سد زارم رود، دومین سد خطرناک برای مازندران

به گزارش اهدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، سد رجایی در حال حاضر بر رودخانه تجن، ساخته شده و آب شرب مردم منطقه را تامین می کند. با این حال نمایندگان مازندران به بهانه تامین آب شرب سعی در ساخت سد زارم رود بر رود تجن دارند.

سد زارم رود، دومین سد خطرناک برای مازندران

این سد هم مانند سد فینسک روی یکی از سرشاخه های تجن مازنداران ساخته می شود. کارشناسان پیش بینی می کنند. شرکت آب منطقه ای استان سمنان در حال ساخت سد فینسک در بالادست این رود است. در پایین دست این سد هم شرکت آب منطقه ای استان مازندران برنامه احداث سد زارم رود دارد. این سد با شعار تامین آب شرب مردم ساری در حال ساخته شدن است.

مازندران بستر سدسازی های غلط

گنجایش فینسک 13 میلیون مترمکعب است و و زارم رود نزدیک به 90 میلیون متر مکعب. به همین دلیل حنیف رضا گلزار در مصاحبه با خبرنگاران، هشدار می دهد: با احداث این دو سد، بخش عمده ای از آب رودخانه تجن کاهش پیدا می کند و قطع می شود.

این کارشناس محیط زیست توضیح می دهد: سد چرگر هم در حال طراحی است تا روی سرشاخه همین رود مازندران احداث شود. به جز این هم، سال ها پیش هم یک سد دیگر بر سرشاخه رود تجن ساخته شده بود.

گلزار ادامه می دهد: رای کنندگان ساری در مجلس شورای اسلامی عجیب است. چگونه می توان با احداث سد فینسک مخالف بود اما به احداث سد زارم رود، رای داد؟ هر دوی این سدها به دلایل نسبتا مشابه، برای مازندران مضر هستند. برخی از کنندگان حتی اعتراضاتی نسبت به تاخیر در ساخت سد زارم رود داشته اند.

مردم مازندران مشکل آب شرب دارند؟

گلزار بیان می کند: این سد هم مانند بقیه سدهای کشور به منظور تامین آب شرب مردم در حال ساخت است. کننده ها، شرکت آب منطقه ای مازندران و مسولان ساری می گویند قرار است آب مردم ساری و میان دورود، این گونه تامین شود.

این کارشناس اضافه می کند: آب مصرفی مردم در ساری و میان دورود اصلا میزان زیادی نیست. به راحتی می توان آب شرب مردم این نواحی را از آب سد شهید رجایی تامین کرد.

سد شهید رجایی 180 میلیون متر مکعب گنجایش دارد و گلزار یادآوری می کند: در حال حاضر برای تامین آب شرب این منطقه از این سد تخصیص گرفته شده و حتی تصفیه خانه هم تاسیس شده است.

با توجه به همه این داده ها به نظر می رسد در مساله احداث سد زارم رود، مساله آب شرب مطرح نیست زیرا مردم در ساری و میان دورود می توانند از سد بزرگ شهید رجایی استفاده کنند.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می کند؟ را هم بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1020

به "سد زارم رود، دومین سد خطرناک برای مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سد زارم رود، دومین سد خطرناک برای مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید