سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی کند

به گزارش اهدا بلاگ، معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان و رئیس کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت گفت: سرماخوردگی در برابر ابتلاء به کرونا مصونیت ایجاد نمی کند.

سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی کند

به گزارش خبرنگاران از فارس، علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا در فصل جاری گفت: بیماری کرونا با ما زندگی می کند و ما باید نحوه زندگی کردن با این بیماری را یاد بگیریم و با این ویروس کنار بیاییم.

وی اضافه نمود: طبق شواهد امکان کشف واکسن و یا داروی موثر برای این بیماری در آینده نزدیک وجود نخواهد داشت. بنابراین تنها ابزار ما برای مقابله با این بیماری رفتارمان است.

حق دوست با اشاره به اظهارات اخیر زالی مبنی بر افزایش 4 تا 5 برابری بیماران کرونایی در ماه های آینده در صورت عدم کنترل آن گفت: این سناریو بدترین سناریو است و ایشان و دیگر مسئولین هم باید خود را برای بدترین سناریو آماده کنند. زالی قطعاً به عنوان فرمانده در خط مقدم مقابله با این بیماری باید بدترین شرایط را در نظر بگیرند و آمادگی های لازم را برای مقابله با آن داشته باشند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت درباره علل افزایش آمار مبتلایان این بیماری اعلام کرد: نظریه های مختلفی مبنی بر تغییر آب و هوا، عفونت مجدد و تغییر ماهیت ویروس وجود دارد؛ اما نکته مهم حائز اهمیت، نحوه مقابله با آن و رفتار مردم است که بیشتر از سه چهارم علت ها را به خود اختصاص می دهد. چنانکه رفتار مردم می تواند شیوع این بیماری را به راحتی تحت تاثیر قرار دهد.

وی اضافه نمود: پیشگیری از شیوع این بیماری در ابتدا با فرایند بسیار موفقیت آمیزی شروع شد اما؛ به دلیل خسته شدن مردم و نیازهای عاطفی، شاهد برگزاری مجدد مراسم های ختم و عروسی و محفل های محبت آمیز و خانوادگی هستیم و گویا حساسیت های اولیه از بین رفتند. با اینکه ما انسان ها به رفع نیازهای عاطفی محتاجیم ولی باید بیشتر مراقب باشیم. این بیماری همچنان حضور دارد و همچنان کشنده و خطرناک است و از مردم خواهش می کنیم طبق اصول بهداشتی رفتار کنند.

حق دوست با اشاره به الزام در بالا بردن ضمانت اجرایی دستورالعمل ها گفت: به نظر می رسد دولتمردان باید تخطی گران از اصول بهداشت اولیه را مجازات کنند و اقدامات سختگیرانه تری برای رعایت این نکات اتخاذ کنند. خواسته درونی مردم و فشار بیرونی بایستی با یکدیگر همراه شوند تا یک فرهنگ صحیح بتواند جای خود را پیدا کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان در خصوص احتمال مصون شدن از ابتلا به کرونا با ابتلاء به سرماخوردگی گفت: تا به این لحظه مستنداتی در این باره ثبت نشده است. برخی از انواع سرماخوردگی از جنس ویروس کرونا هستند و می توانند افراد را در مقابل این بیماری محافظت کنند؛ اما این به معنی معاف بودن از رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی نیست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 445

به "سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید