سردرگمی در روابط انگلیس و امارات پس از حکم جنجالی علیه حاکم دبی

به گزارش اهدا بلاگ، ایرنا نوشت: به دنبال صدور حکم جنجال برانگیز دادگاه انگلیس علیه حاکم دبی، تایمز لندن گزارش داد که ملکه انگلیس از روابط محبت آمیز با وی دست خواهد کشید اما نخست وزیر این کشور به دنبال دلجویی از مقام های امارات است.

سردرگمی در روابط انگلیس و امارات پس از حکم جنجالی علیه حاکم دبی

به گزارش دفتر نخست وزیری انگلیس، بوریس جانسون و محمد بن زائد النیهان (ولیعهد ولیعهد امارات متحده عربی) جمعه شب در تماس تلفنی درباره گسترش روابط دوجانبه در حوزه های مختلف تجاری، سرمایه گذاری، مقابله با ترورسیم و تحولات بین المللی از جمله کنفرانس آب و هوایی سال جاری در گلاسکو گفت وگو کردند.

آنها همچنین درباره شیوع کرونا و اهمیت همکاری میان دو کشور و در سطح بین المللی برای مقابله با این ویروس تبادل نظر کردند.

این تماس تلفنی یک روز پس از آن اجرا شده که دادگاه عالی انگلیس با صدور حکمی محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی را به ربودن، حصر خانگی و ارعاب دو دختر و همسر سابقش محکوم کرد.

دادگاه پس از استماع شهادت شهود به نفع همسر سابقش شاهزاده هیا بنت الحسین رای داد و حاکم دبی را به عدم صداقت با دستگاه قضا محکوم کرد.

بر اساس شواهد ارائه شده در دادگاه، حاکم دبی ماه می گذشته همسر سابقش را تهدید کرد که در انگلیس در امان نخواهد بود.

او در یک مورد از طریق عواملش سلاحی را زیر بالش همسر سابق خود قرار داده و سلاح ها در هر دو بار در شرایط آماده به شلیک بودند.

یک بار هم بالگرد بیرون منزل شاهزاده اردنی فرود آمد و او را تهدید کرده که به صحرایی خارج از شهر منتقل می کند.

روزنامه تایمز لندن امروز (شنبه) گزارش داد که ملکه الیزابت پس از دهه ها روابط نزدیک با حاکم دبی از او فاصله می گیرد.

بر اساس این گزارش، محمد بن راشد یکی از مهمانان ویژه خاندان سلطنتی در مسابقات اسب سواری است، اما اکنون بعید به نظر می رسد ملکه انگلیس مایل باشد در انظار عمومی با او تصویر بگیرد.

این در حالی است که علاوه بر هدایای سالانه بن راشد برای الیزابت، دبی شریک کلیدی دفاعی و امنیتی دبی به شمار می رود و تشدید اختلافات میان دو طرف پیامدهای خوبی را به همراه نخواهد داشت.

حکم دادگاه انگلیس علیه حاکم دبی همچنین سبب شده تا پلیس این کشور تحقیقات درباره ربایش شاهزاده شمسه (فرزند بن راشد) از انگلیس را به جریان بیندازد.

همسر سابق حاکم دبی که سال گذشته ناچار به فرار شد، به قاضی انگلیسی در دادگاه گفت که محمد بن راشد قصد داشت دختر 11 ساله اش را به عقد ازدواج با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درآورد.

قاضی انگلیسی می گوید: شیخ محمد بن راشد از اواخر سال 2018 طوری رفتار کرد تا با ترس افکنی، شاهزاده اردنی چاره ای جز فرار به خارج نیافت.

به گزارش تایمز، جو استیونز عضو کمیته پارلمانی امور فرهنگی و رسانه خواستار تحقیق در رابطه با پرونده حاکم دبی شد. نهاد برگزار کننده مسابقات اسب سواری انگلیس نیز تحت فشار قرار گرفته تا مجوز شرکت بن راشد را باطل کند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 32

به "سردرگمی در روابط انگلیس و امارات پس از حکم جنجالی علیه حاکم دبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردرگمی در روابط انگلیس و امارات پس از حکم جنجالی علیه حاکم دبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید