روش های کاشت مو با بانک موی ضعیف کدامند؟

به گزارش اهدا بلاگ، امروزه با روش های گوناگونی مانند fue ،prp و غیره، کاشت مو صورت می گیرد که در تمام روش ها، یکی از فاکتور های بسیار مهم، بانک مو است. اما امروزه با استفاده از روش هایی که وجود دارد، می توان کاشت مو با بانک موی ضعیف را نیز انجام داد. هر چند با وجود ضعف در بانک مو، عمل کاشت مو و همچنین بهبودی بعد از عمل دشوارتر می گردد، اما این کار غیر ممکن نیست.

روش های کاشت مو با بانک موی ضعیف کدامند؟

در این مطلب، با روش های مختلف انجام کاشت مو با بانک موی ضعیف، تفاوت موی سر و بدن و سازگاری آن ها و عناصر کلیدی برای یک پیوند موی رضایت بخش آشنا خواهید شد.

بانک مو چیست؟

بانک مو در واقع منبع مناسبی برای کاشت مو است و گرافت های مو از آن جا تأمین می شود؛ یعنی قسمت های خاصی از سر که دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی هستند و مو های قوی تری دارند. در گذشته بدون وجود بانک مویی که حجم و تراکم خوبی از فولیکول های اهدایی داشته باشد، فرآیند کاشت مو غیر ممکن بود؛ اما امروزه راه چاره هایی برای این مشکل وجود دارد.

روش های انجام کاشت مو با بانک موی ضعیف

در برخی از افراد بخش های اهدا کننده فولیکل به اندازه کافی وجود ندارد و حجم مو های قسمت بانک مو بسیار کم است. ریشه های مو ممکن است فقط شامل یک تار مو باشند یا اینکه موی فرد خیلی نرم و نارک باشد. اما خوشبختانه امروزه برای کاشت مو روش های زیادی وجود دارد و برای این افراد جای نگرانی نیست. در ادامه راه چاره های متفاوتی برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند ارائه شده است.

1. روش HRT

در واقع این روش یک روش ترمیم مو است نه کاشت مو. در این روش کاشت موی طبیعی صورت نمی گیرد، بلکه ابتدا ناحیه ای از پوست سر که احتیاج به کاشت دارد لایه برداری می شود؛ سپس یک لایه شبیه سازی شده از پوست سر انسان تهیه می شود و مو هایی که هم جنس و هم رنگ با موی سر فرد است، روی این پوسته تعبیه می شود. در این روش فولیکول زنده ای وجود ندارد و هرچه هست مصنوعی است. این پوسته توسط یک چسب گیاهی که کاملاً محکم بوده و هیچگونه عارضه و حساسیتی ندارد، روی سر فرد قرار می گیرد.

این روش همراه با هزینه بالا، بدون ظاهر طبیعی و شبیه به کلاه گیس است.

2. روش ترکیبی برای کاشت مو

در این روش از هر دو تکنیک FUT و FIT استفاده می شود تا نواحی کم مو یا طاس سر به طور کامل پوشیده شود. در کاشت موی سر یا کاشت ریش و سبیل با بانک موی ضعیف، نمی توان فقط از روش FIT استفاده کرد؛ چون در این روش تعداد محدودی گرافت می توان برداشت. برای همین از روش ترکیبی استفاده می شود که در آن امکان برداشت تعداد فراوان گرافت (تا 4000 عدد) در یک جلسه وجود داشته باشد.

3. پیوند موی بدن یا کاشت مو به روش BHT

هنگامی که بانک موی بیماران در پشت سر، مقادیر لازم مو برای انتقال را ندارد، می توان از ناحیه شانه ها، ران، تنه، سینه یا بقیه اندام های بدن برای انتقال گرافت مو استفاده کرد. این روش به نام کاشت مو به روش (BHT (Body Hair Trans نیز معروف است.

BHT یکی از به روزترین روش های کاشت مو بوده که در چند سال اخیر هواداران زیادی یافته است. در این روش فولیکول ها از یکی از قسمت های نام برده خارج می شود و به سر منتقل می شود. محل استخراج فولیکول ها به شکل زخم های بسیار کوچک مشاهده می شوند که به مرور زمان به طور کامل بهبود می یابد و هیچ اثر یا لکه ای باقی نمی ماند. در بیشتر بیماران، نتایج کاشت موی بدن از ماه ششم به بعد معین می شود. این روش بهترین روش حال حاضر است.

سازگاری موی سر و بدن

از مهم ترین عواملی که باعث می شود روش BHT با موفقیت انجام شود، سازگاری موی سر و بدن است. برای مثال اگر موی بدن یک فرد مجعد و موی سرش صاف باشد و بالعکس، پیوند موی بدن می تواند با محدودیت رو به رو شود.

تفاوت های بین موی سر و موی بدن

همانطور که می دانید مو های بدن با مو های سر تفاوت های زیادی دارند و نحوه رشد آن ها با یکدیگر فرق می نماید. تفاوت اصلی آن ها به توضیح زیر است:

  • جهت واحد های فولیکولی مو
  • نوع زمینه پوست
  • عمق فولیکول مو در زیر پوست
  • ضخامت و حلقۀ مو

پس با توجه به آنچه گفته شد، پزشکی که BHT را انجام می دهد، باید قبل از آن به روش های پیوند استریپ و عمل FIT آشنایی داشته باشد.

عناصر کلیدی در رسیدن به یک پیوند موی رضایت بخش

1) استخراج اهدا کننده مناسب (مو های بدن باید در جهت درستی استخراج شوند و بعد از نگهداری و هیدراته شدن کاشته شوند)

2) شکاف واحد فولیکولی مناسب (در اسکالپ باید شکاف ها را با دقت زیادی ایجاد کرد تا نتیجه کاشت، طبیعی شود)

3) پیوند هیدراتاسیون مناسب و ذخیره سازی

4) ایجاد محل دریافت مناسب با استفاده از زاویه مناسب، جهت و تنظیم (جهت و ساختار مو های بدن با بانک مو فرق می نماید؛ تجربه تیم پزشکی هم بسیار مهم است)

5) طراحی خط موی طبیعی

6) قرار دادن دقیق گرافت با روش مناسب (باید از تکنیک درستی برای قرار دادن فولیکول های بدن استفاده شود تا به گرافت ها آسیب کمتری برسد)

7) رعایت کردن مراقبت های بعد از کاشت مو

سخن آخر

باید بدانید که مو های بدن با مو های سر تفاوت های زیادی دارند و عمل کاشت مو و همچنین بهبودی بعد از عمل را دشوارتر می نماید. اما به هر حال با روش های جدید این کار غیرممکن نیست. همچنین توجه داشته باشید که موفقیت کاشت مو با بانک موی ضعیف تنها به تراکم مو های شما بستگی ندارد، بلکه با چیره دستی و مهارت جراح نیز مرتبط است؛ جراح باید بتواند گرافت های موثری از مو های بدن برداشته و به سر پیوند دهد. پس در انتخاب جراح برای انجام عمل کاشت مو دقت کنید.

در آخر پیشنهاد می کنیم تا قبل از هر اقدامی، با سن مناسب برای کاشت مو در آقایان و بانوان و همچنین بهترین فصل کاشت مو نیز در انگیزه آشنا شوید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 411

به "روش های کاشت مو با بانک موی ضعیف کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های کاشت مو با بانک موی ضعیف کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید