حسگر تشخیص کرونا ساخته شد

به گزارش اهدا بلاگ، محققان کشور برای تشخیص سریع ویروس کووید-19 پیروز به عرضه حسگری شدند که به گفته آنها در حالی حاضر این حسگر مراحل ارزیابی در وزارت بهداشت را طی می نماید.

حسگر تشخیص کرونا ساخته شد

دکتر محمد عبدالاحد برگزیده جایزه مصطفی(ص) مجری طرح دستگاه حسگر تشخیص کرونا در نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری که به صورت آنلاین برگزار گردید، گفت: این ویروس پس از ورود به بدن با فعال کردن میتوکندری سلول ها شرایطی را برای فراوری مثل خود آماده می نمایند.

وی با بیان اینکه به همین دلیل توانستیم حسگری را بسازیم که مرحله اولیه کرونا را تشخیص دهد گفت: در این دستگاه از سنسورهایی استفاده کردیم که برای ردیابی کرونا ویروس به وسیله خلط به کار گرفته می گردد.

وی با بیان اینکه روی 500 بیمار این کارآزمایی بالینی را انجام دادیم، بیان نمود: با یاری بیمارستان امام خمینی، لقمان، نورافشان و امام حسین از 300 تا 500 بیمار استفاده کردیم؛ طی آنالیز های این دستگاه 250 نفر مبتلا به کرونا نبودند.

مجری طرح با بیان اینکه تست های مثبت با این حسگر به خوبی تشخیص داده شد، بیان نمود: اما تست های منفی با مشکلاتی روبرو بود و آن هم این بود که افراد بعد از جواب تست اول، حاضر به انجام تست های بعدی نشدند زیرا بیم داشتند که در تست های بعد مبتلا به کرونا شوند.

وی بیان نمود: در حال حاضر تست های بالینی را به سرانجام رساندیم و نتایج تست ها توسط وزارت بهداشت در دست آنالیز است تا در صورت تایید، استانداردها را اخذ کند و در اختیار مردم قرار بگیرد.

این محقق خاطر نشان کرد: تکنولوژی بعدی که معرفی می کنم استفاده از خون برای تشخیص کرونا با استفاده از این حسگر است؛ تا به امروز از خلط بیمار استفاده می کردیم که این احتیاج به اتاق تمیز داشت و ایمن نیست و شاید باعث تشدید اپیدمی گردد بنابراین نتیجه گرفتیم که از خون استفاده کنیم و همه تحقیقات خود را در این موضوع متمرکز کردیم.

وی تاکید نمود: به این واسطه فرد را سریعتر برای تست های بالینی بیشتر معرفی می کنیم؛ یعنی با این دستگاه معین می گردد که فرد مبتلا به کرونا است و به تست های بعدی ارجاع داده می گردد.

وی با تاکید بر اینکه این روش ها یک روش مکمل است، مطرح کرد: این حسگر می تواند روشی مفید باشد که افراد مشکوک را از غیر مشکوک جدا کند.،مهر

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 251

به "حسگر تشخیص کرونا ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسگر تشخیص کرونا ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید