وزیر ارتباطات: پژوهشگاه ارتباطات باید مغز متفکر و دیدبان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد

به گزارش اهدا بلاگ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع مدیران پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید نمود: پژوهشگاه ارتباطات باید مغز متفکر و دیده بان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور باشد.

وزیر ارتباطات: پژوهشگاه ارتباطات باید مغز متفکر و دیدبان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تماشا کرد و در جمع مدیران و معاونان آن گفت: پژوهشگاه می تواند نقش بسیار مهم و اساسی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ایفا نماید و نقش کلیدی بر عهده داشته باشد و به مغز متفکر ICT کشور تبدیل گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اساسا ماموریت پژوهشگاه و هدفش از راه اندازی آن پاسخگویی به احتیاج وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از حیث کار کارشناسی، تصمیم سازی، تصمیم گیری، مطالعات راهبردی و تحقیق و توسعه بوده است.

زارع پور توضیح داد: با توجه به زیرساخت های این مجموعه، که مهمترین آن هیئت علمی، پژوهشگران و جمع ها و جلسات نخبگانی است، پژوهشگاه می تواند نسبت به شناسایی مسائل اساسی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و در عین حال ارائه راهکارهای مناسب اقدام کند اما در حال حاضر پژوهشگاه چنین نقشی را ایفا نمی کند و این فرایند باید اصلاح گردد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حیات بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به پژوهشگاه ارتباطات گره نخورده است، گفت: این موضوع بسیار با اهمیت است که پژوهشگاه ارتباطات محل شناخت مسائل و چالش ها و ارائه راهکارهای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و در حقیقت رگ حیاتی این بخش باشد؛ چون پژوهشگاه هم زیرساخت های لازم را در اختیار دارد و هم به شبکه نخبگانی کشور متصل است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه پژوهشگاه در حوزه دیده بانی فناوری نوین هم باید نقش پررنگ تری داشته باشد، گفت: پژوهشگاه ارتباطات باید دیده بان بخش ICT کشور باشد و فناوری های نوین را رصد کند؛ البته نه در حد ارائه گزارش بلکه با بر عهده گرفتن نقش راهبری و استقرار کامل ایده های نو در نظام ICT کشور.

وی با بیان اینکه با وجود پژوهشگاه ارتباطات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات باید مستغنی از وجود مشاور باشد، گفت: اگر پژوهشگاه ارتباطات که چندین گروه پژوهشی در حوزه های مختلف و مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد ، کار خود را به درستی انجام بدهد، معنی ندارد که وزیر ارتباطات افرادی را به عنوان مشاور معین کند.

زارع پور در ادامه با تاکید بر ضرورت تربیت نیروی های متخصص در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات گفت: باید آنقدر نیروی متخصص در پژوهشگاه تربیت گردد که سرریز آن به ساختارهای مدیریتی وزارت ارتباطات و بخش ICT کشور وارد گردد.

وی اضافه نمود: بحث نوآوری که منجر به بومی سازی و فراوری محصول گردد از مواردی است که باید در پژوهشگاه پیگیری گردد؛ البته نه اینکه لزوما خود پژوهشگاه ورود کند بلکه باید نظام نوآوری کشور را به خدمت بگیرید تا آنها در این زمینه فعال شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: پژوهشگاه باید روی فراوری فناوری سرمایه گذاری کند و با استفاده از شبکه نخبگانی که در شرکت های دانش بنیان وجود دارد زمینه فراوری محصول و تجاری سازی آن را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در دوره تازه مسئله اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شبکه ملی اطلاعات است، گفت: پژوهشگاه باید به عنوان بازوی برنامه ریزی معاونت برنامه ریزی و راهبردی وزارتخانه و شبکه ملی اطلاعات ایفای نقش کند.

زارع پور ادامه داد: مهمترین علت اینکه دبیرخانه اجرایی شبکه ملی اطلاعات را به معاونت برنامه ریزی و راهبردی محول کردیم این بود که این معاونت قرار است به مغز برنامه ریزی بخش ارتباطات کشور تبدیل گردد، قاعدتاً این مغز متفکر احتیاجمند بازوی قوی در حوزه برنامه ریزی است که پژوهشگاه می تواند چنین نقشی را به خوبی ایفا نماید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سرانجام گفت: بنابراین باید حداکثر استفاده از ظرفیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای دقیق شبکه ملی اطلاعات انجام گردد.

پیش از سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعدادی از معاونان و روسای پژوهشکده های تخصصی به ارائه گزارشی از عملکرد و اقدامات مجموعه تحت مدیریتشان پرداختند.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سرانجام جلسه در یک بازدید سه ساعته از بخش های مختلف اداری و پژوهشکده های تخصصی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تماشا و از نزدیک با کارشناسان و کارکنان این مجموعه گفت وگو کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1066

به "وزیر ارتباطات: پژوهشگاه ارتباطات باید مغز متفکر و دیدبان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: پژوهشگاه ارتباطات باید مغز متفکر و دیدبان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید