیماری گوزن زامبی شناخته، قبلا برای اولین بار در ماه نوامبر در پارک ملی یلوستون شناسایی شده بود که باعث نگرانی کارشناسان حیات وحش و حافظان محیط زیست شد. پس از انجام آزمایش های تشخیصی متعدد، خدمات پارک ملی وجود این بیماری را در گوزن بالغی که در نزدیکی دریاچه یلوستون یافت شده بود تأیید کرد.

  • زیباترین اسب ایرانی که دست پرورده عشایر است!/ عکس

این گوزن بخشی از یک مطالعه جمعیتی به وسیله دپارتمان بازی و ماهی وایومینگ بود و یک قلاده GPS برای آن نصب شده بود. این بیماری که باعث می گردد حیوانات آب ریزش بگیرند، بی حال شوند، تلو تلو بخورند در 800 نمونه گوزن در وایومینگ یافت شده است. با این حال، به گفته بعضی از دانشمندان، از زمان اولین مورد CWD یلوستون، این نگرانی ایجاد شده است که بیماری مغزی کشنده ممکن است روزی به انسان سرایت کند.

دانشمندان هشدار داده اند که این بیماری یک فاجعه آهسته است و از دولت ها خواسته اند تا برای احتمال سرایت آن به انسان آماده شوند، اگرچه هیچ مورد شناخته شده ای تا به امروز ثبت نشده است. به گفته دکتر کوری اندرسون، محقق CWD، شیوع بیماری جنون گاوی در بریتانیا نمونه ای از این بود که چگونه، یک شبه، وقتی یک رویداد سرریز از دام ها برای مردم اتفاق می افتد، همه چیز دیوانه نماینده می گردد.

اندرسون، یکی از مدیران برنامه در مرکز تحقیقات و سیاست بیماری های عفونی (CIDRAP)، به بیان اهمیت آمادگی در صورت سرایت بیماری به انسان ها ادامه داد. به گفته او ما در خصوص احتمال وقوع چیزی مشابه صحبت می کنیم. هیچ کس نمی گوید که قطعاً این اتفاق خواهد افتاد، اما برای مردم مهم است که آمادگی داشته باشند. ترس از بیماری های واگیردار حیوان به انسان از زمان همه گیری COVID-19 افزایش یافته است.

اپیدمی های ناشی از بعضی بیماری های عفونی مشترک بین انسان ها، ممکن است در آینده به علت تغییرات آب و هوایی و جنگل زدایی بیشتر رخ دهند. محققان افزودند که شواهد حاصل از اپیدمی های اخیر ناشی از انتقال بیماری بین انسان و دام نشان می دهد و آنها یک انحراف یا خوشه تصادفی نیستند، بلکه روندی چند دهه ای را دنبال می نمایند که در آن اپیدمی های ناشی از انتقال هم بزرگ تر و هم فراوان تر شده اند.

علاوه بر این، طبق یک مطالعه، تأثیر COVID-19 و سایر اپیدمی های معاصر بر سلامت و معیشت انسان، احتیاج به درک بهتر روند سرریز بیماری های عفونی را برجسته نموده است. این مطالعه بیان می نماید که پاتوژن های ویروسی زئونوز باعث بیشتر اپیدمی های مدرن می شوند، زیرا آنها به وسیله شکار، تجاوز به زیستگاه و دامداری شدید از حیات وحش یا حیوانات اهلی به انسان می پرند و تنها ترس از بیماری های حیوانی را افزایش می دهند.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، CWD در جمعیت های حیوانی حداقل در 31 استان ایالات متحده، کانادا، نروژ، فنلاند، سوئد و کره جنوبی یافت شده است. هیچ موردی از عفونت در انسان گزارش نشده است، با این حال، به علت زمان زیادی که طول می کشد تا علائم بیماری ظاهر گردد، دانشمندان انتظار دارند که مطالعه انتقال CWD سال ها طول بکشد تا آنها معین نمایند که CWDچه خطری برای انسان دارد.

بروز علائم ممکن است تا یک سال طول بکشد و بعضی آن را بیماری گوزن زامبی نامیده اند زیرا در مغز و سیستم عصبی میزبان تغییر می نماید. CDC توصیه می نماید که شکارچیان احتیاط نمایند و قبل از مصرف گوشت گوزن در آن منطقه، گوزن را از نظر CDW آزمایش نمایند.

  • رودخانه های آلاسکا به شکل وحشتناکی نارنجی شده اند/ هیچکس نمی داند چرا!

  • کشف قلمرو باستانی که هزاران سال پیش در اقیانوس گم شد/ عکس

  • سنگ قیمتی 30 سال در خانه زیر پا افتاده بود/ عکس

منبع: newsweek

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 دی 1402 بروزرسانی: 3 دی 1402 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1501

به "گوزن زامبی، اگر این بیماری گوزن به انسان انتقال پیدا کند، فاجعه به بار می آید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوزن زامبی، اگر این بیماری گوزن به انسان انتقال پیدا کند، فاجعه به بار می آید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید