بیماری قلبی در زنان

به گزارش اهدا بلاگ، مطابق اعلام انجمن قلب امریکا AHA، یک نفر از هر سه نفر زن به خاطر بیماری قلبی و سکته جان خود را از دست می دهد. بیماری قلبی- عروقی عامل شماره یک مرگ و میر زنان است ولی هنوز هم تعداد قابل توجهی از زنان در

بیماری قلبی در زنان

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

مطابق اعلام انجمن قلب امریکا AHA، یک نفر از هر سه نفر زن به خاطر بیماری قلبی و سکته جان خود را از دست می دهد. بیماری قلبی- عروقی عامل شماره یک مرگ و میر زنان است ولی هنوز هم تعداد قابل توجهی از زنان در بازشناختن این موضوع پیروز نیستند. بیماری قلبی- عروقی همه ساله جان تعداد زیادی از زنان را می گیرد. چاقی یک عامل خطر برای بیماری قلبی- عروقی است.

بیماری قلبی چگونه در زنان فرق دارد؟

همچون مردان، زنان هم در صورت وجود حمله قلبی یا بیماری قلبی اکلیلی در قفسه سینه خود احساس ناراحتی می-نمایند. ولی زنان بیش از مردان نشانه های مبهم دارند که تشخیص آن ها ممکن است سخت باشد. علامت های دیگر می تواند شامل مشکل در تنفس، خستگی شدید، حالت تهوع و درد در فک باشد.

زنان بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر بیماری قلبی- عروقی می باشند. از سال 1984 تعداد زنانی که در اثر بیماری قلبی- عروقی CVD که شامل سکته و بیماری قلبی می باشد جان خود را از دست می دهند از تعداد مردانی که در اثر همین بیماری می میرند پیشی گرفته است. برآورد می گردد که تقریباً 6ر6 میلیون نفر از زنان امریکایی که هم اکنون در قید حیات می-باشند بیماری قلبی اکلیلی دارند. از این تعداد 6ر2 میلیون نفر سابقه قلبی داشته اند.

برای آن هایی که حمله قلبی داشته اند، آمار خوب نیست. 26 درصد از زنان 45 سال و به بالا که اولین بار حمله قلبی داشته اند در مقایسه با 19 درصد مردان در طی یک سال جان خود را از دست می دهند.

از آنجا که زنان در سنین بالاتری نسبت به مردان دچار حمله قلبی می شوند، زودتر جان خود را از دست می دهند. و 64 درصد از زنانی که به طور ناگهانی در اثر بیماری قلبی اکلیلی جان خود را از دست می دهند قبلاً علایم قابل تشخیصی نداشته اند. این پیشگیری را مهم تر از همواره جلوه می دهد.

زنان بیشتر سکته می نمایند

مطابق اعلام انجمن قلب امریکا/ انجمن سکته امریکا، هر ساله تقریباً 55000 نفر از زنان بیش از مردان سکته می نمایند. همانطور که در بالا اشاره شد، این بدین خاطر است که زنان میانه انتظار زندگی بالاتری نسبت به مردان دارند و سکته اغلب اوقات در محدوده های سنی بالا اتفاق می افتد.

پیشگیری

نقطه عطف این آمار برآورد AHA است که نشان می دهد 80 درصد بیماری های قلبی- عروقی قابل پیشگیری است.

موارد ساده ای که زنان یا مردان می توانند برای کاهش خطر بیماری های قلبی- عروقی انجام دهند عبارت است از:

سیگاری نکشید.

روزانه حداقل 30 دقیفه فعالیت فیزیکی میانه داشته باشید.

فشار خون خود را مقدار بگیرید. اگر فشار خونتان بالا بود به پزشک مراجعه کنید. برای کلسترول هم همین کار را انجام دهید.

اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید به پزشک مراجعه و درمان های لازم را انجام دهید. حتی کم کردن تنها 5 درصد وزن می تواند تأثیر زیادی بر روی سلامتی داشته باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1040

به "بیماری قلبی در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری قلبی در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید