ماجرای توهین حامد بهداد به شهریار

به گزارش اهدا بلاگ، حامد بهداد، بازیگر شناخته شده کشورمان، درباره حاشیه های به وجود آمده پس از به اشتراک گذاشتن پستی اینستاگرامی در خصوص شهریار از صفحه علی شمس، نویسنده و کارگردان شناخته شده تئاتر، شرح داد.

ماجرای توهین حامد بهداد به شهریار

پستی که بهداد منتشر نموده بود، توهین به استاد شهریار شاعر برجسته کشورمان و ترک زبانها تفسیر شده است.

در متنی که حامد بهداد آن را بازنشر داده بود با زبان و ادبیاتی تند از نام گذاری روز درگذشت شهریار به اسم روز ادب و فرهنگ فارسی انتقاد شده است.

حالا او روز گذشته در پستی اینستاگرامی شرحات در این رابطه ارائه کرد و برداشت ها از پست منتشر شده را سوء تفاهم خواند.

او در شرح چنین نوشته است:

اخیرا نوشته ای درباره ادبیات و روز ملی شعر و شاعر به اشتراک گذاشته ام که صد حیف بی آن که بدانم، مطلبم از سوی یکی اقوام، در حمایت از توهین به شهریار شاعر استنباط شده است که صادقانه باید بگویم خبر از سر منشاء این اتفاق نداشتم و نمی دانستم موضوع با اهانت به بعضی هم میهنان عزیز و شهریار ادیب شکل گرفته است. فقط گمانم این بود که گروهی دیگر درباره شعرای مورد علاقه ام چون حافظ و مولانا می گویند و آن روز خاص را برای آن ها متناسب می دانند. دیگر نکته که برایم در آن نوشته جلوه کرد و باعث شد آن را به اشتراک بگذارم این بود که چرا به جای تاریخ مرگِ بزرگانِ سرزمینم، روز تولدشان را مناسبات فرهنگی مان قرار نمی دهیم.

حال در این میانه بی خبر از همه جا در حالی که خیل ناسزا به سویم روانه است از جانب دوستی تماس داشتم مبنی بر این که این مطلب را چرا به اشتراک گذاشته ای و داستان از این قرار است. خب طبیعی است که ابتدا غافل گیر شدم. یعنی چه؟! این چه کاری بود؟ یعنی من اهانت را تایید می کنم؟ یعنی منظورم شکستن دل و ذهنیت مردم است؟ آخر می گردد؟ داریم؟ من؟! این حرف ها کدام است؟ این قومیت و تعصب ورزی ها کجا و کی کارساز بوده؟ این حرف ها باطل است. هنرمندانه نیست. دور از شأن آدمی است. من جانم برای این خاک و مردم و هر آن چه که به جای مانده است می رود. مولوی، فردوسی، سعدی، ایرج، شهریار، حافظ و خاقانی برای همه است. آذربایجان از ماست و خراسان از شما. چه تفاوت دارد؟ وجب به وجب این خاک خانه است. آخر من دلدارم کجا می توانم عزیزانم را برنجانم؟ آن چه دارم جمله از محبتی است که مردم داده اند. حال آن را یک شبه به باد دهم؟ هرگز! من این زبان و قومیت و مذهب را همه در گرو عشق و صفا می بینم. پس چگونه می توانم احساس هموطنانم را جریحه دار کنم و بر دردشان بیفزایم؟ خیر! هنوز مرا نشناخته اید! عشق به شما و این وطن کار مرا ساخته است. من این نقد را به هیچ نسیه نخواهم باخت. کدام ترک، کدام لر، کدام بختیار و کرد و بلوچ؟! همه یکی است. خیر! بنده هیچوقت هیچ توهینی به هیچ کسی را تأیید نخواهم کرد.

حرف آخر. یکی بگویم به خاطر بسپار! همین چندی پیش که خوزستانی از بی آبی و تشنگی، وامانده از همه جا به امان آمده بود با خود گفتم خدایا چرا تبریزی ها حرفی نمی زنند؟ فردا خبر آمد که تبریز تعصب برادران عرب و خوزستان را می کشد. آخر من این ها را با چه برابر کنم؟ این ها را چه کنم؟ چگونه نگویم؟ خیر آقا! مرا نشناخته اید! بد اگر گفته اید بی فایده است. من شما را عاشقم.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1010

به "ماجرای توهین حامد بهداد به شهریار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای توهین حامد بهداد به شهریار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید