ایمان شمسایی: صاحبان رسانه باید خبرنگاران را بیمه کنند

به گزارش اهدا بلاگ، تهران (پانا) - مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، اطلاعیه اخیر معاونت مطبوعاتی مبنی بر الزام رسانه ها برای دریافت کد کارگاهی را در راستای اجرای ماده 46 قانون مطبوعات به منظور حمایت از خبرنگاران و دیگر فعالان رسانه ای مطرح نمود.

ایمان شمسایی: صاحبان رسانه باید خبرنگاران را بیمه کنند

به گزارش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدام معاونت مطبوعاتی برای ساماندهی شرایط رسانه ها گفت: بر اساس ماده 46 قانون مطبوعات مصوب مجلس شورای اسلامی صاحب امتیاز موظف است خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه اش را بیمه کند تا اگر به هر دلیلی رسانه تعطیل شد خبرنگاران بتوانند از حقوق قانونی خود بهره مند شوند.

وی افزود: همچنین در ماده 31 آئین نامه اجرایی مصوب سال 95 هیئت دولت که الزام قانونی دارد گفته شده اگر رسانه ای همکاران خود را بیمه نکند مشمول حمایت های مادی و معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخواهد شد.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت ارشاد ادامه داد: پیرو این مواد قانونی، اطلاعیه ای هفته گذشته به منظور حمایت از اقشار مختلف رسانه ای مخصوصاً خبرنگاران منتشر شد که صاحبان امتیاز با مراجعه به سامانه معاونت مطبوعاتی نسبت به بارگذاری کد بیمه ای رسانه خود اقدام کنند.

شمسایی با اشاره به موانع پیش روی برخی رسانه های کوچک و یا محلی برای اخذ کد کارگاهی گفت: به هر حال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ملزم به اجرای قانون است اما به عنوان همراه رسانه ها باید در راستا رفع موانع گام برداریم.

وی بیان داشت: به سبب بروز مسائل اقتصادی و شیوع کرونا، بسکمک از رسانه ها دفاتر خود را تعطیل کردند و به صورت دورکاری و یا در منزل نسبت به انتشار نشریه و یا بروزرسانی پایگاه های خبری اقدام می کنند و البته بسکمک هم با وجود همین مسائل فراگیر، دفاتر را تعطیل و نیرویی را نیز تعدیل نکردند. البته از سال 99 کارگاه های کمتر از 5 نفر از شمول تخفیف های بیمه ای خارج شده که سعی داریم در نشست های مشترک با سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادهای مرتبط نسبت به تسهیل آنها اقدام کنیم.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت حمایت از خبرنگاران و سایر فعالان رسانه ای نیز گفت: بسکمک از خبرنگاران در طول سال های فعالیت خود با وجود صرف وقت ثابت و تمام وقت در یک رسانه، بیمه نشدند و مسائلی برای بازنشستگی و استفاده از حقوق قانونی خود دارند؛ اگر قانون و آیین نامه به درستی اجرا می شد، کمتر شاهد این مسأله بودیم. همچنین همانطور که در قانون مجلس ذکر شده، اگر رسانه به هر دلیلی تعطیل شود، خبرنگاران و سایر عوامل باید از بیمه بیکاری استفاده کنند.

وی افزود: البته به دلیل استفاده رسانه ها از نویسندگان و خبرنگاران حق التحریر که زمان ثابت در رسانه نمی گذارند و صرفاً مطلب تحویل می دهند، معمولاً بخشی از نیروهایشان را حق التحریرها شکل می دهند که امری طبیعی است. اما رسانه ای که کد کارگاه نداشته باشد و صد درصد امور آن با حق التحریر و حق الزحمه انجام شود از تخصیص یارانه و آگهی دولتی خارج است.

شمسایی درباره نیاز رسانه های کم برخوردار به حمایت های بیشتر نیز گفت: یارانه مطبوعات در واقع وجهی است که از بودجه به سبب ارتقای سواد رسانه ای مردم و کمک به اعتلای فرهنگ مطالعه اختصاص می یابد و تفاوتی بین رسانه ضعیف و قوی در آن وجود ندارد. البته در شیوه نامه ها سعی شده استان ها به ویژه کم برخوردارها دارای امتیازاتی باشند. به طور مثال حجم صفحات منتشر شده نشریات استانی مشمول یارانه، بین استانی ها و مرکز فرق دارد. همچنین در شیوه نامه های آینده به ویژه برای سال 1401 سعی معاونت مطبوعاتی بر این خواهد بود تا کیفیت، اثربخشی، نگاه تخصصی و آمایش سرزمینی ضریب های بالاتری به نسبت گذشته پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1131

به "ایمان شمسایی: صاحبان رسانه باید خبرنگاران را بیمه کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمان شمسایی: صاحبان رسانه باید خبرنگاران را بیمه کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید