جهش عجیب قیمت پیکان های قدیمی با داغ شدن یک شایعه

به گزارش اهدا بلاگ، افراد سودجو با تغییر آخرین بند آیین نامه واردات خودروهای کارکرده که به موضوع الزام اسقاط یک خودروی فرسوده به ازای هر خودروی کارکرده وارداتی اشاره دارد، باعث افزایش عجیب قیمت خودروهای فرسوده شده اند.

جهش عجیب قیمت پیکان های قدیمی با داغ شدن یک شایعه

به گزارش ایسنا، پس از ارسال آیین نامه واردات خودروهای کارنموده به مجلس، یک نماینده مجلس مفاد این آیین نامه 7 بندی را منتشر کرد که آخرین بند آن به موضوع اسقاط خودروهای فرسوده و واردات خودرو مرتبط است.

آخرین بند آیین نامه واردات خودروهای کارنموده به موضوع الزام اسقاط یک خودروی فرسوده به ازای هر خودروی کارنموده وارداتی اشاره دارد که مطابق با این بند هر فرد حقیقی و حقوقی برای واردات یک دستگاه خودروی کارنموده باید گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده را دریافت کند.

در پی این موضوع بعضی افراد سودجو و دلالان، حقیقت آیین نامه را کمی دستخوش تغییر داده و با شایعه پراکنی گفتند که با داشتن (خود) خودروی فرسوده می توانید برای واردات خودروهای کارنموده خارجی با عمر حداکثر پنج سال اقدام نمایند؛ بر این اساس این موضوع آغازی برای انتشار آگهی های فروش خودروهای فرسوده در بعضی سایت های خرید و فروش شد؛ تا جایی که قیمت بعضی خودروهای مدل پایین همانند پیکان های دهه 50 و 60 به شکل عجیبی افزایش یافته و حتی تا 500 میلیون تومان هم پیش رفت.

بعلاوه شایعه شد که شرط ترخیص خودروهای وارداتی، اسقاط خودروی فرسوده است؛ بنابراین بعضی به تب و تاب این افتادند که خودروی فرسوده خود را با قیمت های فرای تصور به فروش بگذارند.

طی چند ماه اخیر، بحث اسقاط خودروهای فرسوده بسیار داغ بوده و طی چندین نوبت ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده بر لزوم ارائه گواهی اسقاط برای شماره گذاری خودروهای نوشماره، خودروهای وارداتی و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده تاکید نموده است.

البته طبق اعلام ستاد مذکور برای شماره گذاری هر نوع وسیله نقلیه نوشماره اعم از خودرو، موتورسیکلت و خودروهای سنگین احتیاج به ارائه گواهی اسقاط به وسیله تولیدنماینده یا واردنماینده لازم است و این موضوع صرف خودروها نیست و بر این اساس، ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، اخیراً در جدولی تعداد گواهی اسقاط برای شماره گذاری انواع خودروها را اعلام و رئیس این ستاد تاکید نمود که تا زمان تصویب آیین نامه نو، تمامی خودروهای تولیدی مکلفند از گروه گواهی اسقاطِ مجاز برای استفاده در گروه خودرویی تولیدی خود استفاده نمایند.

اما انتشار مفاد آیین نامه واردات خودروهای کارنموده، با توجه به اینکه به ارائه گواهی اسقاط خودروی فرسوده برای واردات اشاره نموده است، سبب شد که جریان سازی دروغی در بازار به راه بیفتد و پای خودروی فرسوده نیم میلیاردی را به آگهی های فروش باز کند؛ اما نکته ای که مردم بایستی بدان توجه نمایند و فریب این آگهی ها را نخورند این است که همانطور که در آیین نامه خودروهای وارداتی قید شده و بعلاوه ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده تاکید نموده است، ارائه گواهی اسقاط برای واردات لازم است و نه خود خودروی فرسوده و قیمت هر گواهی اسقاط از 30 میلیون تومان فراتر نمی تواند برود.

به عنوان نمونه در یکی از این آگهی ها پیکان بنزینی مدل 1382 با قیمت 280 میلیون تومان به فروش گذاشته است یا مدل 1383 آن را 400 میلیون تومان آگهی نموده اند و قید شده است که مدارک تکمیل و آماده انتقال است و مختص طرح جایگزینی خودروهای فرسوده است.

موضوع آگهی های پیکان های فرسوده با قیمت های گزاف آنقدر داغ شد که طی روزهای اخیر، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو مشهد در نامه ای با اتاق اصناف مشهد گفت: با توجه به شایعه گرانی قیمت خودروهای فرسوده با مبالغ غیر واقعی و مشاهده چندین مورد در فضای مجازی، ایجاد تشویش اذهان عمومی در مورد خرید و فروش خودروهای فرسوده، خواهشمند است ضمن پیگیری و اطلاع رسانی موضوع، جهت جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری و سوءاستفاده از شهروندان، اقدام لازم را مبذول فرمایید.

همه این ها درحالی ست که از اساس، درج هرگونه قیمت خودرو از اردیبهشت ماه سال جاری در سایت های فروش اینترنتی ممنوع است.

سازمان حمایت در نامه ای به سایت های اینترنتی معاملات خودرو (خرید و فروش خودرو در بازار آزاد) دستور داده بود به منظور ساماندهی بازار خودرو تا اطلاع ثانوی از درج قیمت خودروها اعم از صفر و کارنموده، خوددداری گردد؛ ضمن اینکه از سقف قیمت اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تجاوز نکند، برای خودروهایی که قیمت به وسیله اتحادیه بارگذاری نشده به صورت توافقی و بدون درج در آگهی فروش باشد؛ اما این موضوع نه تنها تا به امروز به درستی انجام نشده است و سایت ها درج قیمت دارند که اخیرا هم شاهد موارد این چنینی و پیکان های نیم میلیاردی هم بوده ایم.

لازم به ذکر است؛ این عدم رعایت ضوابط خاص درج آگهی در سکوهای برخط دو سایت خرید و فروش در مورد درج قیمت مسکن سبب شد که چند روز پیش، معاونت تجارت و خدمات وزارت صمت در نامه ای به اتحادیه کشوری صنف کسب وکارهای مجازی، خواهان تعلیق فعالیت این دو پلتفرم گردد و نماد کسب وکارهای آن ها به علت عدم رعایت ضوابط خاص درج آگهی به حالت تعلیق درآید.

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1402 بروزرسانی: 10 شهریور 1402 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1484

به "جهش عجیب قیمت پیکان های قدیمی با داغ شدن یک شایعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش عجیب قیمت پیکان های قدیمی با داغ شدن یک شایعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید