آسیب شناسی آموزش مجازی برای دانش آموزان

به گزارش اهدا بلاگ، آموزش مجازی چالش های زیادی می تواند داشته باشد، چرا که آموزش حضوری مبادله فکری و اصولی دارد و تبادل اطلاعات و دانش میان معلم و دانش آموز، استاد و دانشجو وجود دارد اما این موضوع در آموزش مجازی به حداقل می رسد. در هر صورت مجازی شدن همه چیز از جمله آموزش چندان موثر نیست.

آسیب شناسی آموزش مجازی برای دانش آموزان

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، توجه به فرهنگ در کشور ما بسیار ضعیف بوده و یک موضوع فراموش شده است. هرکاری هم که انجام می گردد، مالی و سیاسی است و موضوع فرهنگ و اخلاق مطرح نیست. نکته ای که مهدی گلشنی به آن اشاره می نماید به نظر می رسد سوی دیگر آموزش در مدرسه را مورد توجه خود قرار داده است. چرا که به عقیده بسیاری مدرسه تنها محلی نیست که قرار باشد دانش آموزان در آن فارسی و املاء نوشتن، یا این که ریاضی و زبان خارجه بیاموزند، به عقیده آنها رسالت مدرسه چیزی فراتر از یک آموزش صرف است و تربیت همان بخش گمشده در مدارس است که حالا با توجه به شیوه جدید آموزش در استفاده از فضای مجازی و عدم حضور دانش آموزان در مدرسه دارد آسیب جدی تری می بیند.

در این خصوص سعید تقی آبادی، کارشناس آموزش وپرورش به روزنامه همدلی می گوید: تعلیم و تربیت مقدس است، شاید به جای نام آموزش وپرورش بهتر بود ما نام این وزارتخانه را وزارت پرورش وآموزش می گذاشتیم. لذا اولین اصل تربیت است و بعد آموزش، بنابراین اگر ما در مورد تربیت، مثلا اگر بخواهیم فضائل عالی انسانی مانند فداکاری، احترام به بزرگتر و احترام به قانون را به بچه ها آموزش دهیم، به صورت آموزش مجازی چندان نمی گردد در این زمینه پیروز بود. نکته ای که سعید تقی آبادی، کارشناس آموزش وپرورش مطرح می نماید همان دغدغه ای است که آموزش را فراتر از یاد دریافت جمع و ضرب اعداد می داند که البته آن هم در جای خود دارای اهمیت است. او با اشاره به اهمیت آموزش حضوری عنوان می نماید: اگر ما در مورد احترام به قانون صحبت می کنیم این را در فضای مجازی و پشت لپ تاپ و تلفن همراه چندان نمی گردد به بچه ها آموزش داد. آموزش دادن چنین مواردی تحت عنوان آموزش شهروندی، احتیاج به این دارد که بچه ها اصول اساسی آن را در یک جمع اجتماعی یاد بگیرند، بنابراین احتیاج به آموزش حضوری دارد.

وی با اشاره به شرایط پیش آمده در مورد شیوع کرونا و ادامه دار بودن آموزش در چنین شرایطی عنوان می نماید: برای ادامه آموزش در سال جدید با توجه به تجربه های سالی که گذشت، آموزش مجازی می تواند یک آموزش مکمل در کنار آموزش حقیقی باشد، اما به تنهایی نمی تواند اهدافی را که ما دنبال می کنیم حاصل کند. از طرفی حفظ سلامت فرزندانمان برای ما اهمیت دارد بنابراین با توجه به نگرانی خانواده ها احتمالا سال آینده یا آموزش حضوری به شکل کامل وجود ندارد. یا این که ترکیبی است. وی در مورد آموزش ترکیبی، یعنی استفاده همزمان از آموزش مجازی و آموزش حضوری، چیزی شبیه به حضور زوج و فرد دانش آموزان در مدرسه و مسائل آن عنوان می نماید: اگر بخواهیم آموزش مجازی را همراه با آموزش حضوری داشته باشیم احتمالاً معلم ها هم باید در کلاس حضور داشته باشند و هم باید وقتی کنار بگذارند که برای آموزش مجازی فراوری محتوا نمایند. بنابراین این شیوه هم به دلیل کمبود نیروی انسانی ممکن است با مسائلی روبه رو گردد. لذا آموزش وپرورش باید برای سال جدید تحصیلی برنامه ریزی دقیقی داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 475

به "آسیب شناسی آموزش مجازی برای دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب شناسی آموزش مجازی برای دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید