چگونه با وجود شکست عشقی رابطه جدید سالم برقرار کنیم؟

به گزارش اهدا بلاگ، شکست عشقی یا صدمات روحی می تواند مانعی برای یک رابطه جدید باشد مگر اینکه مسائل ناخودآگاه خود را شناسایی و حل نموده و رابطه ای سالم بسازیم.

چگونه با وجود شکست عشقی رابطه جدید سالم برقرار کنیم؟

خیلی از افراد شکست عشقی را در زندگی خود تجربه می نمایند اما بیشتر آنها هرگز به زبان نمی آورند که رویدادهای دردناک گذشته موجب ناتوانی احساسی و عاطفی فعلی شان شده است. این رویداهای گذشته می تواند یک صدمه روحی مربوط به دوران کودکی یا ناتوانی در تمام کردن رابطه عاطفی و جدایی در روابط قبلی باشد. در این میان یکی از مهمترین سوالاتی که می توانیم از خودمان بپرسیم و پاسخ به آن به موفقیت در روابط عاطفی بعدی ما یاری خواهد نمود این است که ریشه مسائل روحی و الگوهای ناسالم ما به کجا باز می گردد وو چگون آن ها را شناسایی نموده و التیام بخشیم؟ و چگونه می توانیم گذشته را فراموش نموده و تمام توجه امان را معطوف به رابطه کنونی مان کنیم؟ در واقع اولین قدم در این راه اعتراف به داشتن مسائل احساسی و عاطفی و مسایل حل نشده دوران کودکی و تمایل به حل و فصل کردن آن هاست.

چگونه از کودکی برنامه ریزی احساسی می شویم؟

برنامه ریزی احساسی شامل مجموعه ای از تصمیمات و باورهایی است که شما به طور کلی در دوران کودکی درباره دیگران و نیز جهانی اطرافتان گرفته اید و پیدا نموده اید.

هنگامی که شما به این جهان وارد می شوید، به لوحی سفید و خالی می مانید. با اینکه هریک از ما به زمینه های خاص ژنتیکی متولد می شویم، در ابتدا هیچ احساس منفی و بدی که بر ما اثر بگذارد وجود ندارد. اما با گذشت یک یک روزها ما رویدادهایی را پشت سر می گذاریم از آسیب های کدکی تا شکست عشقی در جوانی که هریک از آنها چیزهایی درباره خودمان و دیگران به ما می آموزد.

در این دوران ممکن است به شما آموزش های مفید بدهند و با شما رفتاری شایسته و از سر مهربانی داشته باشند؛ یا برعکس، رفتاری توام با خشونت. ممکن است به شما عشق بورزند یا شما را نادیده بگیرند. ممکن است شما را تشویق یا تحسین نمایند یا برعکس، دایم سرزنش و تحقیرتان بنمایند.

هریک از این رفتارها به شما یاری می نماید تصمیماتی را درباره خودتان، دیگران و به طور کلی درباره زندگی بگیرید. برای مثال فرض کنید پدرتان از لحاظ روحی و عاطفی همواره تنهایتان می گذاشت. شاید شما ناخودمطلع تصمیم گرفته باشید:من نمی توانم به کسانی که دوستشان دارم، پشتگرم باشم. یا کسانی که دوستشان دارم مرا ترک می نمایند. تجربیات گذشته شما باعث می گردد تصمیم خاصی بگیرید و مجموعه ای از این تصمیمات و باورهای شما برنامه ریزی روحی- احساسی شما نامیده می گردد.

این برنامه ریزی معین می نماید که در طول عمرتان چگونه فکر و رفتار کنید. به خصوص معین می نماید چطور در برابر چیزهایی که خاطرات دردناک کودکی تان را زنده می نماید، واکنش نشان بدهید. بیشتر این برنامه ریزی در دوران کودکی انجام می گردد. از نظر روانشناختی:

  • بین 0 تا 5 سالگی پنجاه درصد برنامه ریزی احساسی انجام می گردد.
  • بین 5 تا 8 سالگی سی درصد برنامه ریزی احساسی انجام می گردد.
  • بین 8 تا 18 سالگی پانزده درصد برنامه ریزی احساسی انجام می گردد.

این به این معناست که شما تا هشت سالگی از نظر روانی هشتاد درصد برنامه ریزی شده اید و به عبارتی هشتاد درصد تصمیمات خود را درباره خود و دیگران گرفته اید. و در 18 سالگی نود و پنج درصد برنامه ریزی شده اید. فقط پنج درصد این مقدار برای بقیه عمرتان می ماند. ممکن است این مقدار زیاد به نظر نرسد، اما خبر خوب این است که شما با همین پنج درصد باقی مانده می توانید از نحوه برنامه ریزی آن نود و پنج درصد اطلاع یابید و سپس آن را تغییر بدهید.

بنابراین دور از ذهن نیست که آدمی از انگیزه های پنهان در روابطش بی خبر باشد. با این پنج درصد فکر خودمطلع است که به خودتان می گویید: من می خواهم به همسرم عشق بورزم اما شاید نود و پنج درصد فکرتان که ناخودمطلع است طوری برنامه ریزی شده باشد که شما ناخودمطلع از صمیمیت و نزدیکی به همسرتان دوری کنید و حصاری به دور قلب خود بکشید و از ایجاد هرگونه روزنه ای در آن جلوگیری کنید و یا دچار شکست عشقی شوید.

با یاری سه مرحله زیر می توانید از برنامه ریزی احساسی خود مطلع شوید:

1- احساسات و عواطف حل و فصل نشده ای را که در درون خود دارید شناسایی و آن ها را بیان کنید، چنان که بتوانید آنها را حل کنید نه اینکه طبق آن ها عمل کنید.

2- روابط عشقی ناسالم و قدیمی خود را شناسایی کنید و متعاقب آن روابط سالمی را انتخاب کنید تا ترس های قدیمی اتان را التیام بخشد و بتوانید به رابطه تازه اعتماد کنید.

3- از ماجراهای عشقی جدیدی که سر راهتان قرار می گیرد استقبال کنید تا درد و رنج ناشی از شکست عشقی یا کمبود عشق است را التیام بخشید.

چگونه رابطه جدید سالمی ایجاد کنیم؟

قدم مهم این است که با ترس ناشی از جدایی در گذشته خود روبرو شوید. در حقیقت بعد از یک شکست عشقی و جدایی اندکی ترس برای یک رابطه جدید هم طبیعی است و هم مفید. در واقع ترس باعث می گردد شما محتاط تر باشید و توجه بیشتری به رابطه جدیدتان بکنید.

شما و همین طور همسرتان اگر نگاهی به گذشته و رابطه شکست خورده قبلی خود بیاندازید متوجه خواهید شد که در آن موقعیت توجه کافی به نشانه های هشدار، مسائل، درگیری ها، نیازهای ارضا نشده و هزار چیز دیگر نمی کردید. و پایان این بی توجهی ها باعث خراب شدن رابطه اتان شده است. بنابراین باید به رابطه جدیدتان توجه خاص و ویژه داشته باشید. اینبار شما با کوله باری از تجربه می دانید که چگونه از رابطه جدیدتان مراقبت کنید.

راهکارهایی برای فراموشی شکست عشقی

شما و همسرتان فهرستی جداگانه از اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اید، تهیه کنید. به روابط گذشته اتان با دقت نگاه کنید و صادقانه از ابتدا و انتهای آن را آنالیز کنید و هر اشتباهی که مرتکب شده اید را بنویسید. مثلا به نامزد یا همسر سابقم اجازه می دادم احساسات مرا بی ارزش بنامد و این باعث می شد از او منزجر شوم... از اینکه فهرستتان طولانی از آب درخواهد آمد تعجب نکنید.

فهرست هایتان را با هم عوض کنید و درباره هریک از مواردی که در فهرست خود آورده اید، با هم صحبت کنید. سپس به اتفاق در ازای هر اشتباه یک قانون جدید وضع کنید. به عنوان مثال:هرگاه من با گفته یا عمل همسرم مخالف باشم، احساسم را به او می گویم؛ حتی اگر باعث فراوری تنش گردد.

این تمرین دو هدف را دنبال می نماید:

1- یاری می نماید تا بفهمید چنین نبوده که رابطه قبلی اتان از ابتدا خوب و عالی بوده اما با گذشت زمان رو به بدی رفته، بلکه بعضی عادات رفتاری اشتباه شما بوده که باعث شده است رابطه اتان با شکست روبرو گردد و دچار شکست عشقی شوید.

2- وقتی به عادت ها و رفتارهای غلط خود دقت کنید و آن ها را روی کاغذ بیاورید و در ستون مقابلش نیز عادت های درست را بنویسید، این کار باعث می گردد نه تنها به وجود آنها اعتراف کنید، بلکه دفعه بعد کمتر دچار آن اشتبا ها و خطاها شوید و در نتیجه کمتر صدمه ببینید.

به شما توصیه می کنم از کتاب یا نوارهایی که در این زمینه موجودند، بهره ببرید. می توانید به کارگاه های مرتبط با روابط زناشویی بروید تا پایه و اساس رابطه خود را محکم کنید و در نهایت به عشق و هیجان و شور و حرارت بیشتری در زندگی خود دست یابید.

منبع: از باربارا بپرسید

منبع: setare.com
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 489

به "چگونه با وجود شکست عشقی رابطه جدید سالم برقرار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با وجود شکست عشقی رابطه جدید سالم برقرار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید