تکذیب بروز بیماری عفونی جدید مشابه کرونا در بچه ها

به گزارش اهدا بلاگ، یک متخصص بیماری های عفونی با تکذیب مطالب منتشر شده مرتبط با بروز یک بیماری عفونی جدید مشابه کووید 19 که بیشتر بچه ها را درگیر می کند، بیان نمود: بعد از گذشت چندماه از آغاز اپیدمی کووید 19 علایم جدیدی از این بیماری بروز یافته که ناشی از تظاهرات غیرمعمول بیماری کروناست و بیماری جدیدی بروز پیدا نکرده است.

تکذیب بروز بیماری عفونی جدید مشابه کرونا در بچه ها

به گزارش خبرنگاران، دکتر مسعود مردانی در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه بروز کووید 19 هیچ استثنایی برای سن، جنس و نژاد افراد قایل نیست، عنوان کرد: هر فردی که در معرض ویروس قرار بگیرد مبتلا خواهد شد و هیچ استثنایی برای سن و جنس وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در ابتدای اپیدمی این فکر وجود داشت که بچه ها به کووید 19 مبتلا نمی شوند، اظهار کرد: با این حال با گذشت چند وقت از آغاز اپیدمی ثابت شد که بچه ها نیز مبتلا می شوند ولی از آنجاکه عمدتا فرم کم علامت یا خفیف بیماری را می گیرند به همین علت این ذهنیت در مردم ایجاد شده که بچه ها مبتلا نمی شوند.

وی با تاکید بر اینکه موارد استثنایی از ابتلای بچه ها به فرم شدید کووید 19 نیز در کشورهای مختلف گزارش شده است، گفت: حتی در مواردی منجر به مرگ اطفال نیز شده است. با این حال درصد مرگ و میر در افراد سالمند بالاتر است به گونه ای که درصد مرگ و میر در افراد بالای 70 سال حدود 12 درصد است.

وی با اشاره به انتشار گزارش هایی از ابتلای بچه ها به فرم شدید بیماری در امریکا و کشورهای اروپایی، اظهار کرد: این مساله نشان می دهد که بیماری بزرگ و کوچک نمی شناسد و همه در معرض خطرند.

دکتر مردانی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر بروز علایم جدیدی همچون علایم پوستی، چشمی و یا درگیری رگ های خونی و قلب در بچه ها، عنوان کرد: این علایم جدید نه تنها در بچه ها بلکه در بزرگسالان نیز ایجاد می شود. به عبارت دیگر بعد از گذشت 3 ماه از آغاز اپیدمی متوجه شده اند که این بیماری دارای علایم غیراختصاصی از جمله لرز، درد پاها، کهیر، کاهش حس بویایی و چشایی، ایجاد لخته در عروق مغزی و قلبی و بروز سکته مغزی و یا قلبی و غیره نیز می باشد.

این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه این علایم جدید مربوط به همین بیماری کووید 19 می باشد و بیماری عفونی جدیدی بروز پیدا نکرده است، اظهار کرد: این علایم همان کووید 19 است ولی با نشانه های غیرمعمول که ممکن است در بچه ها هم بروز کند. به عنوان نمونه در برخی گزارش ها، این بیماری تنها با یک تب در بچه ها تشخیص داده می شود.

مردانی با بیان اینکه علایم جدید نشان دهنده جهش ویروس کووید 19 نیست، گفت: این نوع بیماری اصلا تفاوتی با نوع قبلی ندارد و تنها به دلیل گذشت چند ماه از آغاز اپیدمی و افزایش موارد بیماری، علایم و تظاهرات جدید بیماری بروز پیدا کرده، تا جایی که سازمان جهان بهداشت علایم جدیدی را به این بیماری اضافه کرده است.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه تاکید کرد: علایم و تظاهرات جدید بیماری کووید 19 در هر کشوری و در هر سن و جنسی و حتی در بچه ها هم می تواند بروز پیدا کند و این علایم ناشی از تظاهرات غیرمعمول بیماری کروناست و بیماری جدیدی بروز پیدا نکرده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 194

به "تکذیب بروز بیماری عفونی جدید مشابه کرونا در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب بروز بیماری عفونی جدید مشابه کرونا در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید