انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا

به گزارش اهدا بلاگ، بعضی علایم یاری کننده وجود دارد؛ مثلا از دست دادن حس بویایی و چشایی و یا اسهال بیشتر در کرونا دیده می گردد تا در آنفلوآنزا. یا تب بیشتر از علایم غالب آنفلوآنزاست و ممکن است در کل سیر بیماری کرونا اصلا تب بروز نکند.

انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به نگرانی های موجود در رابطه با همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کووید 19 در فصل سرد سال، علایم بالینی قابل افتراق این دو بیماری را تشریح کرد.

دکتر پیغام طبرسی با بیان اینکه هر ساله و با آغاز فصل سرما و پاییز بیماری آنفلوآنزا شیوع پیدا می نماید، اظهار کرد: معمولا بین 3 تا 4 ماه با این بیماری درگیر هستیم که در بعضی موارد منجر به بروز شرایط حاد بیماری و یا حتی فوت بیماران می گردد.

این متخصص عفونی با اشاره به ویژگی خاص پاییز سال جاری یعنی همزمانی آنفلوآنزا با پاندمی کرونا، عنوان کرد: از همان ماه های آغازین شیوع کرونا، نگرانی هایی در خصوص همزمانی دو ویروس آنفلوآنزا و کووید 19 و جولان این دو در جوامع و تبعات آن بر سلامت مردم و سیستم بهداشت مطرح بود.

وی با بیان اینکه ویروس آنفلوآنزا از ویروس های تنفسی قدیمی است، گفت: در حال حاضر دو سویه از ویروس آنفلوآنزا در حال چرخش در جوامع است که سویه A. یا همان H. 1 N. 1 معروف مربوط به این سویه است و یکی H. 3 N. 2 و دیگری آنفلوآنزای B. با دو زیرگونه است.

وی در شرح سویه های مختلف آنفلوآنزا، گفت: آنفلوآنزا B. معمولا با بیماری و اپیدمی محدودتری بروز پیدا نموده و نسبت به آنفلوآنزا A. از شدت کمتری برخوردار است؛ هرچند آنفلوآنزا B. هم می تواند بیماری شدید ایجاد کند، ولی آنفلوآنزا A. به خصوص H. 1 N. 1 عمدتا منجر به بروز بیماری های شدید و حتی مرگ بیمار می گردد.

طبرسی با بیان اینکه علایم بیماری آنفلوآنزا عمدتا مشابه کروناست، عنوان کرد: با این حال تفاوت هایی نیز در این علایم وجود دارد؛ به عنوان نمونه علایم آنفلوآنزا ناگهانی بوده و در بیشتر افراد با بروز تب، بدن درد شدید و سر درد بروز می نماید؛ در حالیکه بروز کرونا در بیشتر افراد می تواند همراه با تب نباشد؛ به عبارت دیگر بروز بیماری کرونا در ابتدا با علایم دیگر آغاز شده و بعد ممکن است تب نیز بروز کند، ولی در آنفلوآنزا تب جزو علایم غالب بیماری است و بعد از دو یا سه روز سرفه اضافه می گردد.

وی طول دوره بیماری آنفلوآنزا را معمولا پنج روزه گفت و گفت: این در حالیست که دوره بیماری کرونا معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد. البته موارد عارضه دار آنفلوآنزا نیز بین 2 تا 3 هفته فرد را درگیر می نماید.

این متخصص عفونی افتراق این دو بیماری در فصل سرما، تنها به وسیله علایم بالینی را بسیار سخت دانست و ادامه داد: البته بعضی علایم یاری نماینده وجود دارد؛ مثلا از دست دادن حس بویایی و چشایی و یا اسهال بیشتر در کرونا دیده می گردد تا در آنفلوآنزا. یا تب بیشتر از علایم غالب آنفلوآنزاست و ممکن است در کل سیر بیماری کرونا اصلا تب بروز نکند.

وی با بیان اینکه به خصوص در زمان شیوع اپیدمی تشخیص این دو بیماری بسیار مشکل بوده و باید در برخورد با بیماران هر دو بیماری را در نظر داشته باشیم، اظهار کرد:

در این میان واکسیناسیون اولین راهکاری است که به کاهش بار بیماری یاری می نماید و در خصوص آنفلوآنزا واکسن های شناخته شده خوبی با اثرات نسبی فراوری شده، لذا توصیه می گردد کلیه افراد در معرض خطر یعنی افراد بالای 65 سال و زیر پنج سال، افراد دارای بیماری سرطان، قند و فشار خون، بیماران قلبی، ریوی، کبدی و کلیوی مزمن، افراد دارای بیماری های نقص ایمنی و بخصوص خانم های باردار حتما سال جاری واکسن آنفلوآنزا را تزریق نمایند.

معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و اولویت بندی در توزیع واکسن آنفلوآنزا، اظهار کرد: باید دقت کنیم که 80 میلیون جمعیت داریم و سال جاری با توجه به شرایط خاص یعنی پاندمی کرونا، میزان واردات واکسن آنفلوآنزا نسبت به گذشته 8 برابر شده و به 16 میلیون واحد رسیده، بنابراین 16 میلیون نفر می توانند واکسیناسیون شوند؛ بنابراین باید ابتدا افراد دارای ریسک فاکتور و عوامل خطر واکسیناسیون شوند.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان مسیح دانشوری، طبرسی در سرانجام با بیان اینکه هفت ماه سخت پاندمی کرونا را پشت سر گذاشته ایم، گفت: احتمالا تا 6 ماه آینده و تا زمان فراوری واکسن موثر کرونا نیز این مشکل را پیش رو داریم، لذا باید نکات بهداشتی، فاصله گذاری های فیزیکی، پوشش ماسک و عدم حضور غیرضروری در مجامع را بیش از پیش جدی بگیریم.

منبع: فرادید
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 409

به "انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید