موهای خاکستری با رفع استرس می توانند رنگ طبیعی خود را بازیابند

به گزارش اهدا بلاگ، یکی از عوامل خاکستری شدن رنگ مو، استرس است که اگر رفع شود، احتمال بازگشت مو به رنگ طبیعی خود بسیار است.

موهای خاکستری با رفع استرس می توانند رنگ طبیعی خود را بازیابند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، افسانه ها می گویند که مو های ماری آنتوانت، ملکه فرانسه درست یک شب قبل از گردن زدن او در جریان انقلاب این کشور در سال 1791 میلادی به ناگهان خاکستری شد. گرچه صحت این داستان تایید نشده، اما تحقیقات اجرا شده در کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا در آمریکا نشان داد که ارتباط نزدیکی میان استرس و سفید شدن مو وجود دارد.

محققان نه تنها دریافتند که استرس می تواند خاکستری شدن مو ها را تسریع کند، بلکه در کمال شگفتی به شواهدی دست یافتند که نشان داد وقتی استرس از بین می رود هم برخی تار های مو می توانند بار دیگر رنگ طبیعی خود را بازیابند.

این نتیجه از آن رو باعث شگفتی بود که مطالعات پیش از این روی موش ها، نشان داده بود مو های خاکستری ناشی از استرس برای همیشه خاکستری باقی خواهند ماند.

گزارش نتایج این تحقیقات در 22 ژوئن در نشریه علمی eLife به قلم مارتین پیکارد، پژوهشگر ارشد و دانشیار پزشکی رفتاری در کالج پزشکان و جراحان واگلوس منتشر شده است.

او در این گزارش می نویسد: شناخت سازوکار هایی که باعث می شود مو های سفید قدیمی دوباره رنگ طبیعی خود را بازیابند، می تواند سرنخ های جدیدی را درباره قابلیت انعطاف پذیری پیری در انسان و به ویژه تاثیر استرس در اختیار ما بگذارد. شواهد نشان داد که پیری انسان یک فرایند بیولوژیکی ثابت و خطی نیست بلکه ممکن است تا حدودی متوقف یا موقتا معکوس شود.

مارتین پیکارد می گوید: همانطور که حلقه های تنه درخت اطلاعات مربوط به دهه های گذشته زندگی درخت را در خود نگه می دارد، مو های ما هم حاوی اطلاعاتی درباره تاریخ بیولوژیک زندگی ما است؛ وقتی مو ها به شکل فولیکول همچنان زیر پوست هستند، تحت تاثیر هورمون های استرس و سایر چیز هایی که در فکر و بدن ما اتفاق می افتد قرار می گیرند و هنگامی که رشد می کنند و از پوست سر بیرون می آیند، سفت می شوند و یک شکل پایدار و دائمی می گیرند.

اگرچه این اعتقاد که استرس باعث خاکستری شدن مو می شود در میان مردمان کشور ها رواج داشته و قدمت زیادی دارد، اما دانشمندان تا به امروز نتوانسته بودند از لحاظ علمی و به دلیل نبود تجهیزات دقیق برای میزان گیری، ارتباط میان زمان وقوع استرس و تاثیر آن بر رنگدانه سازی در یک تک فولیکول را ثابت کنند.

اما در جریان این تحقیق، آیلت روزنبرگ، از دانشجویان مارتین پیکارد پیروز شد روش جدیدی را برای گرفتن تصاویری بسیار دقیق از برش های ریز موی انسان ابداع کند؛ روشی که میزان سفید شدن هر کدام از برش های مو را در زمان واقعی و به طور کمی نشان می داد.

او توانست برش هایی از مو به عرض یک بیستم میلی متر ایجاد کند که هر کدام از آن ها معرف حدود یک ساعت رشد مو بودند.

مارتین پیکارد می گوید: اگر تنها از چشمانمان برای دیدن مو استفاده کنیم، اینطور به نظر می رسد که مو در تمام مواقع یک رنگ دارد، اما در زیر یک اسکنر با وضوح بالا، می توان تغییرات کوچک و ظریف در رنگ مو را مشاهده کرد و این همان چیزی است که ما میزان گیری می کنیم.

پژوهشگران در این تحقیق مو های 14 داوطلب را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و نتایج را با شرایط ورود استرس به هرکدام از داوطلبان در طول هفته مقایسه کردند. آن ها متوجه شدند که در زمان نبود استرس، برخی مو های خاکستری به طور طبیعی رنگ اصلی خود را باز می یابند؛ چیزی که پیش از آن هرگز به طور مستند دیده نشده بود. از جمله در میان این داوطلبان فردی بود که به تعطیلات رفت و در این مدت برخی از تار های موی او دوباره سیاه شدند.

برای درک بهتر تاثیر استرس بر مو و سفید شدن آن، پژوهشگران همچنین پروتئین های موجود در مو ها و چگونگی تغییر سطح پروتئین ها را در هر مو میزان گیری کردند. آن ها دریافتند که با تغییر رنگ مو در پی فشار روانی، در 300 پروتئین مو هم تغییراتی ایجاد می شود.

آن ها با مطالعه میتوکندری های پوست هم دریافتند که خاکستری شدن ناشی از استرس، باعث از بین رفتن سلول های بنیادی در فولیکول مو می شود. با این وجود پژوهشگران تاکید دارند که اگرچه تلاش برای داشتن استرس کمتر در زندگی خوب است، اما لزوما باعث نمی شود که مو های شما همیشه به رنگ طبیعی خود بازگردند.

پیکارد می گوید: بر اساس مدل سازی ریاضی ما، مو ها باید قبل از سفید شدن به مرحله آستانه برسند. در میانسالی، هنگامی که مو به دلیل سن بیولوژیکی و سایر عوامل به آن آستانه نزدیک است، استرس باعث عبور سریع تر از این آستانه و در نهایت خاکستری شدن مو می شود. اما تصور نمی کنیم که کاهش استرس در پیرمرد 70 ساله ای که سال ها مو های خاکستری داشته، باعث تیره شدن دوباره مو های او شود یا افزایش استرس در یک کودک 10 ساله برای خاکستری شدن مو های او کافی باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 942

به "موهای خاکستری با رفع استرس می توانند رنگ طبیعی خود را بازیابند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موهای خاکستری با رفع استرس می توانند رنگ طبیعی خود را بازیابند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید