کوشش کردم تحقق برنامه های وزارتخانه را تسریع کنم

به گزارش اهدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران (یبنا) آئین تکریم ایوب دهقانکار و معارفه علی اسماعیلی، مشاور اجرایی جدید معاون امور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور محسن جوادی، معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب؛ هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان تهران؛ پورمند، رئیس هیأت مدیره اتحادیه چاپخانه داران استان تهران و جمعی از مدیران فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.

کوشش کردم تحقق برنامه های وزارتخانه را تسریع کنم

دهقانکار در ادامه این آیین بیان نمود: اعتقاد دارم همین که بدون تنبیه از عرصه مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی خداحافظی می کنم، جای شکر دارد. از همه اظهار لطف ها تشکر می کنم و امیدوارم قصور بنده را در این عرصه ببخشید. کارهایی که باید انجام می دادم در مقایسه با کارهایی که انجام دادم بسیار بیشتر است.

وی در تشریح عملکرد خود به عنوان مشاور اجرایی اضافه کرد: در آیین تکریم دکتر صالحی از معاونت امور فرهنگی و معارفه دکتر محسن جوادی، وزیر محترم به مجموعه کلیدواژه هایی که بعدها به سیاست کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تبدیل شد اشاره داشتند. این مجموعه کلیدواژه ها را می توان به دو دسته رویکردی و عملیاتی تقسیم کرد. واسپاری امور به صنف، توجه به فضای مجازی و همچنین تاکید بر اهمیت اقتصاد فرهنگ ازجمله این کلیدواژه ها بود.

وی ادامه داد: صحبت های من در این جلسه به معنای گزارش عملکرد من نیست؛ بلکه همه این موارد عملکرد معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ به عبارت دیگر بدون همراهی این معاونت دستاوردها محقق نمی شد. نقش من را باید صرفاً تسهیل کننده و یا تسریع کننده تلقی کنید.

دهقانکار با اشاره به موضوع چابک سازی فعالیت های معاونت امور فرهنگی بیان نمود: ادغام سه موسسه زیرمجموعه معاونت امورفرهنگی و یا چابک سازی یکی از دستاوردهای معاونت امورفرهنگی است. امیدوارم هیچ خللی در ارائه خدمات مخاطبان این موسسه در جریان ادغام وارد نگردد. نگرانی هایی درباره این موضوع وجود دارد که کاملا بی جاست و البته ما این موضوع را درک می کنیم.

سرپرست موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران درباره چابک سازی برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اضافه کرد: در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که عظیم ترین رویداد فرهنگی کشور محسوب می گردد نیز چابک سازی شد به عنوان مثال در بخش اجرایی نیروی انسانی از 1500 نفر به 800 نفر کاهش پیدا کرد و تعداد کمیته ها ابتدا به هشت و در ادامه به هفت کمیته تقلیل داده شد. البته کمیته های حذف شده دولتی بودند؛ به عبارت دیگر کوشش کردیم نقش صنف را حداکثری حفظ کنیم.

دهقانکار با اشاره به ساماندهی یارانه نشر گفت: بعد از 31 دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هیچ سابقه ای از یارانه های تخصیص داده شده به حوزه کتاب مربوط به این رویداد در دست نبود و با ایجاد ساماندهی یارانه های نشر این امر محقق شد و اطلاعات قابل توجهی را در اختیار ما قرار داد.

وی درباره تعامل با صنف ادامه داد: شخصا خود را در تعامل با صنف پیروز نمی بینم اما کوشش کردم از نظر مشورتی فعالان این حوزه استفاده کنم.

دهقانکار درباره توسعه فعالیت های معاونت امورفرهنگی فراتر از عرصه کتاب بیان نمود: توجه به کالاهای فرهنگی و خارج شدن از عرصه تک محصولی با برگزاری جایزه فیروزه یکی دیگر از اقدامات معاونت امور فرهنگی است. البته این رویداد به معنای کم شدن اهمیت کتاب نیست.

وی درباره توجه ویژه معاونت امورفرهنگی به موضوع شفاف سازی به ویژه در موضوع کاغذ ادامه داد: به نظر می رسد هیچ فعالیت و کالایی در کشور به اندازه جریان توزیع کاغذ شفاف سازی نشده است. یادآور می شوم این موضوع را مدیون اتحادیه آشنا و همچنین اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران هستیم. همه فرایند واردات تا مصرف کاغذ در این مدت به طور کامل شفاف سازی شده است البته این به معنای نبود هیچگونه نقض نباید تلقی گردد.

سرپرست موسسه نمایشگاه های فرهنگی درباره مصوبات هیأت خرید کتاب اضافه کرد: در چند سال اخیر مصوبات هیأت خرید معاونت امور فرهنگی به طور بی سابقه اعلام شده است این جریان به معنای تحقق ویترین شیشه ای مورد نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

برای ورود به بازار های بین المللی کوشش می کنم

علی اسماعیلی، مشاور جدید اجرایی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان نمود: دوره سختی در پیش داریم اما امیدواریم و کوشش خواهیم کرد توجه به بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت ها به عنوان روینمودهای اصلی وزیر را پیگیری می کنیم علاوه بر این همه باید کوشش کنیم که در سال جهش فراوری با کلیدواژه عرضه محصولات بومی با ایجاد بازاریابی در فضای بین الملل اقدامات قابل توجهی انجام دهیم. تاکید دارم این هدف شدنی است. حمایت محصولات فرهنگی از عوامل موثر در عرصه دیپلماسی فرهنگی است.

هومان حسن پور در ادامه این نشست خطاب به علی اسماعیلی گفت: در دوره سختی قبول مسئولیت نموده اید.

وی درباره ویژگی های ایوب دهقانکار نیز بیان نمود: دهقانکار در مواجهه با مسایل مختلف بسیار دقیق برخورد می کرد حتی گاهی تا دیروقت درباره موضوعات حوزه کتاب با وی صحبت می کردند.

پورمند در ادامه این آیین درباره اهمیت چاپخانه ها بیان نمود: نشر کتاب تنها 10درصد از فعالیت صنعت چاپ را به خود اختصاص می دهد بنابراین توجه بیش از پیش به این عرصه لازم است.

غلامرضا شجاع نیز در ادامه این نشست حضور دهقانکار در معاونت امور فرهنگی را یادآور روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 246

به "کوشش کردم تحقق برنامه های وزارتخانه را تسریع کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش کردم تحقق برنامه های وزارتخانه را تسریع کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید