گیاهی برای مبارزه با افسردگی در زنان میانسال

به گزارش اهدا بلاگ، تهران (پانا) - افسردگی، یکی از مهم ترین مشکلاتی است که زنان پس از ورود به دوران یائسگی به شکل رنج آوری با آن روبرو می شوند. محققان کشور برای مقابله با این پدیده، استفاده از گیاه دارویی ریحان را توصیه نموده اند.

گیاهی برای مبارزه با افسردگی در زنان میانسال

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ شکلاتی بیشتر بدانید.

به گزارش برنا، یائسگی یکی از بحرانی ترین دوران زندگی زنان محسوب می گردد. در دهه های اخیر با افزایش امید به زندگی در جهان حدود 95 درصد جمعیت زنان وارد دوران یائسگی می شوند. بر اساس سرشماری سال 1395 در ایران، تعداد زنان گروه سنی 45 تا 65 سال حدود 7 میلیون نفر برآورد شده است. در دوران یائسگی تغییرات هورمونی می توانند منجر به بروز عوارض متعددی شوند که یکی از مهم ترین آن ها، افسردگی است. افسردگی بیماری مزمنی است که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت بیشتر از 260 میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند.

افسردگی به گفته متخصصان، عوارضی مانند کاهش انرژی، خلق افسرده، اختلال خواب، اختلال در تغذیه، احساس بیهودگی و بی ارزشی، بازدهی منفی فرد در روابط اجتماعی خانوادگی و ایجاد فشارهای عاطفی و روحی روانی و فقدان لذت بردن از زندگی را در پی دارد.

اندازه ابتلای زنان به افسردگی دو برابر مردان است و در بین دوره های مختلف زندگی زنان، افسردگی در دوران یائسگی به علت تغییرات هورمونی شایع تر است. برای کاهش علائم افسردگی از داروهای خانواده مهارکننده سروتونین استفاده می گردد. اما استفاده از این داروها به بروز عوارضی چون تهوع و استفراغ، اختلال عملکرد جنسی و بی خوابی منتهی می گردد و بر همین اساس کوشش برای یافتن داروهای طبیعی تر ادامه دارد.

محققانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همین دلیل، اقدام به انجام پژوهشی نموده اند که در آن، تأثیر کپسول خوراکی عصاره برگ ریحان بر افسردگی زنان یائسه مورد آنالیز واقع شده است

این مطالعه بر روی 60 زن یائسه مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی مشهد صورت گرفته است. نیمی از این زنان به مدت یک ماه روزی یک عدد کپسول 500 میلی گرمی عصاره برگ ریحان دریافت کردند و سپس شرایط افسردگی آن ها با گروه دیگر با روش های علمی و آماری مقایسه شد.

نتایج این آنالیز ها نشان داد که مصرف کپسول عصاره برگ ریحان می تواند به خوبی منجر به کاهش نمره افسردگی در زنان یائسه گردد و گیاه دارویی فوق، تأثیری قابل قبول در کاهش عارضه مورد اشاره در زنان سپری کننده دوران یائسگی دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 904

به "گیاهی برای مبارزه با افسردگی در زنان میانسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهی برای مبارزه با افسردگی در زنان میانسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید