گرانی های اخیر بازار کاغذ از کجا آب می خورد؟

به گزارش اهدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران ، در دوره ای که زمزمه های حذف ارز دولتی برای کاغذ روز به روز بیشتر به گوش اهالی نشر می رسد بازار کاغذ نیز طی ده روز اخیر شاهد افزایش قیمت نسبی بود و این موضوع موجب نگرانی در میان اهالی نشر شده است.

گرانی های اخیر بازار کاغذ از کجا آب می خورد؟

افزایش قیمت ها به گونه ای بود که که تا عصر روز گذشته (شنبه 6 دی) هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی چهار و نیم ورقی حدود 420 تومان و هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی سه ورقی نیز به قیمت 330 هزار تومان در بازار کاغذ خرید و فروش شد. همچنین کاغذ گلاسه که اغلب مورد نیاز ناشران حوزه کودک و نوجوان است هر کیلوی چینی آن 21 و هر کیلوی کر ه ای آن 22 هزار تومان به فروش می رسد و مقوای پشت طوسی هندی نیز کیلویی 19 هزار تومان در بازار عرضه می شد.

حسین بنایی کاغذفروش که سال های زیادی است در بازار کاغذ فعالیت می کند درباره علت افزایش قیمت ها به ایبنا گفت: توقف توزیع کاغذ دولتی در میان ناشران علت اصلی بالا رفتن قیمت کاغذ طی یک هفته تا 10 روز اخیر است زیرا بیش از 20 روز است که کاغذی به ناشران نداده شده است.

وی با بیان اینکه بازار به دنبال افزایش قیمت ها دچار شوک و رکود می شود، افزود: زمانی که قیمت ها پایین باشد خرید و فروش هم انجام می شود اما به محض اینکه قیمت ها تغییر می کنند، ناشران برای خرید دست نگه می دارند و همین موضوع سایه رکود بر فعالیت بازار کاغذ می اندازد؛ بنابراین به نفع ما است که قیمت ها ثبات داشته باشد.

کاهش تقاضا برای کاغذ در ماه های اخیر

در این زمینه غلامرضا شجاع کننده مصرف کنندگان کاغذ کشور درباره افزایش قیمت کاغذ به ایبنا گفت: یکی از دلایل ثبات قیمت کاغذ طی ماه های اخیر که با گرانی لجام گسیخته روبرو نیستیم این است که اغلب بازرگانان در انبارهایشان کاغذ دارند و چون فرایند واردات سخت شده و برای واردکننده هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد، رغبتی هم به واردات نیست.

وی ادامه داد: اگر یک تاجر بخواهد با دلار 25 هزار تومانی کاغذ وارد کند، قیمت تمام شده هر بند آن، حدود 450 هزار تومان برای خودش تمام می شود و در کنار آن خواب سرمایه و مسائل دیگری وجود دارد.

شجاع با اشاره به توزیع کاغذ دولتی طی هفته جاری توضیح داد: قرار شده است توزیع کاغذهای دولتی برای ناشران طی این هفته انجام شود. همین موضوع باعث می شود قیمت کاغذ ثابت شود؛ بنابراین افزایش 10 تا 20 هزار تومانی قیمت کاغذ در بازار موقتی است و با توزیع کاغذ دولتی، قیمت کاغذ مجددا کاهش پیدا می کند.

از سوی دیگر کاهش تقاضا برای کاغذ طی ماه های اخیر به دلایل مختلف را شاید بتوان یکی دیگر از دلایل ثبات نسبی قیمت کاغذ در ماه های اخیر دانست. شجاع در این زمینه گفت: اکنون بخش زیادی از چاپخانه ها حتی یک نوبت کاری -یعنی 8 ساعت- هم کار ندارند؛ البته برخی چاپخانه های بزرگ که سه حوزه پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ را دارند، می توانند سفارش بگیرند اما بیشتر چاپخانه ها به حالت نیمه تعطیل و تعطیل درآمده اند.

وی همچنین افزایش قیمت خمیر کاغذ را یکی دیگر از دلایل بالا رفتن قیمت کاغذ معرفی کرد و گفت: به دنبال شیوع بیماری کرونا، درخواست برای دستمال توالت بالا رفت و بخش زیادی از کارخانه های تولید کاغذ به سمت تولید کاغذ تیشو که مصرف بهداشتی دارد، رفتند و حجم تولیدات کاغذ تحریر کاهش پیدا کرد.

شجاع در بخش دیگر صحبت های خود درباره بالا بودن برخی کاغذهای مورد نیاز اهالی نشر مثل گلاسه یا مقوای ایندربرد توضیح داد: مشکل اصلی را وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل حذف اطلاعات از روی سایت گمرک ایجاد کرده است؛ زیرا آمار واردات به روز از اول اردیبهشت سال 1398 بر روی این سایت قرار داده نمی شود و دلیلشان این است که دشمن متوجه نشود ما چه میزان واردات داریم.

وی در این زمینه توضیح داد: این دلیل کاملا بی اساس است؛ زیرا کالاهای استراتژیک نباید مشخص باشد اما آمار کاغذ و مقوا هیچ جذابیتی برای سایر کشورها ندارد. این مساله همچنان ادامه دارد و مسئولان از صدمات آن بی اطلاع اند.

شجاع افزود: واردکنندگان و بازرگانان کشور در گذشته زمان سفارش کالا به سایت مراجعه می کردند و می دیدند تا سرانجام هر ماه کاغذ تحریر چه میزان وارد شده است و اگر کافی بود مقوای پشت طوسی یا مقوای گلاسه در گراماژ مختلف به کشور وارد می کرد و نه جنس روی دست بازرگان می ماند و نه بازار با کمبود مواد روبه رو می شد و همین اتفاق در حوزه زینک و سایر مواد اساسی رخ داده است و بازرگانان در کار خود با مسائل جدی روبه رو شده اند.

با توزیع کاغذ دولتی قیمت ها کاهش پیدا می کنند

یکی از واردکنندگان کاغذ که بیش از 50 سال است در این حوزه فعالیت می کند و البته تمایلی به درج نامش در این گزارش نداشت، معتقد است کاغذ هنوز گران نشده. او به ایبنا گفت: اکنون تخصیص ارز به کاغذ دولتی از سوی دولت قطع شده است و بازرگانان کاغذ را با ارز نیمایی به کشور آورده اند و اگر بخواهیم قیمت کاغذ را امروز محاسبه کنیم، حدود 485 تومان است؛ درحالی که بین قیمت 410 تا 420 تومان به فروش می رسد و این رقم، ضرر به همراه دارد.

وی ادامه داد: قیمت کاغذ خیلی بالا نیست؛ مساله اینجا است که به دلیل کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگا ه ها و اتوماسیون شدن سیستم اداری و سیستم دورکاری مشتری ها و سفارش ها کاهش زیادی داشته است و قیمت کاغذ نسبت به ارز دولتی 4200 تومانی که باید بندی 130 هزار تومان باشد، بالا است.

این فعال حوزه واردات کاغذ با بیان اینکه خریدار و مصرف کننده کاغذ طی ماه های اخیر به شدت افت داشته است، بیان کرد: کاغذ در یک برهه زمانی به بندی 360 تا 370هزار تومان رسید زیرا تعاونی ناشران کاغذ توزیع می کرد؛ اما اکنون که توزیع نکرده، قیمت ها مجددا بالا رفته است و اگر این هفته دوباره کاغذ پخش شود، قیمت ها فرایند نزولی خواهند داشت.

و حال در سرانجام باید گفت که به نظر می رسد نقش کاغذ دولتی در میان ناشران در کاهش قیمت کاغذ اهمیت بسیار زیادی داشته است و عدم واگذاری کاغذ به ناشران یکی از دلایل افزایش قیمت ها در بازار باشد. در این میان اگرچه تلاش کردیم با مهدی اسماعیلی راد مدیرعامل اتحادیه تعاونی آشنا صحبت کردیم اما پیروز نشدیم.

ولی طبق آخرین اطلاعات خبرنگار ایبنا جلسات تخصیص کاغذ به ناشران طی هفته های اخیر برگزار شده و میزان کاغذ اختصاص یافته به ناشران نیز مشخص شده است و قرار است به زودی کاغذهای مورد نیاز ناشران در میان آن ها توزیع شود. البته علیرضا اسماعیلی مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چندی پیش در گفت وگو با ایبنا بر تلاش های این وزارتخانه برای تامین کاغذ مورد نیاز اهالی نشر تاکید کرد و گفت که خبرهای خوبی در این زمینه در راه است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 616

به "گرانی های اخیر بازار کاغذ از کجا آب می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی های اخیر بازار کاغذ از کجا آب می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید