واقعی ترین تصاویر از سطح مریخ

به گزارش اهدا بلاگ، به گفته راوی این ویدیو، وقتی این ماموریت ها به مریخ انجام شد، دوربین های تعبیه شده روی کاوشگر ها اوج فناوری پیش رفته بودند. اسپیریت و آپورچونیتی در سال 2003 و کیوراسیتی در سال 2011 به مریخ فرستاده شدند.

واقعی ترین تصاویر از سطح مریخ

تصاویری که کاوشگر های ناسا از مریخ گرفته اند وضوح چهار هزار برابری (4 k) دارند که سطح سیاره قرمز را با روشنی بیشتری نشان می دهند. الدرفاکس، موسسه بریتانیایی مستندساز عضو یوتیوب، عکس هایی را که کاوشگر های ناسا کیوراسیتی، اسپیریت و آپورچونیتی گرفته اند بزرگ کرده و به صورت ویدیو به هم متصل کرده است.

تیم الدرفاکس این ویدیو را زنده ترین تجربه حضور در مریخ توصیف کرده است. در این ویدیو تصاویری از مریدیانا پلانوُم، جلگه ای در نزدیکی استوای مریخ با جای چرخ های کاوشگر آپورچونیتی روی آن دیده می شود.

تصاویری از دهانه گِیل، کِیپ وِردِه، دهانه سانتا ماریا، قله پیلینجِر و ورودی دره ماراتون نیز در این ویدیو دیده می شوند. راوی این ویدیو می گوید بسیاری از این تصاویر به گونه ای به هم متصل شده اند که به بیننده چشم اندازی از سطح مریخ بدهد.

بسته به تعداد تصاویر، برخی بخش های این ویدیو به دلیل نبود عکس مناسب سیاه مانده است. هرچند این مشکل می توانست با زوم کردن روی تصویر حل شود، اما تیم الدرفاکس به خاطر آن که وضوح تصاویر خدشه دار نشود، ویدیو را به همین صورت نگاه داشته است.

تمام این تصاویر برای استفاده عموم در یوتیوب و نیز در تارنمای ناسا موجود است.

رنگ بسیاری از این تصاویر توسط ناسا عوض شده است. برای مثال، آسمان غبارآلود و قرمز رنگ مریخ به رنگ های آبی شبیه به آسمان زمین تغییر داده شده است. این عمل به منظور آسان کردن مطالعات زمین شناسان روی شکل گیری سنگ های مریخ اجرا شده است.

این ویدیو می گوید تصویر گلِن توُریدوُن (که به نام ارتفاعات اسکاتلند خوانده می شود) با 1.8 میلیارد پیکسل (توضیح: نقاط کوچک متن تصویر) بزرگ ترین موزائیکی است که تا به امروز به هم متصل شده است. این تصویر از بیش از 1000 عکس ساخته شده که کاوشگر کیوراسیتی میان 24 نوامبر و اول دسامبر سال 2019 به زمین مخابره کرد.

این فرضیه وجود دارد که ناحیه گلن توریدون حاوی مقادیر معتنابهی خاک رس است و نمایانگراین است که کره مریخ زمانی آب داشته و ممکن است هنوز دارای زندگی باشد.

به گفته راوی این ویدیو، وقتی این ماموریت ها به مریخ انجام شد، دوربین های تعبیه شده روی کاوشگر ها اوج فناوری پیش رفته بودند. اسپیریت و آپورچونیتی در سال 2003 و کیوراسیتی در سال 2011 به مریخ فرستاده شدند.

اما، سرعت اطلاعاتی که کاوشگران می توانند به زمین مخابره کنند به مراتب کمتر از ارتباطات ما در زمین است که انتقال ویدیو به ناسا را تقریبا غیرممکن می کند. کاوشگر کیوراسیتی تنها می تواند داده هایش را با سرعتی برابر 32 کیلو بایت در ثانیه به زمین مخابره کند، در حالی که سرعت متوسط دانلود در بریتانیا 22.37 کیلو بایت در ثانیه است که هزار بار سریع تر از سرعت کاوشگر است.

وقتی کیوراسیتی به سفینه اکتشافی در مدار مریخ متصل می شود، می تواند تصاویرش را با سرعت 2 مگابایت در ثانیه مخابره کند، اما این تنها برای حدود 8 دقیقه در هر روز مریخ ممکن است. کیوراسیتی تنها کاوشگری است که هنوز در سطح مریخ فعال است.

قرار است کاوشگر بعدی ناسا موسوم به پرسِویِرِنس أواخر ماه جاری به سوی مریخ پرتاب شود و در فوریه 2021 به این سیاره برسد. پرسویرنس یک هلی کوپتر به نام اینجِنیوتی در مریخ تعبیه می کند که از بُعد دیگری از مریخ تصویربرداری خواهد کرد.

هم چنین به آسانی می توان از آن برای حمل بار، اکتشاف غار و دهانه ها استفاده کرد. قوه جاذبه اندک و آتمسفر رقیق مریخ، اما پرواز را سخت سخت می کند.

اخیرا هم چین و هم امارات متحده عربی با موفقیت نخستین سفینه های خود را به مریخ فرستادند. سفینه هوُپ امارات متحده عربی پس از دو تاخیر از مرکز فضایی تانِگاشیما در ژاپن برای یک ماموریت هفت ماهه به سوی مریخ پرتاب شد.

در این میان، قرار است سفینه چین موسوم به لانگ مارچ 5 وای 4 در ماه فوریه به مریخ برسد و کاوشگر خود را به نام تیانوِن 1 (یا پرسش ها از بهشت) در سطح مریخ قرار دهد. ماموریت این کاوشگر اکتشاف در سطح مریخ به مدت 90 روز است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 333

به "واقعی ترین تصاویر از سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعی ترین تصاویر از سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید