کرونا پروژه های ماهواره ای را به تأخیر نمی اندازد

به گزارش اهدا بلاگ، مرتضی براری در تبادل نظر با خبرنگاران، همزمان با هفته جهانی فضا و با توجه به اینکه شعار سال جاری هفته جهانی فضا ماهواره ها زندگی را بهتر می نمایند است، در مورد کاربرد ماهواره ها در زندگی شرح داد.

کرونا پروژه های ماهواره ای را به تأخیر نمی اندازد

وی گفت: امروزه آنقدر خدمات و کاربردهای ماهواره فراگیر شده که به جرات می توان گفت زندگی بدون ماهواره ناممکن و یا خیلی سخت خواهد بود. از لحظه ای که شما از منزل خارج می شوید و نرم افزار راستایابی خود را باز می کنید در حال استفاده از خدمات ماهواره ای هستید تا زمانیکه به منزل بر می شد و در حال تماشای مثلاً پخش زنده فوتبال هستید. ارتباطات خدمات بانکی مثل عابربانک ها، کنترل کارت های سوخت، راستایابی و… همه نمونه هایی از خدمات ماهواره ای هستند که در زندگی ما رسوخ نموده و موجب افزایش رفاه و کیفیت زندگی ها شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران تاکید نمود: مباحثی مانند آموزش از راه دور و یا پزشکی از دور نیز از حوزه هایی است که بر بستر خدمات ماهواره ای توسعه پیدا نموده اند و در این ایامی که توصیه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی می گردد این خدمات در سراسر جهان جدی تر گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه حوزه بسیار زیادی از خدمات ماهواره ای استفاده می نمایند، گفت: محیط زیست، مدیریت مخاطرات طبیعی، کشاورزی، جنگل ها و مراتع، اکتشافات معدن، انرژی، منابع آبی، توسعه شهری، هواشناسی، خدمات شهری و بسیار دیگر از حوزه ها که استفاده از خدمات ماهواره ای باعث ارتقا بهره وری در آنها خواهد شد. پایش ماهواره ای می تواند اطلاعات و داده های بسیار مفیدی را برای مدیریت کشور در اختیار تصمیم گیران قرار دهد که زمینه توسعه کشور خواهد بود.

براری اضافه کرد: در کل می توانیم اینگونه جمع بندی کنیم که روز به روز بر خدمات ماهواره ای اضافه کرده می گردد و هر کدام از این خدمات می تواند به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در زندگی ما تاثیرگذار باشد و در نهایت موجب رفاه اجتماعی گردد.

آرشیو داده های ماهواره ای در اختیار کسب و کارها فضاپایه نهاده شد

رئیس سازمان فضایی ایران در پاسخ به این سوال که هم اکنون چه داده هایی از ماهواره ها استخراج می گردد و چه بخش هایی از کشور از این داده ها استفاده می نمایند؟ گفت: از زمان تاسیس مرکز سنجش از دور ایران تا کنون داده های ماهواره ای اخذ شده و می گردد. یعنی هم اکنون آرشیوی 40 ساله و بسیار گرانبها از داده های ماهواره ای در اختیار سازمان فضایی ایران است که در اولین گام در حمایت از کسب و کارهای فضاپایه این داده ها را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می دهیم و همین داده ها می تواند یک ظرفیت بسیار مناسب برای شکل گیری کسب و کارهای این حوزه باشد.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز سازمان فضایی ایران با نصب ایستگاه های زمینی مختلف از ماهواره های مختلف و با قدرت تفکیک، تصاویر مختلف دریافت می نماید و می تواند آن را در اختیار کسب و کارهای این حوزه بگذارد. تحلیل هایی که بر اساس این داده ها انجام می گردد هم اکنون در حوزه هایی مانند محیط زیست، پایش گرد و غبار و ریزگردها، آلودگی هوا، کشاورزی، کشاورزی و پایش محصولات استراتژیک و مخاطرات طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند. مثلاً در زمان وقوع سیل در این سال ها با یاری پایش های ماهواره ای اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار ستاد بحران کشور و هلال احمر نهاده شد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: فقط در سال 98، بالغ بر 20 گزارش مدیریتی از این شرایط ها تهیه و برای سازمان های مسئول مثل هلال احمر، سازمان مدیریت بحران، سازمان محیط زیست، استانداری ها و فرمانداری ها ارسال شده که مبنای تصمیم گیری های مهمی بوده است. برای مثال با استفاده از تحلیل تصاویر ماهواره ای، میزان دقیق خسارت ناشی از سیل فروردین 98 معین شد و از هدر رفتن حدود 2,300 میلیارد تومان بیت المال جلوگیری شد.

توسعه موازی فناوری فضایی و کاربردها و خدمات

براری با اشاره به کاربرد فناوری فضایی برای برطرف مسائل فعلی کشور، گفت: به طور کلی با پایش های ماهواره ای و تحلیل آنها، می توان ارزش اضافه کرده ای ایجاد کرد که می تواند اطلاعات صحیح، به روز و قابل اعتمادی را برای مدیریت صحیح کشور در اختیار مدیران قرار دهد و شاهد افزایش بهره وری در تمامی حوزه ها باشیم. نمونه شاخص آن همان بحث معین خسارات ناشی از سیل بود. نمونه دیگر پایش محصولات استراتژیک مانند گندم، جو و برنج است که بسیار مهم است و در یک سال زراعی می توان میزان فراوری این محصولات را برآورد کرد و بر اساس آن برای مباحثی همچون قیمت گذاری، صادرات و یا واردات تصمیم گیری کرد. این امر هم اکنون در سازمان فضایی انجام و گزارش های آن به صورت گزارش های مدیریتی برای نهادهای مرتبط ارسال می گردد.

رئیس سازمان فضایی ایران در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه هنوز ایران پیروز به ساخت و پرتاب ماهواره عملیاتی نشده و از داده های ماهواره های سایر کشورها استفاده می نماید، آیا این موضوع با طرح کاربردی بودن ماهواره ها در زندگی مردم، در تعارض نیست؟ تاکید نمود: چنین تعارضی وجود ندارد و در عین حال که ما در حال توسعه فناوری فضایی بومی هستیم از کاربردها و خدمات فضایی نیز استفاده می کنیم و در زندگی ما رسوخ نموده است که ملموس ترین آن مباحثی مانند ناوبری و موقعیت یابی است.

وی گفت: توسعه فناوری فضایی و توسعه کاربردها و خدمات به صورت موازی در حال اجرا هستند و برای سرعت بخشیدن به این راستا، راه ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی حتی در حوزه اپراتور ماهواره ای هموار شده و قوانین مرتبط با آن مصوب شده است. مطمئناً با ورود بخش خصوصی در این حوزه نه تنها بازارهای داخلی بلکه می توان نگاهی نیز به بازارهای منطقه ای و جهانی داشت.

کرونا پیشرفت برنامه های فضایی کشور را متوقف نکرد

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به شرایط استارت آپ های فضاپایه در کشور گفت: در حوزه پایین دست و حوزه خدمات فناوری فضایی پس از شکل گیری استارت آپ ها هم اکنون شاهد به بلوغ رسیدن این استارت آپ ها هستیم. با برگزاری رویدادهای مختلف توانمندسازی توسط سازمان فضایی ایران، این استارت آپ ها علاوه بر توسعه دانش فنی خود، توانسته اند بازارهای مورد هدف خود را نیز شناسایی و برای ورود به آنها اقدام نمایند.

وی گفت: در این حوزه همچون گذشته با سیاست ها و راهبردهایی که تدوین شده است به دنبال رونق بازار این کسب و کارها هستیم که در پی فعالیت ها و برنامه های ترویجی که در سال گذشته برگزار گردید احساس احتیاج به خدمات کسب وکارهای این حوزه در بخش های مختلف مدیریتی کشور نیز ایجاد شده است.

پروژه های ماهواره ای بدون تأخیر زمانی در حال پیشرفت است

براری در خصوص برنامه های در دست انجام حوزه فضایی کشور اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش و تلاش همکارانم در حوزه فضایی و به رغم شیوع ویروس کرونا، با رعایت پروتکل های بهداشتی تمام برنامه ها مطابق با جدول برنامه زمان بندی خود در حال پیشرفت است. پروژه های ماهواره ای با سرعت در حال پیشرفت است و گام به گام در حال تحقق اهداف سند چشم انداز هستیم.

وی گفت: به تازگی نیز تست های ماهواره سنجشی پارس 1 به خاتمه رسید و به زودی نیز تحویل سازمان فضایی خواهد شد. دیگر پروژه ها نیز مطابق با برنامه و بدون هیچ تاخیر زمانی در حال پیشرفت است. در خصوص دیگر پروژه ها نیز به محض تایید نهایی تست ها، اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به موتور آرش نیز که در پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است، گفت: این موتور نیز برای به کارگیری در بلوک انتقال مداری در حال طی کردن تست های نهایی خود است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 440

به "کرونا پروژه های ماهواره ای را به تأخیر نمی اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا پروژه های ماهواره ای را به تأخیر نمی اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید