چقدر محتمل است از ویروس کرونا در امان باشیم؟

به گزارش اهدا بلاگ، این روزها خبرهای ضد و نقیضی از میزان مبتلایان و همچنین مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا به گوشمان می خورد اما چند درصد محتمل است تا از این ویروس در امان باشیم و چه میزان محتمل است به این ویروس مبتلا شویم؟! در این مقاله می خواهیم توضیحاتی درباره تعداد مبتلایان و میزان مرگ و میر درمحدوده های سنی مختلف، نوع جنسیت و همچنین تاثیر شرایط محیطی اشاره کنیم، پس با ما همراه باشید.

چقدر محتمل است از ویروس کرونا در امان باشیم؟

با توجه به داده های آماری که از ابتدای شیوع بیماری ویروس کرونا در دست محققان قرار گرفته بود، این نتیجه گیری بیان شد که از بین هر 1000 نفر مبتلا به بیماری کرونا در بدترین حالت بین 5 تا 40 نفر جان خود را از دست می دهند اما در بهترین و خوشبینانه ترین حالت چطور؟ از بین هر 1000 نفر تنها برای 9 نفر احتمال مرگ در اثر این بیماری وجود دارد یعنی در حدود 1 درصد! اما چه آمار متفاوتی با خبرهایی که این روزها به گوشمان می خورد! باید توجه داشت که این میزان مرگ و میری که مطرح شد، به عوامل متعددی از جمله: سن، جنسیت، سلامت عمومی و نوع سیستم درمانی هر کشور بستگی دارد که در ادامه توضیحاتی درباره این عوامل داده می گردد.

آمار و برآورد مرگ و میر تا چه میزان سخت است؟

برآورد میزان مرگ و میر ناشی از انواع ویروس ها بسیار سخت و سخت است زیرا اغلب افراد پس از مبتلا شدن به بیماری به وسیله انواع ویروس ها، برای درمان از مراجعه به پزشک خودداری نموده و یا به عبارت دیگر به خود درمانی روی می آورند که این مورد سبب می گردد برخی از ویروس ها به صورت ناشناخته و نامعلوم باقی بماند. ناشناخته بودن نوع ویروس و در نهایت مرگ و میر ناشی از آن، میزان دقت آمار را با مشکل روبرو می نماید و سبب می گردد تا نتوان برآورد و آمار دقیقی در اختیار داشت. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه امپریال لندن بر روی سیستم پزشکی و درمانی هر کشور انجام شد، نتیجه به این صورت بود که سیستم پزشکی و درمانی با تشخیص درست و یا نادرست نوع بیماری هر فرد، به خودی خود در دقت این آمار یعنی میزان مرگ و میر دخیل است. این دانشگاه که جزو برترین دانشگاه های مطرح جهان در زمینه علوم پزشکی است، هرم میزان خفیف و یا حاد بودن بیماری ها و همین طور میزان مرگ و میر با این خطا که امکان دارد مواردی غیر قابل شمارش باشند را به شکل زیر در اختیار عموم قرار داد.

مواردی مهمی که در صحت و یا خطای آمار مرگ و میر نقش مهمی دارد:

  • در نظر دریافت بازه زمانی برای ارزیابی و آنالیز درمان و یا عدم درمان بیماری
  • احتساب طول دوره درمان و اینکه آیا بیمار فرصت کافی برای سپری کردن این دوره را داشته یا خیر. احتساب طول دوره درمان سبب می گردد که نرخ مرگ و میر، دقت لازم را نداشته باشد به این دلیل که موارد مرگ و میری را که در خارج از این دوره درمانی قرار گرفته باشد را نمی توان محاسبه کرد.
  • محققان و دانشمندان برای معین کردن میزان مرگ و میر، هر یک شواهد خود را به اشتراک گذاشتند که نتیجه آن هرمی شد که در عکس بالا مشاهده می گردد. به عنوان مثال محققان میزان مرگ و میر را از نسبت علائم خفیف که در این عکس بیشترین درصد هرم را به خود اختصاص داده را با افرادی که به شدت تحت کنترل هستند مورد سنجش قرار می دهند اما باز پاسخ با نتایج متفاوتی همراه است که سبب می گردد در هرم تغییرات ملموسی ایجاد گردد.
  • اگر میزان مرگ و میر در استان هوبئی واقع در شهر ووهان کشور چین را با سایر نقاط این کشور مقایسه کنیم، مشاهده می گردد که این استان میزان مرگ و میر بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور چین دارد بنابراین این عامل نیز سبب می گردد که نرخ مرگ و میر با خطای زیادی همراه باشد بنابراین نمی توان آمار دقیقی در دست داشت.

میزان مرگ و میر بنا به محدوده سنی، جنسیت و نوع بیماری:

در این بخش می خواهیم به نسبت مرگ و میر در بین مردان و زنان و همین طور بازه های سنی مختلف بپردازیم که چه میزان اطلاعاتی وجود دارد. اولین ارزیابی بزرگی که از بین 44 هزار نفر در چین صورت گرفت معین شد که میزان مرگ و میر در افراد سالخورده و مسن، ده برابر بیشتر از افراد میانسال است. چه آمار وحشتناکی! شاید با خود بگویید که در سایر رده های سنی و همچنین بنا به تفکیک جنسیتی آمار مرگ و میر چگونه بوده است؟ در شکل زیر به وضوح معین است که کمترین میزان مرگ و میر در بین 44 هزار نفری که مورد آنالیز قرار گرفته اند، مربوط به بازه سنی زیر 30 سال بوده و اگر بخواهیم با تفکیک جنسیتی این آمار را بیان کنیم، تعداد مرگ و میر در مردان بیش از زنان می باشد. افزون بر موارد ذکر شده، در بین افرادی که دارای بیماری هایی از قبیل: دیابت، فشار خون بالا و یا مسائل قلبی و تنفسی بودند، دست کم آمار مرگ و میر پنج برابر بیشتر از سایر بیماری ها می باشد.

محل زندگی و میزان خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا

درصد ابتلا به ویرس کرونا در هر نقطه ای از این کره خاکی متفاوت است. فرض کنید تعداد افراد چینی در گروه سنی 80 سال، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند و یا همین بازه سنی در افراد آفریقایی؟ قطعا موقعیت مکانی نقش بسزایی در نرخ مرگ و میر دارد. علاوه بر مکان و محل زندگی، نحوه دریافت خدمات درمانی در هر کشور متفاوت است پس این عامل نیز می تواند در میزان دقت آمار دخیل باشد.

اپیدمی بیماری و نرخ مرگ و میر

میزان اپیدمی و همه گیر بودن بیماری در نرخ مرگ و میر نیز بی تاثیر نیست. فرض کنید یک بیماری، بیشتر افراد جامعه را به خود مبتلا و درگیر نموده بنابراین واضح است در این زمان، مراکز بهداشتی و درمانی به دلیل محدودیت های امکاناتی از قبیل بخش های مراقب ویژه، تجهیزات و غیره با مشکل روبرو می شوند که این عامل تاثیرگذاری زیادی در میزان آمار مرگ و میر می تواند داشته باشد.

آیا ویروس کرونا از آنفولانزا خطرناک تر است؟

شاید مقایسه این دو ویروس یعنی ویروس کرونا و ویروس آنفولانزا آمار دقیقی از میزان مرگ و میر را در اختیار ما قرار ندهد به این دلیل که بسیاری از افراد با علائم آنفولانزای خفیف هرگز به پزشک مراجعه نمی نمایند بنابراین نمی توان گفت که هر ساله چه تعدادی از بیماری های آنفولانزا و یا سایر ویرس های جدید وجود دارد تا بتوان میزان مرگ و میر ناشی از آن را محاسبه کرد.

با دقیق شدن اطلاعات و آمارها در آینده ای نه چندان دور، دانشمندان و محققان می توانند تقریبی درست با میزان خطای کمتری درباره مبتلایان به انواع ویروس ها و همچنین اینکه چه افرادی در معرض این بیماری ها هستند را در اختیار عموم قرار دهند اما تا تکمیل شدن این اطلاعات باید برای در امان ماندن در برابر ویروس کرونا به توصیه ها و نکات سازمان بهداشت جهانی(WHO) مبنی بر شستن مکرر دستان با آب و صابون، عدم لمس چشم، بینی و دهان، دوری از افرادی که سرفه و عطسه می نمایند و همچنین سایر اقدامات پیشگیرانه ای از جمله استفاده از ژل های ضدعفونی نماینده دست و ماسک نباید غافل شد. آیا اقدامات لازم را جهت جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام داده اید؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویروس کرونا و راه های پیشگری از آن، به مجله اکالا (www.blog.okala.com) مراجعه فرمایید.

منبع: مجله الکترونیک دونفره
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 13

به "چقدر محتمل است از ویروس کرونا در امان باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر محتمل است از ویروس کرونا در امان باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید