دلایل ابتلا به سنگ مثانه را بشناسید

به گزارش اهدا بلاگ، سنگ مثانه اغلب ناشی از عدم توانایی کامل مثانه است و همواره همراه با علائم و نشانه ها نیست.

دلایل ابتلا به سنگ مثانه را بشناسید

سنگ های کوچک مثانه اغلب به طور خود به خود قابل عبور هستند؛ اما در صورت وخیم شدن، احتیاج به مداخلات پزشکی دارند و در غیر این صورت منجر به عفونت و عوارض دیگر خواهند شد.

بعضی از افراد مبتلا به سنگ مثانه هیچ مسئله ای حتی در صورت بزرگ شدن سنگ ها ندارند؛ اما اگر این سنگ ها منجر به تحریک دیواره مثانه و یا متوقف کردن جریان ادرار شوند، علائم و نشانه ها می توانند توسعه یابند.

سنگ مثانه به طور کلی با عدم تخلیه به موقع یا کامل ادرار در ارتباط است. در بیشتر موارد یک بیماری زمینه ای می تواند مانع تخلیه کامل مثانه گردد.

رایج ترین شرایطی که باعث سنگ مثانه می شوند، شامل موارد زیر هستند:

بزرگ شدن غده پروستات

بزرگ شدن غده پروستات یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات، می تواند منجر به بروز سنگ مثانه در مردان گردد.

اعصاب آسیب دیده (مثانه نوروژنیک)

به طور معمول، اعصاب حامل پیغام از مغز به عضلات مثانه هستند. اگر این اعصاب در نتیجه سکته مغزی، آسیب نخاعی یا دیگر شرایط بهداشتی دچار آسیب شوند، مثانه قادر به تخلیه کامل نخواهد بود.

التهاب مثانه

سنگ مثانه در اثر التهاب مثانه می تواند اتفاق افتد. عفونت های دستگاه ادراری و پرتودرمانی لگن می توانند هر دو باعث بروز التهاب مثانه شوند.

سنگ کلیه

سنگی که در کلیه ها تشکیل می گردد، همان سنگ مثانه است؛ به طوری که گاهی سنگ های کوچک کلیه به حالب مثانه راه می یابند و اگر راه خروج نداشته باشند، می توانند در مثانه بزرگ شوند.

در کشور های در حال توسعه سنگ مثانه به خصوص در بچه ها به خاطر کم آبی بدن، عفونت و یک رژیم غذایی کم پروتئین رواج دارد. در دیگر نقاط دنیا، سنگ مثانه به خصوص در مردان بالای 30 سال رخ می دهد.

عموما، سنگ های مثانه از عواملی به وجود می آیند که پیشگیری از آن عوامل زمینه ساز سخت است؛ اما می توان شانس ابتلا به سنگ های مثانه را با رعایت بعضی نکات کاهش داد.

در خصوص علائم و نشان های غیرمعمول ادراری سوال کنید و در خصوص آن ها آگاهی داشته باشید. تشخیص و درمان زودهنگام پروستاتی که بزرگ شده و یا هر عارضه اورولوژیک دیگری، می تواند احتمال خطر ابتلا به سنگ های مثانه را کاهش دهد.

مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. نوشیدن حجم زیادی از مایعات، به خصوص آب می تواند به جلوگیری از ایجاد سنگ های مثانه یاری کند؛ چراکه مایعات، غلظت املاح موجود در مثانه را کاهش داده، آن را رقیق می نماید.

این که چه مقدار آب مورد احتیاج شما است، بستگی به عواملی همانند سن، مقدار بدن (جثه)، سلامتی و سطح فعالیت دارد. از پزشکتان بپرسید مقدار مناسب مایعات مورد احتیاج شما چه مقدار است.

منبع: دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1401

به "دلایل ابتلا به سنگ مثانه را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل ابتلا به سنگ مثانه را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید