خبرنگاران کرونا کمبود بودجه سازمان ملل را بحرانی تر کرد

به گزارش اهدا بلاگ، تهران- خبرنگاران- دبیرکل سازمان ملل گفت، به دلیل اینکه کشورهای عضو به تعهدات مالی خود عمل نکرده اند این سازمان با کمبود بودجه روبرو شده و با توجه به شیوع ویروس کرونا این شرایط بحرانی تر هم شده است.

خبرنگاران کرونا کمبود بودجه سازمان ملل را بحرانی تر کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنتونیو گوترش در نامه ای به 193 کشور عضو سازمان ملل اظهار داشت که زمان پرداخت 2.27میلیارد دلار سازمان برای اجرای برنامه های منظم و پیش بینی شده فرا رسیده است اما هیچ نشانه و اقدامی برای تامین این میزان بودجه توسط کشورها دیده نمی شود.

دبیرکل سازمان ملل اضافه نمود: اتفاقات غیرقابل پیش بینی از جمله تشدید بحران جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا به طور جدی توانایی سازمان ملل را در انجام امور تهدید می کند.

وی از کشورهای عضو خواست که به تعهدات مالی خود به سازمان ملل عمل کرده و تدابیری اتخاذ کنند تا این سازمان بهتر بتواند با بحران کنار بیاید.

بودجه عملیاتی سالانه سازمان ملل برای سال 2020 تقریبا 3.1 میلیارد دلار است و گوترش می گوید فاصله این مبلغ با برنامه های پیش بینی شده و واقعی بیش از 220 میلیون دلار است.

کشورهای عضو، بودجه سازمان ملل را بر اساس مشارکت های داوطلبانه و برنامه ریزی شده تأمین می کنند. دبیرخانه سازمان ملل بر اساس ارزیابی های موسسات مالی حرفه ای بودجه 2 سالانه سازمان را مشخص و سهم هر کشور را اعلام می کند.

طرح بودجه به مجمع عمومی ارائه می شود. مجمع عمومی بودجه را تصویب و به کشورها ابلاغ می کند. معیار محاسبه سهم کشورها تولید ناخالص ملی هر کشور است. به این ترتیب سهم اصلی را در تأمین بودجه سازمان کشورهای پرجمعیت و پیشرفته صنعتی دارند و کشورهای کوچک و جهان سومی بخش ناچیزی از هزینه های سازمان ملل را پرداخت می کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 99

به "خبرنگاران کرونا کمبود بودجه سازمان ملل را بحرانی تر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا کمبود بودجه سازمان ملل را بحرانی تر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید