محبوبه شب پرورش دهید

به گزارش اهدا بلاگ، محبوبه شب بعد از غروب خورشید و تاریکی هوا جلوه می نماید. روز هنگام تنها شاخسار گیاه هستند که خودنمایی می نمایند و گل های سفید - سبز آن در پس زمینه محو می شوند.

محبوبه شب پرورش دهید

همین که ستاره ها در می آیند گل های زیبای گیاه باز می شوند و خانه را پر از بوی خوش می نمایند! محبوبه شب را می توان در مکان هایی که دمای هوا در زمستان ها خیلی سرد نمی گردد در بیرون از خانه پرورش داد و به عنوان گیاهی بیرونی کاشت اما در بقیه منطقه ها به صورت گیاه خانگی نگه داشته می گردد. محبوبه شب گیاهی گرمسیری است.

احتیاط کنید! تمام قسمت های این گیاه برای انسان ها و حیوانات سمی است و نباید هیچ قسمتی از آن خورده گردد.

روش نگهداری

- نور

این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد. اگر محبوبه شب تان را در باغچه می کارید جایی با نور زیاد برای آن در نظر بگیرید. بهتر است گیاه را در جایی قرا دهید که از آفتاب شدید ظهر تابستان به دور باشد. در درون خانه هم آن را در کنار یک پنجره آفتابگیر (مثلا پنجره ای رو به جنوب) قرار دهید و باز هم از تابش شدید آفتاب دور نگهش دارید.

- آبیاری

این گیاه در بیرون از خانه به خاکی همواره مرطوب احتیاج دارد، پس هر زمان که به نظرتان رسید خاک خشک شده است گیاه را به آرامی آبیاری کنید و تمام خاک اطراف گیاه را خیس کنید. برای آنکه خاک تان به مقدار کافی خیس گردد و رطوبت جذب کند، ابتدا مقداری آب به خاک بدهید، سپس صبر کنید تا خاک آب را به طور کامل جذب کند. 1 تا 2 دقیقه دیگر هم به خاک زمان بدهید و بعد از آن دوباره خاک را آبیاری کنید. این مراحل را 2 تا 3 بار تکرار کنید. به این ترتیب قبل از اینکه آب از دسترس خاک اطراف ریشه خارج گردد، خاک فرصت جذب آن را خواهد داشت. از این روش آبیاری برای آبیاری هر گیاهی که می خواهید خاکش عمیقا خیس گردد و تا جایی که می تواند آب جذب کند، بهره ببرید.

اگر گیاه تان را درون خانه کاشته اید باید اجازه دهید خاک کمی خشک گردد و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. محبوبه شب در درون خانه احتیاج به آب کمتری نسبت به زمانی که در بیرون از خانه کاشته شده است دارد.

- خاک

اگر محبوبه شب تان را در بیرون از خانه کاشته اید، به خاکی سست با زهکشی خوب احتیاج دارد. ترکیب خاک باغچه، پیت موس و کوکوپیت برترین ترکیب برای کاشت این گیاه در درون و بیرون خانه است. این گیاه خاکی اندکی اسیدی را ترجیح می دهد.

- کود دهی

گیاه را در ابتدای بهار قبل از اینکه رشد نو را آغاز کند تغذیه کنید. یک بار دیگر در ابتدای تابستان و بعد هم در ابتدای پاییز گیاه را با کودی که حاوی تمامی عناص مورد احتیاج گیاه باشد تغذیه کنید. از کودی با درصد 15- 15 - 15 برای کود دهی بهره ببرید.

اگر در فصل زمستان برگ های گیاه به نظر پژمرده و ضعیف می رسند به آن کمی کود بدهید در غیر این صورت کود دهی را متوقف کنید.

- هرس

بعد از تمام شدن هر بار گلدهی گیاه، آن را اندکی هرس کنید. برای اینکه مقدار گیاه در حد قابل کنترلی بماند در اواخر پاییز گیاه را تا نزدیکی خاک ببرید. گیاهانی که در بیرون از خانه کاشته شده اند را از ارتفاع 90 سانتی متری بالای خاک ببرید. اگر می خواهید گیاه تان خیلی بزرگ گردد و محدودیت فضایی ندارید این کار را انجام ندهید.

اگر گیاه را هرس کنید با شاخسار نو و براق و گل های زیادی که خواهد داد از شما تشکر می نماید. ابزار هرس تان را با محلولی حاوی 1 قسمت مایع سفید نماینده و 9 قسمت آب ضد عفونی کنید تا بیماری را در میان گیاهان تان منتقل نکنید.

تکثیر

این گیاه به دو روش قلمه ساقه و خوابانیدن به راحتی تکثیر می گردد.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه ساقه، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به یاری تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها باید دارای 2 جوانه باشند. می توانید قلمه ها را در آب یا ماسه ریشه دار کنید، البته ماسه گزینه بهتری است. می توانید قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از ماسه کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و نسبتا مرطوب قرار دهید. بعد از چند وقت رشد نو را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است.

تعویض گلدان

برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به مقدار کافی رشد کند. زمانی که به نظرتان رسید گلدان، برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال روبرو خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ نوش، تمام انرژی خود را صرف فراوری ریشه برای پر کردن فضای خاک می نماید و انرژی اضافه ای برای رشد برایش باقی نمی ماند.

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1315

به "محبوبه شب پرورش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محبوبه شب پرورش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید