وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند یا در هوای خشک؟

به گزارش اهدا بلاگ، وسایل آهنی در هوای مرطوب نسبت به هوای خشک بیشتر دچار خوردگی می شوند. به این نوع خوردگی زنگ زدن آهن گفته می شود. امروزه روش های متعددی برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن ابداع شده است.

وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند یا در هوای خشک؟

خبرنگاران | سرویس علوم - واکنش اکسایش آهن، زنگ آهن نام دارد. عواملی همچون رطوبت، ضخامت، حرارت، زمان و باران اسیدی، بر سرعت اکسیداسیون تاثیر می گذارند. همراه با این واکنش شیمیایی رنگ، بو، مزه و مقاومت آهن تغیر می کند.

فرآیند زنگ آهن و نکات مهم

آزمایشات نشان می دهد که آب و بخار آب موجود در هوا به عنوان الکترولیت، در تماس با آهن و کربن دی اکسید؛ اسید کربنیک را تولید می کند. این اسید خاصیت خورندگی دارد و آهن را در خود حل می کند؛ سپس آب به مولکول های سازنده اش (اکسیژن و هیدروژن) تبدیل می شود و این اکسیژن آزاد با آهن ترکیب شده و زنگ آهن را تولید می کند. کشف زنگ آهن کامل اتفاقی رخ داد، در سال1913 فردی به نام هری بریرلی که در ذوب فلزات تخصص داشت؛ به دنبال فلزی مناسب برای ساخت لوله تفنگ می گشت. وی با ترکیب فلزات گوناگون، آلیاژ های مختلفی به دست آورد و پس از انجام آزمایشات آلیاژ ها را به کناری انداخت. چند ماه بعد آلیاژ های دور ریخته شده را زنگ زده یافت.

رطوبت تاثیر زیادی بر زنگ زدن آهن دارد

به علت بالا بودن رطوبت در هوای مرطوب سرعت اکسایش بالا می رود. اگر چه تمام باران ها سرعت خوردگی را افزایش می دهند، باران اسیدی آن را خیلی بیشتر می کند. زنگ زدگی در آب و هوای گرم و خشک در مقایسه با هوای مرطوب، بسیار کمتر است. در مناطقی که باران کم می بارد هوا، رطوبت کمی دارد. ماشین ها در مناطق خشک دوام بیشتری دارند و دیرتر زنگ زده می شوند.

آهن و وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند یا در هوای خشک؟

فکر می کنیم با توجه به نکات گفته شده جواب سوال خود را یافته باشید. رطوبت تاثیر مستقیمی بر سرعت و شدت زنگ زدن آهن دارد. بنابراین وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند.

زنگ زدن فرزند واکنشی به نام خوردگی است

زنگ زدگی محصول فرآیندی به نام خوردگی است. اگر فلز را دائما خشک نگه داریم احتمال زنگ زدگی بسیار کم است؛ اما اگر آهن به طور مداوم در معرض باران یا رطوبت بالا قرار می گیرد به سرعت زنگ زده می شود. زنگ زدن آهن در مجاورت هوا در مقایسه با زنگ زدن در مجاورت آب بسیار سریعتر است، دلیل این امر اینست که آهن برای اکسایش یافتن به هردو عامل اکسیژن و آب نیاز دارد، اما در آب سطح اکسیژن بسیار کمی وجود دارد. سرعت زنگ زدن آهن در مجاورت هوا با توجه به میزان رطوبت هوا، متفاوت است.

مس و برنز به دلیل اینکه فاقد هرگونه آلیاژ آهن هستند، زنگ نمی زنند و فولاد دارای بیشترین سرعت زنگ زدگی در بین دیگر عناصر است. اگر نمک، سفید کننده و سرکه در آب محلول شوند، خورندگی را تشدید می کنند.

تشخیص نوع زنگ به شناسایی دلیل آن کمک می کند

انواع زنگ

1) زنگ آهن قرمز: زنگ زدگی آهن (III) اکسید به علت قرار دریافت در معرض اکسیژن و آب زیاد به رنگ قرمز است.

2) زنگ آهن زرد: این حالت در نتیجه قرار دریافت در رطوبت بسیار بالا است و اغلب در قسمت های محصور قطعات و تجهیزات فلزی مشاهده می شود.

3) زنگ آهن قهوه ای: این نوع زنگ زدگی از ترکیب آهن III اکسید با اکسیژن بالا و رطوبت کم بوجود می آید.

4) زنگ آهن سیاه: این نوع زنگ زدگی به علت ترکیب آهن III اکسید با اکسیژن محدود و رطوبت کم بوجود می آید.

برای جلوگیری از آهن در مقابل زنگ آهن از چند روش استفاده می شود:

1) استفاده از پوشش رنگ و جلا: استفاده از یک لایه رنگ روی آهن از زنگ زدگی آن جلوگیری می کند.

2) پوشش اکسید فلز: اکسید آلومینیومی از نفوذ هرگونه رطوبت جلوگیری می کند.

3) پوشش گالوانیزه: در این حالت از آهن را با عنصر روی آبکاری می کنند.

4) پوشش قلع: قلع از عناصریست که به راحتی اکسایش می شود، اما پس از اکسایش؛ در مقابل اتمسفر بسیار مقاوم می شود.

5) پوشش تبدیلی: در این حالت با استفاده از فسفات و کرومات نامحلول به همراه مقدار مشخصی محلول اسید سولفوریک و نمک های فسفات بر روی سطح خارجی آهن از زنگ زدگی آهن جلوگیری می کند.

البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی بیشتر کشور ها به تولید آهن زنگ نزن روی آورده اند. این نوع آهن هیچ گاه دچار خوردگی نمی شود و حتی خاصیت خود ترمیمی دارد. به نظر شما چه روش های دیگری برای پیشگیری از زنگ زدن آهن وجود دارد؟ نظرات خود را در انتهای همین صفحه در قسمت ارسال نظر با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 697

به "وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند یا در هوای خشک؟" امتیاز دهید

34 کاربر به "وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند یا در هوای خشک؟" امتیاز داده اند | 3.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند یا در هوای خشک؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید