پیشنهاد آزمایش واکسن سل برای کرونا در آفریقا جنجال آفرید

به گزارش اهدا بلاگ، پخش یک گفت وگوی تلویزیونی در فرانسه که در جریان آن دو پزشک از ایده آزمایش واکسن ب .ث .ژ (سل) برای مقابله با ویروس کرونا در قاره آفریقا صحبت می کردند، واکنش های تندی را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشته و جنجال آفرید.

پیشنهاد آزمایش واکسن سل برای کرونا در آفریقا جنجال آفرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، دکتر ژان پل میرا رییس بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کوشن پاریس و کمیل لُشت مدیر پژوهش های موسسه اینسرم (موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی فرانسه) در اظهاراتی که پنجشنبه 14 فروردین به صورت زنده از شبکه خبر فرانسه(ال. س.ای) پخش می شد، از آزمایش واکسن ب. ث. ژ روی مردم آفریقا دفاع کردند.

در این برنامه، میرا درباره احتمال تاثیر واکسن سل برای تقویت قوای ایمنی بدن در برابر کرونا گفت: شاید تحریک آمیز باشد، آیا نباید این مطالعات را در آفریقا، جایی که نه ماسکی وجود دارد و نه درمانی، انجام داد؟ بخش مراقبت های ویژه نیز در کار نیست. این شبیه همان کاری است که پیش تر صدها پژوهش درباره بیماری ایدز کردند... سراغ تن فروشان رفتیم. می دانیم که آن ها [بدون دفاع] در معرض بیماری قرار دارند و به همین دلیل روی آن ها آزمایش می کنیم.

مدیر پژوهش های موسسه اینسرم نیز در پاسخ به این نظر گفت: حق با شماست. ما هم برنامه هایی برای اینگونه مطالعات در آفریقا داریم. البته این پروژه، منافاتی با آزمایش های مشابه مثلا در اروپا یا استرالیا ندارد.

از زمان پخش این برنامه، بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی و سیاستمداران و نهادهای غیر دولتی فرانسه، سخنان این دو کارشناس را محکوم کردند.

با وجود اطلاعیه اینسرم مبنی بر خبر جعلی بودن جنجال های ناشی از این برنامه، سازمان غیر دولتی اس. او. اس راسیسم عظیم ترین نهاد مبارزه با نژادپرستی فرانسه با صدور بیانیه ای خواهان عذرخواهی شبکه خبر فرانسه، بیمارستان کوشن و اینسرم شد.

آفریقای جنوبی منع رفت وآمد برای کرونا را با گشت زنی نظامیان اعمال می نماید

  • مردم آفریقا موش صحرایی نیستند

اولیویه فور دبیرکل حزب سوسیالیست فرانسه نیز با صدور بیانیه ای بیان کرد، این حرف ها فقط تحریک آمیز نبود، نمونه زنده و حاضر از نژادپرستی و استعمارگری بود. آفریقا آزمایشگاه نیست و مردم این قاره موش آزمایشگاهی نیستند.

همچنین دیدیه دروگبا ستاره فوتبال ساحل عاج و باشگاه های فرانسه و بریتانیا، این دیدگاه را نژادپرستانه، تحقیرآمیز و خطرناک توصیف کرد.

او با انتشار پیامی در حساب فیسبوک خود نوشت: به جای اینکه ما را خوکچه آزمایشگاهی بپندارید، به ما برای نجات جان مردم در آفریقا و جلوگیری از پخش این ویروس که همه دنیا را به هم ریخته، یاری کنید. رهبران آفریقایی برای محافظت از مردم در برابر چنین توطئه های کثیفی مسئول هستند. خدا حافظ همه ما باشد.

ساموئل اتوئو ستاره کامرونی فوتبال دنیا نیز با حمله به این پروژه در فیسبوک خود نوشت: ...آفریقا زمین بازی شما نیست.

قاره آفریقا کمتر از دیگر مناطق دنیا از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است. کشورهای آفریقایی تا به امروز کمی بیش از 7 هزار مورد ابتلا و حدود 300 مورد مرگ و میر ناشی از بیماری کوئید-19 را ثبت نموده اند. با این حال بسیاری از کارشناسان نگران شیوع همه گیری و بروز فاجعه انسانی در کشورهای به طور عمده توسعه نیافته آفریقا هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 103

به "پیشنهاد آزمایش واکسن سل برای کرونا در آفریقا جنجال آفرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد آزمایش واکسن سل برای کرونا در آفریقا جنجال آفرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید