تکنیک های ساده برای فراموش نکردن درس

به گزارش اهدا بلاگ، فراموش کردن درس یکی از معضلات افراد در جامعه است که برای افزایش یادگیری و همچنین تقویت حافظه راه های زیادی وجود دارد.

تکنیک های ساده برای فراموش نکردن درس

روش هایی برای فراموش نکردن دروس

به گزارش خبرنگاران به نقل از مزوین، مدت هاست معلمان می دانند که حفظ کردن دروس از روی عادت می تواند منجر به درک سطحی و فراموشی گردد. اما تحقیقات جدید در زمینه علوم اعصاب آغاز به معرفی راه کارهایی می نماید که دانش آموزان بهتر بتوانند دروس را به خاطر بسپارند. اگر مطالب پیش زمینه اصلی را یاد نگرفته باشی حتی اگر مطالب جدید را حفظ کنی باز هم احتمال فراموشی مطلب وجود دارد؛ مثلا در درس عربی تا صرف فعل را یاد نگرفته باشی، نمی توانی فعل ماضی و مضارع بسازی پس بهتر است تکنیک های کلی و جامع را بشناسید.

منحنی فراموشی چیست؟

ما اغلب به حافظه به عنوان کتاب در یک کتابخانه فکر می کنیم، آن را پر نموده و در صورت احتیاج به آن ها رجوع می کنیم. اما آن ها در حقیقت بیشتر شبیه تار عنکبوت هستند، رشته ای از خاطرات توزیع شده در سراسر میلیون ها نورون متصل. هنگامی که مورد جدیدی را یاد می گیریم زمانی که معلم درس جدیدی را به دانش آموزان می دهد برای مثال، اطلاعات در میان این شبکه های عصبی کدگذاری می گردد و تجربه را به حافظه تبدیل می نماید.

چرا برای بچه ها بخاطر سپردن دروس سخت است ؟

در اواخر دهه 1880، روانشناس برجسته به نام هرمان ، منحنی فراموشی را ایجاد کرد. تا بداند افراد چقدر بدون کوشش برای تقویت دروس خود دچار فراموشی می شوند، به این نتیجه رسید که دانش آموزان حدود 56 درصد چیزهایی را که در عرض یک ساعت یاد می گیرند، 66 درصد در عرض یک روز و 75 درصد در عرض شش روز فراموش می نمایند.در ژوئن 2017، متخصصان مغز و اعصاب در مقاله ای شرح می دهند که بدون استفاده از استراتژی برای حفظ دانش، مغز اطلاعات را فراموش می نماید.

اطلاعاتی که برای زنده ماندن حیاتی نیستند، توسط مغز به عنوان یک چیز فرعی دور ریخته می شوند. این یک مشکل عظیم است و اهمیت آموزش استراتژی به دانش آموزان برای حفظ چیزهایی که یاد می گیرند را نشان می دهد.

استراتژی برای افزایش یاد گیری

به گفته محققان راه یاری به دانش آموزان در به خاطر سپردن دروس استفاده از استراتژی ها برای یاری به شکل گیری ارتباط سیناپسی و پیوند دادن درس های جدید به حافظه موجود برای ایجاد شبکه ارتباطی است. هر اتصال یک رشته در شبکه است، و هرچه رشته ها بیشتر باشد شبکه قدرتمندتر می گردد .یک استراتژی دیگر این است که دانش آموزان به طور مرتب به درس ها دسترسی داشته باشند تا آن ها نتوانند به سادگی محو شوند.در اینجا روش هایی وجود دارد که معلمان و والدین بتوانند به تقویت و حفظ یادگیری یاری نمایند.

از دانش آموزان به طور مکرر تست و آزمون بگیرید :

هنگامی که دانش آموزان تست ها یا آزمون هایی را می دهند که نمره ایی ندارد ، آنها قادر به مرور دروس در یک محیط کم استرس هستند (استرس می تواند حافظه را خراب کند).

درس های تصویری و شفاهی را با هم ترکیب کنید :

یادگیری استفاده از حس های چندگانه به قدرت حافظه یاری می نماید. نشان دادن تصویر به دانش آموزان در حین درس دادن به صورت شفاهی و به تصویر کشیدن پیغام به فهم دانش آموزان یاری می نماید.

دانش آموزان را تشویق به بخاطر سپردن اطلاعات کنید:

به دانش آموزان یاری کنید تا بتوانند حافظه خود را افزایش دهند. رنگ های رنگین کمان (قرمز، نارنجی، زرد، سبز، نیلی، بنفش)را به یاد آوردید (ضرب، تقسیم، جمع، تفریق)برای یاد آوردی نظم ریاضی انجام دهید. یک راه دیگر برای به خاطر سپردن اطلاعات آواز خواندن است.

تشویق به مباحثه و یادگیری گروهی داشته باشید:

بحث های گروهی به طور طبیعی به دانش آموزان یاری می نماید تا اطلاعات را به خاطر بسپارند، زیرا هنگامی که دانش آموزان همکلاسی های خود را می بینند، این تصویر باعث جرقه خاطرات چیزهایی می گردد که دانش آموزان در خصوص دروس داشته اند.

هر نظر به یک ارتباط سیناپسی دیگر تبدیل می گردد که باعث ایجاد شبکه در حافظه برای ارائه مفهوم یا حقیقت تعیین می گردد.

دانش آموزان را تشویق کنید تا آخرین چیزی را که یاد گرفته اند قبل از خواب آنالیز نمایند :

تحقیقات نشان می دهند که اطلاعات ذهن در طول خواب جریان می یابد و به ماندن در ذهن یاری می نماید.

فاصله گذاری را بکار بگیرید:

تحقیقات نشان می دهد که مرور مجدد دروس به همان اندازه که در آستانه فراموش شدن هستند، تقویت حافظه را افزایش می دهد. یک روش بهتر این است که درس را برای خود آموزش دهید اما سپس آن را در فواصل زمانی منظم در آینده مرور کنید.

روش هایی برای فراموش نکردن مطالب درسی توسط دانش آموزان

روش هایی که معلمان و والدین می توانند به تقویت و حفظ یادگیری یاری نمایند را آوردیم. در ادامه روش هایی را آورده ایم که دانش آموزان می توانند با یاری آنها بهتر یادبگیرند.

به پیش احتیاج منابعی که می خوانید توجه کنید:

برای یادگیری مطلب جدید دانش آموز احتیاج است که مطالب پیش زمینه اصلی را یاد بگیرد. در صورت عدم یادگیری این مطالب درس ای بعدی را یاد نخواهد گرفت پس پس قبل از یادگیری سعی کنید ضعف درس های قبلی را رفع کنید.

قبل از که معلم آغاز به تدریس نماید، درس جدید را پیش خوانی نمایید تا پیش زمینه فکری در رابطه با دروس جدید داشته باشید.

مطالب درسی را سر کلاس بیاموزید :

شما اگر هنگام آموزش دروس جدید در کلاس حضور فعال داشته باشید، می توانید مبحث های گنگ را از معلم خود بپرسید تا همان سر کلاس مبحث ها را بیاموزید.

تمرین حل کنید :

با حل کردن تمارین زیاد شکاف های اطلاعاتی در مغزخود را پر کنید و بهتر دروس را بیاموزید.

مرور کنید:

یکی از روش های موثر که پیش از این هم در نمناک به ان اشاره شده بود مرور کردن است؛ برای اینکه مطالب در ذهنتان باقی بماند، هر شب مطالب جدیدی که آموخته اید را مرور کنید. اگر مطلبی را یاد گرفتید، یک روز بعد، 10 روز بعد، یک ماه بعد و 4ماه بعد باید آن را مرور کنید، تا آن مطلب یک سال در حافظه شما تثبیت گردد.

در نقش معلم مطالب تازه آموخته را برای خود تدریس کنید:

در یک بازی برای شاگردان خیالی خود مطالبی که تازه آموخته اید را تدریس کنید.

تمرکز کامل داشته باشید:

هنگام یادگیری مطلب تمرکز کامل داشته باشید و از عواملی که سبب برهم خوردن تمرکزتان می گردد، دور شوید.

سبک یادگیری خود را کشف کنید:

روش یادگیری متفاوت است، افرادی که روش یادگیری شان دیداری است، بیشتر به وسیله دیدن و مشاهده کردن می آموزند.افرادی که سبک یادگیری شنیداری دارند، با شنیدن و گوش کردن بهتر می آموزند . افرادی که سبک یادگیری شان حرکتی است، با لمس اشیا و انجام کارهای عملی مطالب را می آموزند.

رمز گذاری کنید:

برای جلوگیری از فراموشی رمز گذاری است. رمز گذاری یک روش ساده و بسیار کاربردی است و میزان فراموشی را به حداقل می رساند.

یادداشت برداری کنید:

هنگام مطالعه کاغذ و قلمی بردارید و مطالبی که میخوانید را بنویسید. این نوشته ها به شما در خاطر سپاری مطالب یاری می نماید.

کسانی که یادگیری بینایی دارند، بهتر است یادداشت هایشان را به گروه های مختلف تقسیم نمایند و از رنگ های مختلف برای موضوعات مختلف استفاده نمایند تا مغز آنها راحت تر بتواند مطالب را تجزیه کند.

ضبط کنید:

برای حفظ سریع مطالب کلاسی هر چه را یاد گرفته اید، بلند بگویید و صدای خود را ضبط کنید. بعد به آن گوش بدهید. این روش برای کسانی که یادگیری شنیداری دارند مفید است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 450

به "تکنیک های ساده برای فراموش نکردن درس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های ساده برای فراموش نکردن درس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید