کابوس بازنشستگی

به گزارش اهدا بلاگ، اگر خودش نمی گفت شاید چنین جمله ای باورکردنی نبود؛ به خدا دخترانم می گن موز می خوایم، اما نمی تونم بگیرم و... در کنار این جمله که یکی از بازنشستگان در ادامه گزارش بیان می نماید، دبیر بازنشسته ای دلالی ماشین می نماید.

کابوس بازنشستگی

بهیار بازنشسته ای دو سال است در پی کار می گردد و بازنشسته هایی که به سختی آبروداری می نمایند، همه و همه قصه تلخی است از زندگی این روز های بازنشستگان و حقوق ناچیز آن ها برای تامین مخارج زندگی.

عاقبتی که برای بعضی بازنشستگان کابوس هست و برای بعضی دیگر زندگی در کابوس. صحبت های تکان دهنده نصرالله دریابیگی، رییس کانون بازنشستگان مازندران که در چند روز اخیر تحت عنوان سیگارفروشی و ماشین شویی بازنشستگان، برای تامین معیشت بیان شد، خبرنگار اعتماد را کنجکاو کرد که با شش نفر بازنشسته، ضمن گله و شکایت هایی که برای تامین مخارج روزمره داشتند گفت وگویی داشته باشد.

آبروداری را به ما هم یاد بدهید

توران. ی؛ 57سال دارد و بازنشسته تامین اجتماعی است. شوهرش مرده و ماهی سه ونیم میلیون حقوق می گیرد. نوه می ره، عروس میاد. خونه گوشت می خواد، مرغ می خواد. یه پسر سرباز تو خونه دارم.

یه کفش بخوام بگیرم، گوشت و مرغ نباید بخرم. مابه التفاوت سال رو هم ندادن بهم. فقط خدا خودش یاری کنه. وگرنه کسی دادرس نیست. چه مدلی می شه آبروداری کرد؟ به ما هم یاد بدین.

کار نیست

به خدا دخترانم می گن موز می خوایم؛ اما نمی تونم بگیرم. مخارج بالاست. شیش تا بچه دارم. سه تاشون ازدواج کردن. سه تاشون هم پیش خودمونن.

یکی شون تازه درسش تموم شده و دنبال کار می گرده. دوتای دیگشون هم محصلن. چهار ساله بازنشست شدم. با سی سال سابقه بهیاری؛ اما الان هرجا می رم یا بهم می گن سنت بالاست یا شرایطتت با کار ما جور نیست. خلاصه سه ساله که دنبال کارم. حدود شش میلیون حقوق می گیرم. اما به جاییمون نمی رسه.

دخل بیشتر از خرج

یوسف علی پوراکبر؛ 63سال دارد و سه فرزند. دو پسر و یک دختر. هر سه فرزندش را با حقوق 4و نیم میلیون تومانی راهی دانشگاه کرد و در آخر با مدرک لیسانس آنها، ذوق می نماید.

خودم لیسانس حقوق دارم. حقوق بازنشستگی ام حدود 4و نیم میلیونه. این حقوق ها که کفاف زندگی پنج خانوار را نمی دهد. هر از گاهی وکالت کارگرانی که با کارفرما به مشکل برخوردند را به عهده می گیرم. اما در سال یک یا دوبار اتفاق می افتد.

در کنار حقوق بازنشستگی کشاورزی هم می کنم. اگر این کار ها را هم نکنیم که خرج مان از دخل مان بالا می زند!

راضی نباشیم چی کار کنیم!

ابوالحسن ملازاده؛ 60 سالگی را رد نموده است؛ خودم و زنم تنها زندگی می کنیم. سه فرزند دارم که هر سه آن ها ازدواج کردن. منم و حقوق حدود 5میلیون تومان. یه دوا و دکتر نزدیک به یه میلیون تومان آب می خوره. او در جواب راضی بودن از شرایط می گوید. اگر راضی نباشیم چی کار کنیم.

رنج در رنج

ح. ریاحی؛ پنجاه و دو- سه سال دارد. شوهرش برای مخارج زندگی مسافرکشی می نماید. خودش هم یک سال است در قسمت خصوصی یک بیمارستان خاص مشغول به کار شده. نزدیک 6میلیون تومان حقوق بازنشستگی می گیرد.

5میلیون تومان قسط می دم. می مونه یه میلیون تومن برای خودم. نمی دونم چی کار کنم برای همین اومدم سر کار تا شاید بشه یه گوشه ای از زندگیم رو پر کنم. شوهرم مگه از مسافرکشی چقدر درمیاره؟!

دبیری و دلالی

بهرام شیخعلی زاده؛ دبیر بوده. سال 95 بازنشست شد. اما دو سال بعد به خرید و فروش ماشین روی آورد؛ آن هم به علت مقدار دریافتی حقوق بازنشستگی که کم بود.

سی ویک سال سابقه دارم. دو فرزند که هر دو دانشجو هستند. حقوق بازنشستگی که به هیچ وجه کفاف خورد و خوراک ما را حتی نمی دهد؛ چه برسد در مخارج دیگر زندگی! اجرایی نشدن طرح همسان سازی و دریافت حقوقی زیر خط فقر؛ صدای اعتراض بازنشستگان و مستمری بگیران کل کشور را روز به روز بلند تر از پیش می نماید.

با عبور افراد از دهه 50 و بعد از آن؛ احتمال مشارکت آنان نیز کاهش می یابد. از طرف دیگر سرمایه و به عبارتی دارایی ها کاهش می یابند. سالمندان به طور فزاینده، برای تامین هزینه های زندگی خود، به پس انداز متکی می شوند.

اما حقوقی که دریافت می نمایند؛ حتی به مخارج سه روز در ماه آنان نیز نمی رسد. چه برسد به پس انداز! حرف تمام بازنشستگان و مستمری بگیران این است؛ با سیلی صورت خودمان را سرخ می کنیم، 30سال خدمت به کشور؛ امروز گرسنه ماندیم! نصرالله دریابیگی رییس کانون بازنشستگان مازندران؛ در مورد شرایط این قشر زحمت کش به ایلنا چنین گفت: آنچه می گویند و نامش را احترام به مقام و صندلی کارگران و بازنشستگان می گذارند، در عمل اتفاقات دیگری رخ می دهد.

پول پاشی در جامعه یعنی تورم و گرانی های سرسام آور. تا بُن کارگری و کارمندی احیا نگردد؛ همین وضع ادامه دارد. اگر بن کارگری و کارمندی احیا گردد آن ها می توانند، حداقل کالا های اساسی، مثل؛ برنج، مرغ، گوشت و لبنیات را بر سر سفره های شان داشته باشند.

به گفته دریابیگی کارگران و بازنشستگان اوضاع مالی شان وخیم است. این حقوق ها کفاف مخارج زندگی کارگری را نمی دهد. با ماهی 4میلیون و 5میلیون تومان، کدام مسوول و نماینده زندگی می نماید که ما زندگی کنیم؟ حقوق های 30 تا 40 میلیونی بعضی مدیران کجا و دستمزد بخور و نمیر جماعت کارگر و بازنشسته کجا؟

چندی پیش نیز، اکبر شوکت عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، به دغدغه بازنشستگان در مورد همسان سازی حقوق، براساس احکام، به مهر اعلام نمود: دولت برای برطرف این مشکل، اعتبار لازم را اختصاص دهد.

در سال 88 همسان سازی انجام شد و 80 هزار تومان به پایه حقوق آن موقع که حدود 300 هزار تومان بود اضافه شد ولی متاسفانه رقم افزایشی جز احکام حقوق بازنشستگان ثبت نشد و اگر این رقم در احکام ثبت می شد؛ سالانه براساس نرخ تورم به حقوق بازنشستگان افزوده می شد.

شوکت گفت: نگرانی ای که هم اکنون بازنشستگان در ارتباط با همسان سازی دارند نیز به همین موضوع برمی گردد. در واقع آن ها نگران دایمی شدن همسان سازی، براساس احکام حقوقی هستند که البته اخیرا نمایندگان مجلس در قالب طرحی به این موضوع پرداخته اند و براساس اطلاعاتی که ما کسب نموده ایم، امضا هایی نیز برای این مساله جمع آوری شده است.

او در ادامه گفت: گلایه ما این است؛ همان طورکه دولت برای صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر بخش ها از منابع دولتی در ارتباط با همسان سازی حقوق بازنشستگان استفاده کرد؛ برای سازمان تامین اجتماعی نیز از این طریق عمل کند. این عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی گفت: سال جاری 40 هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده و این رقم قابل توجهی است.

به نظر می رسد باید دولت در این بخش ورود جدی داشته باشد. مگر بازنشستگان باعث تورم شدند که حالا برای همسان سازی حقوق بازنشستگان از منابع داخلی خود استفاده نمایند، چراکه به علت سیاست های غلط مالی و تحریم ها، ما این شرایط را پیدا نموده ایم. عقلانی ترین کار این است که جلسه شورای عالی کار، برگزار و رقم اعلام شده ر ا به پایه حقوق کارگران افزوده کند.

نظام بازنشستگی در سوئد

نظام بازنشستگی در سوئد شامل سه بخش است:

1- حقوق بازنشستگی همگانی از دولت

2- حقوق بازنشستگی خدمتی از کارفرمای شما

3- پس انداز احتمالی به وسیله خود شما

حقوق بازنشستگی همگانی؛ براساس همه عایدی های شما در طول زندگی است. هر سال که کار می کنید و مالیات می پردازید حقوق بازنشستگی همگانی کسب می کنید.

بعلاوه به وسیله چهار سال اول زندگی فرزند خود، صرف نظر از اینکه چه مدت مرخصی والدین داشته اید نیز پول فوق العاده به حساب بازنشستگی همگانی تان واریز می گردد.

علاوه بر این مرخصی والدین، تحصیل با وام دانشجویی، انجام خدمت وظیفه (آموزش مقدماتی خدمت سربازی)، دریافت غرامت بیماری یا فعالیت یا دریافت غرامت بیکاری نیز از سوی دولت در حقوق بازنشستگی تان جبران می گردد.

اگر حقوق بازنشستگی تان پایین باشد فوق العاده مسکن و حمایت مالی معاش سالمندان نیز می تواند در بازنشستگی همگانی شما گنجانده گردد. حقوق بازنشستگی بر مبنای عایدی؛ هر سال 16 درصد از عایدی مبنای بازنشستگی شما و سایر دریافتی های مشمول مالیات حقوق بازنشستگی بر مبنای عایدی اختصاص داده می گردد.

حقوق پس انداز بازنشستگی؛ هر سال 2,5 درصد از عایدی مبنای بازنشستگی و سایر دریافتی های مشمول مالیات شما به پس انداز بازنشستگی اختصاص داده می گردد.

نظام بازنشستگی در ترکیه

نظام بازنشستگی در ترکیه به صورت عمومی در سه دوره مختلف زمانی تقسیم بندی شده است:

قواعد قبل از 1999

مردان: 25 سال بیمه به اضافه 5000 روز پرداخت حق بیمه یا 55 سال سن به اضافه 5000 روز پرداخت حق بیمه

زنان: 20 سال بیمه به اضافه 5000 روز پرداخت حق بیمه یا 50 سال سن به اضافه پرداخت 20 سال بیمه شده

قواعد بازنگری بعد از 1999 تا به امروز

مردان: 60 سال سن به اضافه حداقل 7000 روز پرداخت حق بیمه یا 60 سال سن به اضافه 25 سال بیمه 4500 به اضافه روز پرداخت حق بیمه (این قواعد به صورت تدریجی فازبندی می گردد.)

زنان: 58 سال سن به اضافه سال بیمه (افزایش تدریجی با فازبندی)

قواعد بازنگری در سال 2006

مردان: 60 سال سن به اضافه 25 سال کار (البته تنها برای کسانی که بعد از طرح قانون تازه وارد بازار کار می شوند.) از سال 2036 تا 2048 سن بازنشستگی به 65 سال خواهد رسید.

زنان: مشابه مردان، اما سن 58 به جای 60 سال. از سال 2036 تا 2048 سن بازنشستگی به 65 سال خواهد رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1070

به "کابوس بازنشستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس بازنشستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید