اجرای عملیات مرمتی در مجموعه تاریخی فرهنگی قطب الدین حیدر تربت حیدریه

به گزارش اهدا بلاگ، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از اجرای عملیات مرمتی مجموعه تاریخی فرهنگی قطب الدین حیدر تربت حیدریه خبر داد.

اجرای عملیات مرمتی در مجموعه تاریخی فرهنگی قطب الدین حیدر تربت حیدریه

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، علی محمدی امروز سه شنبه 13 اسفندماه 1398 با اعلام این خبر اضافه کرد: عملیات مرمتی در این اثر تاریخی شامل بندکشی، آجر فرش، مرمت پشت بام، تهیه، ساخت ونصب ناودان ها بوده است.

او ادامه داد: این بخش از مرمت بنای تاریخی قطب الدین حیدر با اعتبار 381میلیون و 500هزار ریال اجرا شده است.

این مجموعه تاریخی به شماره 13431 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شیخ قطب الدین حیدر فرزند تیمور فرزند ابوبکر فرزند سلطان شاه سالوری از شاهزادگان ازبک و از تبار خاقان ترک بوده است. وی مجذوب شیخ ابوالقاسمی شد که در زاوه سکونت داشته است و به هوای شیخ راهی این دیار شد و در سال 618 ه.ق وفات یافت.

مجموعه قطب الدین حیدر شامل آرامگاه قطب الدین حیدر و ایوانی از مسجد جامع قدیم است. مقبره قطب الدین حیدر در میان محوطه زیر گنبد قرار گرفته و ضریح چوبی آن دارای تاریخ 987 ه.ق است . در امتداد فضای ورودی نیز محرابی تعبیه شده است.بنای موجود در چندین دوره تاریخی مورد توجه قرار گرفته است به نحوی که شالوده آرامگاه احتمالا در دوره تیموری با گنبد دو پوسته گسسته پایدار بر طاق نماهای شانزده گانه ایجاد شده ، در دوره صفویه در سال 1023 ه.ق به همت خواجه سلطان محمود تربتی نیز تغییراتی در معماری آن اجرا شده است.

در ضلع غربی مقبره قطب الدین حیدر ایوان مسجد جامع قدیم تربت حیدریه جلب نظر می کند. بنای مسجد جامع آجری است و تاریخ بنای آن که بر سنگ سیاه و لوح مانندی حک شده است نشان دهنده سال 1045 ه.ق است و بانی ساخت مسجد نیز خواجه عبدالله فرزند درویش علی تربتی ذکر شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 11

به "اجرای عملیات مرمتی در مجموعه تاریخی فرهنگی قطب الدین حیدر تربت حیدریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای عملیات مرمتی در مجموعه تاریخی فرهنگی قطب الدین حیدر تربت حیدریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید