مبارزه با دخانیات در کره شمالی و رهبری که سیگار می کشد

به گزارش اهدا بلاگ، مبارزه با سیگار کشیدن در کره شمالی یک موضوع عادی است ولی وقتی رهبر این کشور مرتبا در انظار عمومی سیگار می کشد، چطور این مبارزه می تواند موفقیت آمیز باشد؟

مبارزه با دخانیات در کره شمالی و رهبری که سیگار می کشد

به گزارش بی بی سی، طبق داده های سازمان دنیای بهداشت بیش از 46 درصد مردها در کره شمالی سیگار می کشند.

اخیرا قانونی در این کشور تصویب شد که ممنوعیت کشیدن سیگار در اماکن عمومی را معین نموده و برای فراهم کردن محیط با فرهنگ تر و بهداشتی تر برای مردم مقرراتی را به اجرا می گذارد.

ولی رسانه های دولتی اغلب کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی را در حالی که سیگار در دست دارد، نشان می دهند. از این رو این سئوال پیش می آید که تدابیر ضد سیگار این کشور دقیقا تا چه حد نتیجه بخش خواهد بود؟

قانون جدید چه می گوید؟

قانون ممنوعیت دخانیات که در اوایل نوامبر تصویب شد مقرراتی را معین نموده که به موجب آن تمام نهادها، سازمان ها و شهروندان باید از جان و سلامت مردم محافظت نمایند.

این قانون کنترل قانونی و اجتماعی فراوری و فروش سیگار و استفاده از دخانیات را که سیاست منع دخانیات کشور آن را ملزم می داند، تشدید می نماید.

قانون مورد بحث همچنین اماکنی را که کشیدن سیگار ممنوع شده مانند جاهایی که برای آموزش سیاسی و ایدئولوژیک در نظر گرفته شده، تئاترها، سینماها، واحدهای آموزشی، تسهیلات بهداشت و ترانسپورت عمومی را معین نموده است. صحبت هایی هم در باره جریمه سرپیچی از این مقررات شده ولی رسانه های دولتی این جریمه ها را توضیح نداده اند.

چند روز پس از تصویب این قانون، خبرگزاری مرکزی کره شمالی که یک خبرگزاری دولتی است، با نقل قول از پزشکان و کارشناسان سراسر دنیا اعلام نمود که مصرف نمایندگان دخانیات در ابتلا به ویروس کرونا آسیب پذیرترند.

چرا کمپین های مبارزه با دخانیات تا این حد زیاد است؟

کره شمالی یکی از امضا نمایندگان چارچوب کنوانسیون کنترل دخانیات است که سازمان دنیای بهداشت در سال 2005، ترتیب آن را داده بود و به همین جهت برای مبارزه با کشیدن سیگار به طور مرتب برنامه هایی اجرا می نماید.

بنا بر قانون کنترل دخانیاتِ کره شمالی که در سال 2005 تصویب شد، روی بسته های سیگار برچسب های هشدار در خصوص خطرات کشیدن سیگار گذاشته شد و محدودیت هایی هم برای سیگار کشیدن در اماکن عمومی در نظر گرفته شد.

تلویزیون مرکزی کره شمالی کسانی را که صبح و شب سیگار می کشند، اشخاص ناآگاه خوانده است.

در سال 2019، خبرگزاری مرکزی کره شمالی از به راه افتادن یک کمپین پُر شور و حرارت اطلاع داد که هدفش آشنا کردن کسانی که سیگار می کشیدند با مضرات آن بود. رسانه های دولتی هم تدابیری برای محدود کردن واردات سیگارهای خارجی، اتخاذ کردند.

در سال 2020 وبسایتی به منظور دادن اطلاعات در باره خطرات کشیدن سیگار به راه افتاد. وبسایت تبلیغاتی آریرنگ-میری، نوشت که در کمپین های ضد سیگار،علم و اطلاعات نقش مهمی دارد.

تکلیف با رهبری که مرتب سیگار می کشد چیست؟

ولی کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی دائما سیگار می کشد و در جریان بازدیدهایش خواه از یک اردوگاه بچه ها باشد یا نظارت بر یک آزمایش موشکی، همواره سیگار به دست دیده می گردد.

در جریان کمپین ضد سیگار، رهبر کره شمالی را می توان در حال روشن کردن سیگارش دید.

در فوریه 2019، هنگامی که برای دومین دیدارش با دونالد ترامپ، با ترن راهی ویتنام بود، فیلمی نمایش داده شد که او را در حال کشیدن سیگار در حین استراحت، نشان می داد. در این فیلم می بینیم که کیم یو-جونگ، خواهر رهبر کره شمالی زیر سیگاری را برای او نگه داشته است.

ری سول-جو، همسر کیم جونگ-اون در گذشته او را ترغیب به ترک سیگار نموده بود ولی بعضی از رسانه های محلی به نقل از ری سول-جو، نوشته اند که رهبر کره شمالی به این توصیه ها گوش نمی دهد.

برای سالیان دراز نرخ مصرف دخانیات در کره شمالی بالا بوده و هنوز هم همچنان بالاست؛ اگر چه به نظر می رسد با سرعت بسیار کم در حال کاهش است.

بنا بر گزارش سازمان دنیای بهداشت در سال 2019، حدود 46.1در صد افراد ذکور بالای 15 سال سیگاری بوده اند. طبق آمار زنان کره شمالی سیگار نمی کشند که ممکن است احتمالا به این دلیل باشد که در جامعه این کشور به زنانی که سیگار می کشند به چشم حقارت نگاه می گردد.

جیمز بنفیل، مدیر CoreanaConnect یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در آمریکا برای زنان کره شمالی، به بخش مانیتورینگ بی بی سی گفت سیگار کشیدن در انظار عمومی برای زنان به خصوص زنان جوان تر، هم از لحاظ فرهنگی و هم اجتماعی یک تابو محسوب می گردد. ولی بعضی از زنانی که ازدواج نموده اند یا سالخورده هستند، در خانه سیگار می کشند.

مین چائو چوی، خبرنگار وبسایت تخصصی اخبار کره شمالی، می گوید: کشیدن سیگار در کره شمالی به مردها اختصاص دارد. کشیدن سیگار در معاشرت مردان، کار و فرهنگ نظامی نقش دارد و از لحاظ فرهنگی برای مردها کشیدن سیگار حتی در حد افراط و اعتیاد قابل قبول است.

در حقیقت در کمپین های دولتی از زنان برای منصرف کردن مردان از کشیدن سیگار استفاده می گردد.

تلویزیون دولتی کره شمالی چندی پیش برنامه ای را پخش کرد که در آن زنان، مردانی را که سیگار می کشیدند، سرزنش نموده و آنان را احمق هایی که محیط اطراف شان را خراب می نمایند توصیف می کردند.

جدا از مسئله شرایط فرهنگی و برابری جنسیتی، مصرف دخانیات باعث مرگ عده زیادی در کره شمالی می گردد. به موجب داده هایی که Tobacco Atlas جمع آوری نموده، هر سال بیش از 71 هزار و 300 نفر در این کشور به دلیل بیماری های ناشی از مصرف سیگار می میرند.

چه نتیجه ای از این کمپین ها حاصل شده؟

کی بی پارک، مدیر برنامه سیاست بهداشت کره در دانشکده پزشکی هاروارد، به بی بی سی گفت: کمتر از نیمی از افراد ذکور بزرگسال یا 46.1 درصد مردم (کره شمالی) سیگاری هستند، در سال 2009 این رقم معادل 52.3 درصد بود. در طی 13سال بیش از 20 سفر به کره شمالی داشته ام و اکنون در پیونگ یانگ شمار کمتری از سیگاری ها را بخصوص در بین مردان جوان تر می بینم.

ولی از آنجا که تهیه سیگار فوق العاده آسان و قیمتش ارزان است، به نظر می رسد برنامه ها متناقض است.

مین چائو چوی، می گوید: کره شمالی مانند بسیاری از کشورها برداشت خودش از مدرنیته را دنبال می نماید که بعضی از سیاست های بهداشت مدرن مانند نکشیدن سیگار از آن جمله است. فرق بین آرمان های رژیم و واقعیت غالبا بسیار است و این تفاوت را می توان در سیاست های مرتبط با سیگارِ دولت در برابر فرهنگ پُر رونقِ مصرف دخانیات مشاهده کرد.

بعضی از تحلیلگران معتقدند که برای ترک عادت سیگار کشیدن به بازدارنده های شدیدتری احتیاج است.

جیمز بنفیل می گوید: هدف از کمپین های ضد سیگار احتمالا کاهش کشیدن سیگار در جاهای بخصوصی است. در کره شمالی جز صِرف قدرت، مکانیسم بهتری جهت یاری به شخص برای ترک سیگار وجود ندارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 566

به "مبارزه با دخانیات در کره شمالی و رهبری که سیگار می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با دخانیات در کره شمالی و رهبری که سیگار می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید