کسادی بازار تجریش در هفته پایانی سال

به گزارش اهدا بلاگ، ازدحام جمعیت، تراکم دستفروشان، ترافیک و راهبندان، ماهی های قرمز، سبزه هایی که برای عرضه به مشتریان ردیف شده اند و شنیدن صدای حاجی فیروز با آن صورت چرک آلوده اش که در چهارراه خیابان شهرداری سد راه رانندگان می گردد.

کسادی بازار تجریش در هفته پایانی سال

اهدا بلاگ- شهره کیانوش راد: اینها تصویرهایی خاطره انگیز از روزهای انتهای سال در تجریش بود؛ تصویری که رنگ زندگی و هیجان نوروز در آن موج می زد و لبخند را به چهره رهگذران می نشاند. امروز اما کوچه ها و خیابان های تجریش در سایه هجوم ویروس کرونا، روزهای متفاوتی را پشت سر می گذراند. همراهی مردم شمیران با هشدارهای بهداشتی و از خانه بیرون نیامدن، حال و هوای نوروز را از کوچه های این منطقه دور نموده است. در خانه می مانیم تا دوباره و خیلی زود بتوانیم از تماشای زیبایی های این منطقه گردشگری لذت ببریم. در این اوضاع، کاسبان تجریش از نبود حمایت های اندک از سوی مسئولان گلایه مندند.

تجریش ساعت های کشدار آخرین هفته اسفند ماه را بدون حضور گردشگران و مشتریان همیشگی اش پشت سر می گذراند. بازار فروش سبزه و لوازم هفت سین در خیابان اصلی تجریش کساد و بی رمق است. فروشنده ها می دانند که سال جاری سبزه هایشان مشتری ندارند و هیچ کس حاضر نیست سلامتی خود و خانواده اش را با خریدن ماهی قرمز به خطر بیندازد. تکیه هم سوت و کور است. باقر سامعی از متولیان تکیه تجریش می گوید: اگرچه خلوتی این روزها به خصوص در تکیه تجریش بی سابقه است اما سلامتی مردم اهمیت بیشتری دارد. مراکز خرید هرچه خلوت تر باشد خطر انتقال ویروس کرونا کمتر می گردد. به دلیل تراکم مغازه ها، بازار تجریش گندزدایی و ضدعفونی شده است و کسبه هم سعی می نمایند موارد بهداشتی را در عرضه اجناس رعایت نمایند. او می گوید: البته تا زمانی که اعلام رسمی برای تعطیلی مغازه ها نشده است کاسبان به کار خود ادامه می دهند تا بتوانند مایحتاج مردم را فراهم نمایند.

عباس صالحی یکی از کاسبان بازار و از قدیمی های تجریش خلوتی این روزها را بی سابقه می داند و می گوید: به یاد ندارم که هیچ وقت تجریش اینقدر خلوت بوده باشد. حتی هنگام وقوع سیل سال 1366 که مغازه ها تعطیل شدند یا در زمان جنگ تحمیلی. اما به هر حال شرایطی پیش آمده که همراهی مردم می تواند به تمام شدن این بحران یاری کند. با جدی دریافت هشدارهای بهداشتی امیدواریم که به زودی از این روزهای سخت گذر کنیم.

  • هوای همدیگر را داریم

خلوتی بازار تجریش و نبودن مشتری موجب شده است فروشندگان نتوانند چک های انتها سال خود را سر موعد مقرر پرداخت نمایند. اوضاع مالی این روزها و بی رونقی بازار به بحرانی برای فروشنده ها تبدیل شده است. صالحی که به دلیل فروش لوازم یک بار مصرف و کیسه های پلاستیکی مشتریان بسیاری از کسبه بازار داشته می گوید:معلوم است که وقتی مغازه ها فروش بسیار پایینی دارند نتوانند چک های خود را پرداخت نمایند. کاسب هایی که اهل همین بازار هستند و با هم مراوده دارند شرایط سخت این روزها را درک می نمایند و هوای همدیگر را دارند. بعضی به هم پیام داده اند که لازم نیست این ماه بدهی خود را بپردازند. آنطور که شنیده ام مالک یکی از پاساژهای تجریش، پرداخت اجاره بهای ماه اسفند مغازه ها را به ماه های بعد در سال جدید موکول نموده است. البته اغلب مغازه های بازار تجریش رهن و اجاره هستند و بسیاری از مغازه دارها مجبورند که سر موعد مقرر اجاره را پرداخت نمایند و با توجه به اجاره بهای سنگین مغازه های تجریش، فروشندگان با مسائل بسیاری روبه رو شده اند.

  • دخل و خرجمان جور نیست

10 میلیون تومان باید اجاره مغازه پرداخت کنیم. هیچ فروشی هم نداشته ام و موعد پرداخت چک هایم رسیده است. اینها درددل یکی از فروشنده های صنایع دستی در بازار تجریش است که از کسادی بازار حال و روز خوشی ندارد. او می گوید:من هم موافقم که باید مراکز خرید خلوت گردد اما از طرفی نمی دانم با این همه بدهی چه کنم؟ می دانم که مالک به پول اجاره این مغازه نیاز دارد و زندگی اش از راه همین اجاره می گذرد و حتماً در این شرایط او هم تحت فشار است. بسیاری از کاسبان خودرو خود را فروخته اند تا شاید بتوانند بدهی های خود را پرداخت نمایند. موعد چک من رسیده و مجبورم پرداخت کنم. وقتی به بانک مراجعه می کنیم و می گوییم اقساط را عقب بیندازید می گویند هنوز به ما ابلاغ نشده است. تکلیف ما چیست؟ اغلب کاسبان بازار تجریش، قدیمی محله هستند و رزق و روزی شان از همین راه می گذرد.

  • اخطار برای پرداخت پول برق!

فروشنده جوانی که متوجه صحبت های ما می گردد با اشاره به بازار تجریش می گوید: شما یک ساعت اینجا بمانید و ببینید چند نفر برای خرید می آیند. راضی هستیم که مردم همراهی می نمایند و در خانه مانده اند. اما چرا مسئولان پیش بینی این روزها را ننموده بودند؟ اکنون که به این شرایط بحرانی رسیده ایم چرا از ما هیچ حمایتی نمی گردد؟ در روزهایی که خلوتی بازار شب عید بی سابقه است و در شرایطی که فروشنده ها تا مرز ورشکستگی رسیده اند برای ما پیامک اخطار قطع برق آمده! اگر قرار است همه یاری کنیم تا این بیماری را شکست دهیم بخگرددگی قبض برق و آب یا حداقل معین مهلت 3 ماهه برای پرداخت، کمترین یاریی است که انتطار داریم از سوی مسئولان انجام گردد. کاش وقتی صحبت از همدلی می گردد همه با هم همدل و همراه باشیم. همراهی مردم و حمایت دولت شاید مرهمی بر دل های خسته در این روزهای سخت و بحرانی باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 55

به "کسادی بازار تجریش در هفته پایانی سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسادی بازار تجریش در هفته پایانی سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید