مریخ نورد استقامت پنج شنبه به فضا می رود

به گزارش اهدا بلاگ، جدیدترین کاوشگر مریخی ناسا به نام استقامت پنجشنبه زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک خواهد نمود.

مریخ نورد استقامت پنج شنبه به فضا می رود

ناسا خاطرنشان کرد که کاوشگر مریخی استقامت(Perseverance) که به اندازه یک خودرو است و بخش مهم ماموریت 2.7 میلیارد دلاری مریخ 2020 این سازمان محسوب می گردد، پنجشنبه هفته جاری 30 ژوئیه(9 مرداد) در یک بازه زمانی دو ساعته که از ساعت 7:50 صبح به وقت زمانی شرقی(16:20 به وقت تهران) باز می گردد، روانه سیاره سرخ خواهد شد.

این فضاپیما سوار بر موشک اتلس 5(Atlas V) متعلق به اتحادیه پرتاب های آمریکا(ULA) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال(Cape Canaveral) در فلوریدا به فضا خواهد رفت.

تیم تحقیقاتی این ماموریت در حال آنالیز هستند که شرایط آب و هوا برای پرتاب پنجشنبه مساعد باشد.

ناسا می گوید اگر استقامت در روز مشخص شده پرتاب گردد، در تاریخ 18 فوریه 2021 روی سطح مریخ فرود خواهد آمد. این تاریخ حتی با تعویق پرتاب همچنان حفظ می گردد، زیرا به برنامه ریزان ماموریت یاری می نماید تا شرایط روشنایی و دما را در محل فرود پیش بینی و همچنین اطمینان حاصل نمایند که ماهواره های مدارگرد مریخ برای مشاهده و انتقال اطلاعات به زمین در دسترس هستند.

استقامت از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه جزرو و جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع 45 کیلومتری سنگ های این دهانه میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهد نمود.

این ربات شش چرخ همچنین چند 10 نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارنماینده جمع آوری و ذخیره می نماید. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین آورده خواهند شد و دانشمندان در آزمایشگاه های سراسر دنیا، آنها را با جزئیات کامل آنالیز می نمایند و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در خصوص تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها خواهند گشت.

استقامت همچنین میخواهد زمینه هایی را برای ماموریت های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می خواهد در دهه 2030 آن را انجام دهد، فراهم کند. به عنوان مثال، استقامت نیز مانند مریخ نورد تیان ون-1 چینی ها مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است.

همچنین یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا موسوم به MOXIE از جو نازک مریخ که دارای 95 درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن فراوری می نماید.

ابزار MOXIE تنها نمایش فناوری استقامت نیست، چرا که این مریخ نورد به یک هلیکوپتر 1.8 کیلوگرمی به نام نبوغ(Ingenuity) نیز مجهز است که زیر استقامت تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می نماید.

از نکات منحصر به فرد این کاوشگر مریخی این است که استقامت نخستین صدا را از مریخ برای ما خواهد فرستاد.

حال باید دید که شرایط پرتاب پنجشنبه چگونه پیش خواهد رفت و آیا ناسا پیروز می گردد این کاوشگر را در روز مشخص شده، به مریخ پرتاب کند یا خیر؟،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 342

به "مریخ نورد استقامت پنج شنبه به فضا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد استقامت پنج شنبه به فضا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید