چرا مراکز تعویض پلاک خودرو هنوز به روش سنتی و آفلاین کار می نمایند؟

به گزارش اهدا بلاگ، مراکز تعویض پلاک خودرو که مدتی به خاطر شیوع ویروس کرونا تعطیل بودند، از امروز دوباره فعالیت خود را از سر گرفتند و معامله گران خودرو می توانند با مراجعه به این مراکز نسبت به تعویض پلاک و انتقال سند اقدام نمایند.

چرا مراکز تعویض پلاک خودرو هنوز به روش سنتی و آفلاین کار می نمایند؟

بازار خرید و فروش خودرو مخاطب زیادی دارد و حجم معاملات در این بازار بالا است. همین موضوع نگرانی هایی را از بابت تبدیل شدن مراکز تعویض پلاک و انتقال سند به نقاط شیوع بیماری کووید-19 ایجاد نموده است. از یک سو ادامه تعطیلی مراکز تعویض پلاک معامله گران خودرو را دچار مشکل نموده و از سوی دیگر باز شدن آن جان شهروندان را در معرض خطر قرار می دهد. اما راه چاره چیست؟ شاید بد نباشد برای آنالیز این موضوع فرایند تعویض پلاک و انتقال سند مالکیت در بعضی کشورهای دور و نزدیک را مورد آنالیز قرار دهیم.

انتقال سند مالکیت خودرو در کشورهای دیگر

فرایند انتقال مالکیت در همه کشورها کم و بیش مشابه است و در همه آنها باید فروشنده درخواست انتقال داده و با ارائه مدارک و انجام مراحل قانونی سند جدید به نام مالک جدید صادر گردد. در بعضی از کشورها از جمله کشور ما صفر تا صد این فرایند به صورت آفلاین و همراه با کاغذبازی بسیار است. بوروکراسی پیچیده هم باعث تلف شدن وقت مالکان و خریداران و هم هدر رفتن منابع دولت می گردد.

به همین دلیل بسیاری از کشورها در سال های گذشته به فکر تغییر این رویه افتاده اند و حداقل بخشی از این فرایند را آنلاین نموده اند. در همه این کشورها تجربه آنلاین شدن کل یا بخشی از فرایند مثبت بوده و از اتلاف وقت، ازدحام جمعیت در مراکز انتقال مالکیت و هدر رفتن منابع جلوگیری شده و بسیاری از امور ساده تر هم شده است.

مثلا در انگلستان کل فرایند می تواند به صورت آنلاین انجام گردد. کافی است فروشنده در سامانه انتقال مالکیت ثبت نام نموده و پس از احراز هویت، با پر کردن فرم ها، بارگذاری تصویر مدارک و ورود اطلاعات دقیق مالک جدید، نهایتا تا یک ماه بعد سند جدید به آدرس مالک جدید ارسال می گردد. در آمریکا هنوز این فرایند کاملا آفلاین است اما در ایالت کالیفرنیا بخشی از آن آنلاین شده و شهروندان می توانند درخواست انتقال سند را به صورت آنلاین ثبت نمایند، فرم ها را دانلود نموده و پس از پر کردن آنها را به وسیله پست ارسال نمایند.

در فرانسه از سال 2017 امکان تعویض پلاک و انتقال سند به صورت کاملا آنلاین ایجاد شده و در ترکیه نیز از سال 2010 این فرایند به صورت آنلاین انجام می گردد. همچنین چند ماه پیش چین اظهار داشت که فرایند انتقال مالکیت خودرو در 120 شهر اصلی این کشور به صورت کاملا آنلاین انجام خواهد شد.

مزایای آنلاین شدن

در باب مزایای آنلاین شدن فرایند تعویض پلاک خودرو می توان طوماری طولانی تهیه کرد؛ اما اصلی ترین و مهم ترین این مزایا عبارتند از:

  • جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان
  • جلوگیری از رفت و آمد غیر ضروری برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک
  • کاهش کاغذ بازی و ساده تر شدن کل فرایند
  • جلوگیری از اتلاف منابع عمومی
  • کاهش فساد اداری
  • جلوگیری از ازدحام جمعیت، خصوصا در برهه هایی مشابه این روزها که با شیوع بیماری روبرو هستیم

راهکارها و ظرفیت های موجود

از هر بعد که به ماجرا نگاه کنیم، می بینیم که آنلاین شدن فرایندهای اداری از جمله تعویض پلاک نتایج بسیار مثبتی دارد و به استقرار هر چه بهتر اهداف دولت الکترونیک یاری می نماید. اگر پیش تر فرایند انتقال سند مالکیت خودرو را آنلاین نموده بودیم، نه تنها الان نگرانی از بابت بازگشایی مراکز تعویض پلاک نداشتیم، بلکه اصلا نیازی به تعطیلی چندهفته ای آن نیز نبود!

سوالی که پیش می آید این است که آیا ظرفیت های لازم برای این تغییر در کشور ما وجود ندارد؟ آیا این همه استارت آپ و شرکت دانش بنیان که توانایی های بسیار بالایی در حوزه های مختلف نشان داده اند، امکان پیاده سازی یک سامانه آنلاین تعویض پلاک را ندارند؟

بعید به نظر می رسد که از چنین ظرفیتی بی بهره باشیم؛ وقتی می توان از این توانایی ها استفاده کرد چرا هنوز سنتی عمل می کنیم و به فکر بهینه سازی بروکراسی اداری نیستیم؟

آن چه مسلم است این است که با همکاری نهادهای دولتی با شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها می توان در زمانی نه چندان طولانی کل فرایند تعویض پلاک و انتقال مالکیت خودرو را به صورت آنلاین به شهروندان ارائه داد. این فقط نیازمند مقداری تدبیر، همکاری، دوراندیشی و اعتماد به ظرفیت های داخلی و شرکت های دانش بنیان حوزه فناوری است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 142

به "چرا مراکز تعویض پلاک خودرو هنوز به روش سنتی و آفلاین کار می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مراکز تعویض پلاک خودرو هنوز به روش سنتی و آفلاین کار می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید