جزئیات وام 7 میلیونی سهام عدالت ، این وام به چند نفر می رسد؟

به گزارش اهدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، بانک مرکزی اعلام نموده که برای حمایت از معیشت و افزایش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه و بهبود فرایند تامین اقتصادی زنجیره فراوری چندین بانک به دارندگان سهام عدالت و یارانه بگیران وام هفت میلیون تومانی پرداخت می نماید. جزئیات بیشتر وام هفت میلیونی سهام عدالت به توضیح زیر است:

جزئیات وام 7 میلیونی سهام عدالت ، این وام به چند نفر می رسد؟

کدام بانک ها وام 7 میلیون تومانی می دهند؟

بانک مرکزی گفته که متقاضیان می توانند از پنج بانک ملی ایران، ملت، صادرات ایران، تجارت و رفاه کارگران وام بگیرند.

اما گفته شده که هر بانک حداقل باید 200 هزار فقره وام هفت میلیون تومانی به متقاضیان بدهد. یعنی در مجموع پنج بانک باید یک میلیون فقره وام هفت میلیون تومانی پرداخت نمایند.

اقساط و مبلغ وام

مهلت بازپرداخت اعتبار اعطایی به تشخیص موسسه اعتباری حداکثر 18 ماه است. بانک مرکزی در این مورد هم اختیار را به بانک ها داده و گفته شده تعداد اقساط بیشتر از 18 ماه نیست.

بانک مرکزی اعلام نموده که نرخ سود این وام براساس مصوبات شورای عالی پول و اعتبار است. در آخرین مصوبه این شورا نرخ تسهیلات بانکی 18 درصد اعلام شد.

بنابراین این وام هم مشمول نرخ سود 18 درصد می گردد، مگر این که بانک برای مشتریان خود تخفیفی در نظر بگیرد.

در مورد وام سهام عدالت که طی چند ماه گذشته به وسیله دو بانک ملی و تجارت پرداخت شده، نرخ سود 18 درصد بوده است.

مبلغ وام سهام عدالت هفت میلیون تومان اعلام شده، از آنجایی که این پنج بانک باید حداقل یک میلیون فقره وام بدهند در مجموع باید هفت هزار میلیارد تومان وام پرداخت گردد.

اما گفته شده حداکثر مبلغ این وام هفت میلیون تومان است، بنابراین این احتمال وجود دارد که بانک مبلغی کمتر از این اندازه را به متقاضیان بدهد.

آیا این وام پول نقد است؟

در شیوه نامه اجرایی این وام آمده که اعتبار کارت رفاهی برای خرید کالاها و خدمات از فروشگاه ها و پذیرنده های طرف قرارداد با این پنج بانک است. بنابراین این وام پول نقد نیست.

اما هر قسط وام سهام عدالت چقدر است؟ بانک ها می توانند مبلغی کمتر از هفت میلیون تومان وام پرداخت نمایند. اما اگر بانکی همان هفت میلیون تومان اعلامی را وام بدهد، دریافت نماینده وام باید در یک سال و نیم ماهانه 446 هزار تومان قسط بدهد.

متقاضیان چه تعداد هستند؟

یعنی پرداخت یک میلیون فقره وام اجباری است و این پنج بانک می توانند بیشتر از این وام ندهند. این در حالی است که دارندگان سهام عدالت 50 میلیون نفر هستند.

بعلاوه بیشترین تعدادی که یارانه دریافت می نمایند 78 میلیون نفر هستند که شامل بیش از 21 میلیون خانوار است که قطعا بعضی از آنها سهام عدالت ندارند و با استفاده از یارانه نقدی شان می توانند متقاضی دریافت این وام باشند.

بنابراین 50 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت و چندین میلیون سرپرست خانوار یارانه بگیر می توانند جزو متقاضیان دریافت این باشند. این یعنی در برترین حالت 50 میلیون نفر متقاضی برای یک میلیون وام سهام عدالت وجود دارد.

پس احتمالا 49 میلیون متقاضی بدون وام می مانند. مگر اینکه بانک ها اما احتمالا تعداد وام های پرداختی بیشتر از یک میلیون فقره ای که بانک مرکزی اعلام نموده نباشد.

سهام عدالتی ها چقدر وام می گیرند؟

ار خرداد پارسال موضوع اعطای کارت اعتباری سهام عدالت مطرح شد اما نهایتا از بهمن پارسال فقط دو بانک ملی و تجارت زیر بار اعطای وام رفتند.

بعلاوه مسئولان وعده داده بودند که نهایتا تا خاتمه اردیبهشت مابقی بانک ها هم به چرخه پرداخت کارت اعتباری سهام عدالت وارد می شوند اما حالا گفته شده که فقط این پنج بانک دولتی وام می دهند.

از همان ابتدا گفته شد که 60 درصد ارزش سهام عدالت به اسم وام خرید کالا پرداخت می گردد. در حال حاضر یک برگه سهام 532 هزار تومان حدود 10.5 میلیون تومان ارزش دارد و برگه سهام یک میلیون تومانی حدود 20 میلیون تومان قیمت دارد.

قاعدتا دارندگان سهام یک میلیون تومانی باید وام 12 میلیون تومان و دارندگان سهام 532 هزار تومانی باید حدود شش میلیون تومان وام بگیرند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 912

به "جزئیات وام 7 میلیونی سهام عدالت ، این وام به چند نفر می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام 7 میلیونی سهام عدالت ، این وام به چند نفر می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید