فنون همسریابی برای پسران

به گزارش اهدا بلاگ، پسران برای همسریابی باید با رعایت وقار و متانت با حضور در مجامع، دختران هم کفو خود را بیابند و نسبت به تهیه امکانات زندگی کمال گرا نباشند.

فنون همسریابی برای پسران

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - ضرورت دارد که هم دختران و هم پسران از فنون و قواعد همسریابی آگاه باشند تا بتوانند همسر مناسبی برای خود بیابند. گاهی پسران شتابزده و یا بدون مطالعه مبادرت به ازدواج با دختری می کنند که مناسب آنان نیست و گاه با رد شدن توسط افرادی در چند خواستگاری به طور کلی از ازدواج منصرف شده و خود را شکست خورده حس کرده و تا آخر عمر زندگی را به تنهایی سپری می کنند. یافتن همسر و انتخاب مناسب در ازدواج فنونی دارد که در این مقاله به اجمال مورد بحث قرار می گیرد.

اصول همسریابی پسران

موانع بسیاری برای یافتن همسر و ازدواج پسران وجود دارد. موانعی مانند کمبود درآمد، خانواده ها، بیکاری، تورم و مسائل مسکن موجب شده است که سن ازدواج جوانان بالا برود. در خصوص گزینش همسر توسط پسران و موضوع بالا رفتن سن ازدواج طرح موارد زیر مهم به نظر می رسد:

1- پسران باید در همسریابی به سراغ دخترانی بروند که در خصوص عوامل موثر در ازدواج مانند مسایل فرهنگی، اقتصادی، عقیدتی و... با آنها هماهنگ باشند. نادیده دریافت این عوامل کافیست که زندگی خانوادگی را ناراحت و در پاره ای موارد غیر قابل تحمل کند.

2- بعضی از پسران به علت کمی درآمد به خواستگاری دختران مسن یا زنان بیوه روی می آورند. این پسران باید توجه داشته باشند که عامل سن در زندگی زناشویی نقش مهمی دارد و اختلاف نامقبول سنی نتیجه اش ناسازگاری و ناراحتی است.

3- بعضی از پسران به امید حقوق زن و یا ثروت او به ازدواج با دختری مبادرت می کنند به این امید که با تصاحب ثروت او رفاه زندگی خود را تأمین کنند. در چنین ازدواج زمانی که مرد با مخالفت همسرش که در هزینه حقوق یا ثروتش روبرو می گردد، ناسازگاری شروع می گردد مخصوصا اگر در دیگر عوامل موثر در ازدواج نیز ناهماهنگ باشند.

4- برای همسریابی پسران اگر به خاطر نداشتن امکانات اقتصادی مبادرت به ازدواج نمی کنند، پدر و مادر باید در حد ممکن به آنان یاری کنند و خود آنان نیز برای کاریابی کوشش کنند و به سراغ دختری بروند که با شرایط آنان سازگاری داشته باشد و با یاری یکدیگر زندگی را بسازند.

5- بعضی از پسران هستند که پس از خواستگاری و عدم قبولی دختر مورد نظر اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. ناامید شده و نسبت به ازدواج با زنان بدبین می شوند و چه بسا تا سنین بالا و گاه تا خاتمه عمر زندگی را به تنهایی بگذرانند. این پسران باید بدانند که دختر مناسب آنان زیاد است و با اعتماد به نفس به سراغ دختران دیگری بروند و به موقع ازدواج کنند.

6- نکته دیگر در خصوص همسریابی پسران مانند دختران این است که وقار و ظاهر مناسب و متانت و حضور در مجالس و ارائه علم و هنر از مواردی است که می تواند دختران را به طرف آنان جلب کند و امکان گزینش مناسب تری را برای آنان فراهم سازد.

7- دو صفت ناپسند خست و لجاجت از صفاتی است که در زناشویی نقش منفی دارد و دختران در بیشتر موارد آنها را تحمل نمی کنند. در صورت وجود چنین صفاتی در پسران یا باید نسبت به اصلاح آن اقدام کرده یا باید دخترانی را برای همسری انتخاب کنند که پذیرای خساست و لجاجت شوهرشان باشند.

8- پسرانی که ایده آلی فکر می کنند و ازدواج خود را با تهیه کلیه امکانات زندگی از مسکن، اتومبیل و سایر وسایل لوکس و گرانبهای زندگی به تاخیر می اندازند اشتباه غیرقابل جبرانی را در همسریابی مرتکب می شوند. با چنین فکری زمانی می رسد که شور جوانی را از دست داده اند و نسبت به ازدواج و دریافت همسر بی تفاوت می شوند.

9- مواردی است که بخصوص پسران تحت تأثیر زیبایی دختران بدون توجه به سایر عوامل مبادرت به ازدواج می کنند. مثلا با اختلاف طبقاتی ازدواج می کنند و احتمالا با مسائلی روبروه خواهد شد که اگر منجر به طلاق نگردد شادی و وقت خوش را از آنان خواهد گرفت.

10- دخترانی ممکن است تحت تاثیر یک عامل برجسته بدون توجه به عوامل دیگر دلباخته مردی شوند و عاشقانه تحت تاثیر احساسات جوانی پیشنهاد ازدواج کنند. مرد مورد تقاضا باید توجه داشته باشد که این پیشنهاد بر اساس احساسات زودگذر است و پس از مدتی که این هوس ارضا شد و سایر عوامل اهمیت خود را نشان داد زندگی به ناشادی خواهد کشید. نظیر این حالت در دختران کم سن و سالی که برای فوتبالیست های میادین مسابقات جهانی سرودست می شکستند و نامه عاشقانه می نوشتند دیده شده است. در این موارد هم مرد و هم دختر باید عاقلانه برخورد کنند و با تصمیم گیری بر اساس احساسات زودگذر زندگی زناشویی خود را تباه نسازند.

بنیاد ازدواج و خدمات آن

در جامعه ای پیروز آسان کردن راه ازدواج جوانان و اقداماتی در جهت همسریابی ضروری به نظر می رسد. در این دوره جوانان چهار راه برای یافتن همسر دارند: اول خانواده، دوم دوستان و همکاران و همکلاسی ها، سوم پیگیری فرد بدون اطلاع خانواده و بلاخره مراجعه به بنیادهای ازدواج.

آنچه در این مورد همسریابی اهمیت دارد این است که جوانان داوطلب ازدواج نباید موازین شرعی و معیارهای عرفی را نادیده بگیرند. در غیر این صورت روبروه با مسائلی خواهند شد که فرجام آن ناخوشایند خواهد بود.

یکی از مسئولین بنیاد ازدواج می گوید: هدف بنیاد ازدواج یاری به متقاضیان مجردی است که به وسیله خانواده قادر به یافتن همسر خود نیستند. بنیاد ازدواج، مشاور جوانان برای ازدواج های پیروز است. در جامعه اگر جوانی بخواهد در خصوص همسر آینده اش تحقیق بیشتری بکند مورد اعتراض قرار می گیرد. بنیاد ازدواج مکانی است که جوانان بدون معذوریت می توانند اطلاعات کاملی در خصوص یکدیگر پیدا کنند. از فعالیت های بنیاد ازدواج همسریابی به وسیله پرسشنامه، روبروه، معرفی برای خواستگاری به طریق محرمانه و تشویق مجردها به تشکیل خانواده است.

در رابطه با بنیاد ازدواج اشاره به این نکته لازم است که اعضای خانواده در خصوص نحوه برخورد با پسر یا دختری که دیرتر ازدواج کرده مورد مشاوره قرار گیرند و بین خانواده و جوانان در خصوص انتخاب همسر هماهنگی ایجاد گردد.همچنین باید کوشش هایی صورت گیرد در جهت تغییر ارزشها برای توسعه بنیاد ازدواج و موسسات مشابه آن که دختران و پسران بتوانند با رعایت تمام معیارهای شرعی با یکدیگر آشنا شوند و با شرایط سهل و ساده ای ازدواج کنند.

محیط دانشگاه نیز بهترین موقعیت برای همسریابی است. دانشجو فردی است که از نظر عقلی رشد کرده است. وانگهی همشاگردی ها از نظر شغلی در آینده هماهنگی داشته و امکان شناخت نیز بیشتر فراهم است برای آنکه دانشجویان مجرد بهتر از ازدواج سوق داده شوند پیشنهاد می گردد مسئولین دانشگاه امکانات لازم را فراهم کنند و با ایجاد بخش همسریابی در مراکز مشاوره دانشگاه به ازدواج دانشجویان و جوانان یاری کنند.

برگرفته از: کتاب آموزش و مشاوره قبل از ازدواج

منبع: setare.com
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 665

به "فنون همسریابی برای پسران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فنون همسریابی برای پسران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید