قیمت گندم و خوراک دام در بازار های جهانی بالا رفت

به گزارش اهدا بلاگ، امروز قیمت گندم بیش از 9 دلار و قیمت ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می شود، نزدیک به یک دلار افزایش داشت.

قیمت گندم و خوراک دام در بازار های جهانی بالا رفت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، امروز در بازار های جهانی قیمت گندم و ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می شود افزایش یافت. دانه های روغنی هم از این قافله افزایش قیمت عقب نماندند.

امروز در بازار های جهانی هر بوشل گندم 8.75 دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت 582 دلار معامله شد. ذرت هم که به عنوان خوراک دام و طیور استفاده می شود رشد 25 سنتی را تجربه کرد و هر بوشل از این محصول به قیمت 380 دلار به فروش رفت.

در این میان گیاه روغنی کانولا رشد 90 سنتی و دانه روغنی سویا افزایش یک سنتی داشت. همچنین قیمت شکر هم به عنوان یک محصول استراتژیک در جهان با افزایش 9 سنتی روبرو شد.

براساس این گزارش قیمت انواع دام کاهش قیمت داشتند به طوری که قیمت دام زنده 72 سنت و دام پرواری 97 سنت افت پیدا کرد.

به گزارش فارس، ایران حدود 70 درصد خوراک دام و طیور را وارد می کند. هرگونه نوسان در بازار های جهانی بر قیمت داخلی هم تأثیر می گذارد. اگر چه دولت با پرداخت ارز 4 هزار و 200 تومانی به دنبال ثبات قیمت در داخل است، اما باعث خروج ارز بیشتر از کشور می شود.

قیمت گندم هم به عنوان محصول اساسی و بسیار مهم در تأمین امنیت غذایی در جهان برای کشور مهم است و در سال های گذشته اگر چه خودکفایی گندم چند سال تکرار شده، اما شرایط پایداری نداشته است. امسال دولت حدود 8.4 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد که حدود مشابه سال گذشته است. سال گذشته حدود 3 میلیون تن واردات گندم داشتیم.

در دانه روغنی هم کشور بیش از 90 درصد وابسته به واردات است و برنامه های افزایش خوداتکایی در سال های گذشته نتیجه چندانی نداشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 437

به "قیمت گندم و خوراک دام در بازار های جهانی بالا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گندم و خوراک دام در بازار های جهانی بالا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید