نرخ ورودی موزه ها باز هم افزایش یافت

به گزارش اهدا بلاگ، با آن که از سال 91 تا کنون نرخ ورودی موزه ها رسما سه مرتبه افزایش داشته، اما رییس اداره کل موزه های کشور معتقد است طی 20 سال گذشته موزه ها هیچ افزایش نرخی نداشته اند و افزایش قیمت بلیت ها در این دوره (از آذرماه 94) به خاطر خدمت رسانی بیشتر به بازدیدکنندگان بوده است.

نرخ ورودی موزه ها باز هم افزایش یافت

بازدیدنمایندگانی که برای تماشا مجموعه سعدآباد با در نظر گرفتن دو کاخ اصلی ملت و سبز و با صرف نظر از موزه نظامی، پوشاک سلطنتی، ظروف، استاد فرشچیان، اتومبیل های سلطنتی، حسین بهزاد و برادران امیدوار، باید 7500 تومان پرداخت نمایند که حدودا یک سوم دستمزد روزانه یک کارگر و یا کارمند دولت است.

اگر بازدیدنماینده خارجی باشد، فقط برای وارد شدن به مجموعه یا هر اثر جهانی و ملی درجه یک، طبق تعریفی که سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی داشته، باید 20 هزار تومان پرداخت کند، یعنی وارد شدن به مجموعه ای چون سعدآباد که ورودیِ آن برای خارجی ها 15 هزار تومان مشخص شده به همراه بازدید از دو کاخ اصلیِ سبز و ملت، 45 هزار تومان خرج برمی دارد و اگر آن جهانگرد بخواهد کاخ های بیشتری را در همین یک مجموعه ببیند، باید حدود 100 هزار تومان هزینه کند و تازه این اول ماجراجویی است، چرا که این جهانگرد خارجی حتما قرار است موزه ها و آثار تاریخی بیشتری را در تهران، کاشان، اصفهان، یزد، فارس و احتمالا خوزستان و تبریز ببیند.

هرچند رییس سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی معتقد است که این قیمت ها برای بازدیدنمایندگان خارجی در مقایسه با سایر هزینه های سفر مثل بلیت هواپیما ، اسکان و غذا، رقم قابل توجهی نمی گردد و اختلالی را در جهانگردی داخلی و ورودی ایجاد نمی کند.

تغییر تعرفه ورودیه موزه ها از آذرماه سال جاری طبق مصوبه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی و با توجیه دریافت خدمات بیشتر در ازای پرداخت پول بیشتر، درحالی رخ داد که در این مدت، سطح خدمات موزه ها نسبت به گذشته تغییر محسوسی نداشته است.

معمولا بروشور و یا سیستم صوتی در اختیار بازدیدنماینده ها قرار داده نمی گردد تا اطلاعات لازم را دریافت نمایند، پاسخ اغلب بلیت فروش ها و راهنمایان موزه این است که بروشورها تمام شده اند. بیشتر بازدیدنماینده ها در مجموعه ها و سایت های تاریخی و موزه ها سرگردان هستند. راهنماهای مستقر در محل، بیشتر مواقع برای شرح دادن احساس وظیفه نمی نمایند و نشستن روی جایگاه و یا گپ زدن با همکاران خود را به شرح دادن های مکرر ترجیح می دهند و خدمات بهداشتی و رفاهی در بعضی محوطه های تاریخی و موزه ها حتی جوابگوی احتیاج معدود بازدیدنمایندگان نیست.

تغیبر نکردن این شرایط پس از افزایش نرخ ورودی موزه ها، این پرسش را از سوی تورگردان ها و راهنمایان تور مطرح نموده است: در زمانی که متولی جهانگردی به عنوان سازمان پیشرو در حمایت از توسعه صنعت جهانگردی، نرخ ورودی موزه ها و مجموعه های تاریخی را 30 تا 40 درصد افزایش می دهد، چگونه می توان از مدیران سایر بخش های دولتی و خصوصیِ ارائه دهنده خدمات به جهانگردان، انتظار داشت نرخ خدمات خود را ثابت نگه دارند؟

بعلاوه سوال دیگری از معاون جهانگردی پرسیده شد که چرا در مقابل گرانی موزه ها آن چنان که ترمز هتل ها در برابر افزایش نرخ کشیده شد، صدایی در دفاع از حقوق مصرف نماینده بلند نشد؟

مرتضی رحمانی موحد در پاسخ به این پرسش، موضوع موزه ها را به عنوان مراکز خاص فرهنگی، تاریخی و هنری با هتل ها که فرآیند و مخاطبانی عمومی دارد، کاملا متفاوت دانست و به خبرنگار جهانگردی ایسنا، گفت:

موزه ها مخاطبانی خاص دارند، بازدیدنمایندگانی که متخصص و جست وجوگر هستند.

او معتقد است که قیمت بلیت موزه های ایران برای خارجی ها در قعر جدول نرخ موزه های جهان واقع شده است.

معاون جهانگردی کشور اعلام کرد:

دلیل این که بعضی معتقدند با افزایش قیمت ورودی موزه ها، هزینه سفر جهانگردان خارجی به ایران زیاد می گردد، آن است که تقریبا 60 درصد اوقات خارجی ها در موزه های ایران سپری می گردد که مجموع آن، هزینه سفر به ایران را افزایش می دهد، وگرنه در سایر کشورها جهانگردان نهایتا از دو موزه بازدید می نمایند.

وی اضافه کرد:

درست است که بعضی جهانگردان به موزه گردی علاقه دارند، اما تماشا تمام موزه ها و آثار تاریخی سبب خستگی می گردد، این مطلب را بعضی جهانگردان برای بنده تعریف نموده اند.

معاون جهانگردی در ادامه گفت:

اگر با این مساله تخصصی برخورد گردد باید اعتراف کنیم قیمت بلیت موزه های ایران در مقایسه با موزه های جهانی بالا نیست. این اقدام سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی می تواند بازدیدنمایندگان موزه ها و سایت های تاریخی را سامان دهی کند و به تبع، پرداختن این چند هزار تومان برای آن هایی که می خواهند تجربه های تازه کسب نمایند، آنقدر مساله ساز نیست و تاثیر منفی روی سفرشان ندارد.

رحمانی موحد با تاکید بر این که افزایش نرخ بلیت موزه ها بر شرایط مالی مردم اثری ندارد، اظهار کرد:

مطمئنا این تصمیم با تدبیر از سوی دولت اتخاذ شده چرا که آن ها روی افزایش نرخ و تناسب آن با منطق، حساس تر هستند.

منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1128

به "نرخ ورودی موزه ها باز هم افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ ورودی موزه ها باز هم افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید