10 روش خانگی آسان برای برق انداختن قسمت بیرونی تابه ها

به گزارش اهدا بلاگ، تابه ها پرکاربردترین ظروف پخت وپز در آشپزخانه هستند با این حال کمتر پیش می آید که بیرون آن ها، به خصوص کف تابه، را با دقت بشوییم. داخل تابه بارها و بارها با برترین مواد شوینده شسته می گردد تا ذره ای روغن یا غذا در آن باقی نماند اما کف آن ها نادیده گرفته می گردد. تنها راهی که برای تمیز کردن کف تابه می دانیم شستن با سیم ظرفشویی است اما این کار نیروی زیادی می خواهد و معمولا باعث ایجاد درد در دست ها می گردد. شاید اصلا به همین علت است که زیاد سراغ تمیز کردن این قسمت نمی رویم.

10 روش خانگی آسان برای برق انداختن قسمت بیرونی تابه ها

از قلم نیاندازید مواد شوینده باید با توجه به جنس تابه شما انتخاب گردد. بعلاوه این نکته را به خاطر داشته باشید که بیرون تابه ها مثل داخل شان از جنس نچسب نیست پس چربی، دوده و کثیفی محکم تر از چیزی که انتظارش را دارید به آن چسبیده است. حالا اگر به نظرتان وقت آن رسیده که روش های آسان تمیز کردن کف تابه را یاد بگیرید تا در خانه تکانی سال جاری تمام قابلمه ها و تابه ها را حسابی برق بیندازید، این مطلب از خبرنگاران مگ را تا آخر بخوانید.

فرآیند کلی تمیز کردن بیرون تابه

تمیز کردن کف پر از لکه تابه اصلا کار آسانی نیست که در یک چشم به هم زدن انجام گردد. اگر مواد غذایی خشک شده یا سوخته هم به آن چسبیده باشد که کار را سخت تر می نماید. در ادامه می توانید فرآیند کلی تمیز کردن کف تابه را به صورت خلاصه و مرحله بندی شده بخوانید.

چربی زدایی

اولین کاری که باید برای تمیز کردن کف تابه انجام دهید این است که چربی اضافه را از سطح آن پاک کنید. کف تابه را با سرکه سفید یا مایع ظرفشویی پاک کنید. اگر ظرف خیلی چرب است از یک مایع یا پودر چربی زدایی بهره ببرید.

از بین بردن کثیفی های پخت وپز

وقتی لایه چربی از بین رفت نوبت به جدا کردن غذاهای سوخته و خشک شده ای می رسد که به کف تابه چسبیده است. برترین گزینه برای خلاص شدن از شر این لکه های چسبنده خمیر غلیظی است که می توانید از ترکیب جوش شیرین و آب تهیه کنید. آب و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید تا ماده ای خمیری به دست بیاید. سپس روی لکه ها بزنید و بعد از حدود 20 دقیقه محل را با برس ظرفشویی بشویید.

شست وشو، تمیز کردن و خشک کردن

بعد از پاک کردن تکه های غذای چسبیده به کف تابه باید تمام قسمت بیرونی تابه را با برس ظرفشویی یا اسکاچ آغشته به مایع ظرفشویی بشویید. مراقب باشید در زمان شست وشو روی ظرف خراشی ایجاد نکنید. ظرف را با آب گرم آبکشی کنید، کامل خشک کنید و تا استفاده بعدی در محیط مناسب نگهداری کنید.

تمیز کردن تابه ها با جنس های مختلف

هرگز از قلم نیاندازید که نوع مواد شوینده استفاده شده و روش تمیز کردن تابه باید بر اساس جنس آن انتخاب گردد. پس همواره مراقب باشید که سطح بیرونی تابه را به شکل مناسب تمیز کنید تا به آن آسیبی وارد نگردد. در این قسمت راهنمای خلاصه ای از روش تمیز کردن براساس جنس تابه را می خوانید.

فولاد ضدزنگ

اگر تابه از جنس فولاد ضدزنگ ساخته شده است کافی است ضایعات غذا که به آن چسبیده را با یاری جوش شیرین و به آرامی بشویید. سپس آن را با آب گرم آبکشی نموده، خشک کنید و در محلی خشک از آن نگهداری کنید.

چدن

تابه چدنی به روش خاصی از شست وشو و نگهداری احتیاج دارد. مشکل اصلی ظروف با این جنس امکان زنگ زدگی است پس باید از شستن آن ها با آب خودداری کنید. برترین روش برای لکه زدایی این جنس استفاده از سیب زمینی و نمک است. برای این کار باید نمک را روی سطح بپاشید و به آرامی با قسمت داخلی یک سیب زمینی نصف شده روی آن بکشید تا تمیز گردد.

آلومینیوم

ظرف آلومینیومی خود را با لیمو و نمک تمیز نگه دارید. روش استفاده از لیمو و نمک دقیقا مثل سیب زمینی و نمک است. فقط باید مراقب باشید که رنگ سطحی آلومینیوم از بین نرود پس هرگز از سفیدکننده یا آمونیاک استفاده نکنید. بعلاوه برای جلوگیری از ایجاد خراشیدگی، حتما این ظرف ها را با دست بشویید.

مس

تابه مسی خود را با سرکه، نمک و آبلیمو تمیز کنید تا برای مدت طولانی درخشان بماند. از قلم نیاندازید که بعد از تمیز شدن باید آن را با آب گرم بشویید، خشک کنید و در محلی خشک از آن نگهداری کنید.

برترین روش های تمیز کردن قسمت بیرونی تابه ها

حالا که با فرآیند کلی تمیز کردن، حساسیت های این فرآیند و روش های مناسب برای لکه زدایی از جنس های مختلف تابه ها آشنا شدید به سراغ برترین روش های تمیز کردن قسمت بیرونی تابه ها می رویم.

1. سرکه سفید

همواره قسمت بیرونی تابه ها پر از چربی است، هرچه از یک تابه بیشتر بهره ببرید اندازه چربی موجود روی آن هم بیشتر می گردد. پس اولین قدم برای تمیز کردن آن ها پاک کردن چربی ها است. برای این کار باید سرکه و آب را به نسبت 2 به 1 مخلوط نموده و تابه را به مدت 20 تا 30 دقیقه در آن قرار دهید. تمام چربی های انباشته شده روی تابه به راحتی جدا می گردد.

2. جوش شیرین

وقتی چربی ها را پاک کردید نوبت به لکه زدایی می رسد. جوش شیرین و آب گرم را به نسبت 3 به 1 با هم مخلوط کنید تا مخلوطی خمیری به دست آورید. خمیر را روی لکه ها بزنید و اجازه دهید 10 تا 20 دقیقه روی آن بماند. سپس با یک اسکاج یا اسفنج، بدون اینکه به ظرف فشار وارد کنید، قسمت لکه شده را بشویید تا تمیز گردد. ظرف را با آب گرم آب کشیده و خشک کنید.

3. سرکه سفید و جوش شیرین

اگر لکه های ایجاد شده مقاوم هستند و با خمیر جوش شیرین پاک نمی شوند باید از یک روش قوی تر بهره ببرید یک قابلمه بزرگ را با آب و سرکه سفید پر کنید، تابه را در آن قرار دهید و قابلمه را روی اجاق گاز بگذارید تا بجوشد. بعد از جوشیدن به اندازه کافی، قابلمه را از روی اجاق بردارید و به آن جوش شیرین اضافه کنید. این مرحله با یک واکنش شیمیایی ساده همراه است و محتویات داخل قابلمه شبیه به نوشابه گازدار می گردد.

این واکنش یاری می نماید که لکه ها از سطح تابه ناپدید شوند. اگر لکه ها خیلی مقاوم باشند بعد از این کار باید تابه را بشویید تا به جامانده غذا از روی آن جدا گردد. اگر نمی خواهید تابه را بجوشانید می توانید روی کف تابه جوش شیرین بپاشید و چند قطره سرکه سفید روی آن بریزید. سپس با یک برس یا اسفنج ظرفشویی آن را تمیز کنید، آب بکشید و با یاری حوله کاغذی خشک کنید.

4. سرکه سفید، جوش شیرین و مایع ظرفشویی

برای تهیه یک محلول پاک کننده قوی باید مایع ظرفشویی، سرکه سفید و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و سپس با یاری آن لکه های سرسخت قسمت بیرونی تابه را پاک کنید. برای این کار تمام سطح تابه را با جوش شیرین بپوشانید، سپس روی آن چند قطره سرکه سفید بریزید و به محض آغاز واکنش بین این دو ماده، سه قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. بعد اسفنج ظرفشویی را در آب گرم فرو کنید تا کاملا خیس گردد، سپس با آن آغاز به شست وشو کنید.

اگر تابه لکه های زیادی دارد می توانید قبل از شستن، اجازه دهید مواد به مدت 15 تا 20 دقیقه روی آن باقی بماند. اگر لازم بود با یک برس ظرفشویی سطح بیرونی تابه را بشویید و دوباره به همان ترتیب مواد را روی آن بریزید تا کاملا تمیز گردد. سپس ظرف را با آب گرم بشویید و با یاری حوله کاغذی خشک کنید.

5. نمک

نمک دانه درشت را روی سطح لکه بپاشید و با یاری برس یا اسکاچ لکه را تمیز کنید. برای راحت تر شدن کار می توانید کمی آب گرم، مایع ظرفشویی یا آب لیمو به نمک اضافه نموده و سپس تمیز کردن را آغاز کنید. حتی می توانید به جای اسکاچ از یک سیب زمینی نصف شده برای تمیز کردن بهره ببرید تا لکه راحت تر پاک گردد.

6. سرکه سفید، لیمو و جوش شیرین

اگر می خواهید کف تابه مسی را تمیز کنید بهتر است به سراغ ترکیب جوش شیرین، سرکه و لیمو بروید. برای این کار ابتدا روی سطح بیرونی تابه جوش شیرین بپاشید، سپس روی آن کمی سرکه بریزید تا با جوش شیرین یک ترکیب خمیری درست گردد. یک لیمو را نصف کنید و با سطح داخلی آن روی تابه بکشید تا لکه ها پاک شوند. در آخر آن را با آب گرم و اسفنج شسته و خشک کنید.

7. سس کچاپ!

شاید کمی به نظرتان عجیب بیاید اما اسید موجود در سس کچاپ می تواند لکه های سطح بیرونی تابه، مخصوصا تابه های مسی، را به خوبی پاک کند. روی لکه سس کچاپ بریزید و اجازه دهید 10 دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس با یک اسفنج نرم روی سطح تابه بکشید تا لکه از بین برود. اگر جنس تابه شما فولاد ضدزنگ یا چدن است نباید از این روش بهره ببرید.

8. کوکاکولا

کوکاکولا برای از بین بردن هر نوع لکه چربی از ظرف ها و سطوح مناسب است. از این نوشابه روی قسمت بیرونی تابه بریزید و آن را تمیز کنید. بعلاوه کوکا کولا برای از بین بردن لکه های مربوط به سوختن غذا روی سطح بیرونی تابه مناسب است. اگر لکه ها سرسخت هستند یک قابلمه بزرگ تر را با کوکاکولا پر کنید و تابه را در آن قرار دهید. اجازه دهید چند ساعت در همین حالت باقی بماند تا لکه ها و تکه های غذای سوخته سست شوند. برای افزایش سرعت فرآیند می توانید قابلمه را روی اجاق گاز بگذارید تا بجوشد. سپس با یاری یک تکه اسفنج یا برس پلاستیکی سطح بیرونی تابه را تمیز کنید. بعد از اینکه تمام لکه ها از بین رفتند آن را با آب گرم شسته و کاملا خشک کنید.

9. اسپری گاز پاک کن

برای پاک کردن قسمت بیرونی تابه می توانید از اسپری گاز پاک کن بهره ببرید اما از قلم نیاندازید که این ترکیب شیمیایی می تواند به سطح تابه آسیب بزند. بعلاوه ضروری است حتما در زمان انجام کار از دستکش ظرفشویی بهره ببرید تا از پوست دستتان آسیب نبیند.

10. ماشین ظرفشویی

شستن تابه ها با ماشین ظرفشویی بسیار آسان و ایدئال به نظر می رسد اما بهتر است این آخرین انتخاب شما باشد. تابه های تفلون به راحتی در ماشین ظرفشویی تمیز می شوند اما اگر روی سطح بیرونی آن ها لکه های چربی و غذا وجود دارد بهتر است یکی از روش های بالا را برای تمیز کردن انتخاب کنید.

مرور کلی

تابه ها از جنس های مختلفی ساخته شده اند پس نمی توان برای تمیز کردن آن ها از یک روش ثابت استفاده کرد. برای اینکه سطح بیرونی تابه آسیب نبیند باید مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید. بعلاوه بهتر است از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی اجتناب کنید. برای تمیز کردن قسمت بیرونی تابه می توانید از یکی از روش های عنوان شده در این مطلب بهره ببرید. فقط از قلم نیاندازید که گاهی ضروری است شکیبا باشید و چندین بار مراحل را طی کنید تا لکه ها به صورت کامل از بین بروند. به یاد داشته باشید که پاک کننده های قوی، اسکاچ های زیر و برس های ساخته شده از جنس سخت می توانند به سطح تابه آسیب بزنند پس از آن ها برای شست وشو استفاده نکنید.

منبع: The Pan Handler

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1221

به "10 روش خانگی آسان برای برق انداختن قسمت بیرونی تابه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش خانگی آسان برای برق انداختن قسمت بیرونی تابه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید