علائم آسم در بچه ها و درمان آن

به گزارش اهدا بلاگ، آسم در بچه ها با نشانه هایی مانند خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه بروز می کند. دلیل بروز آسم در بچه ها قرار گرفتن در معرض آلرژن ها، آلودگی هوا، فعالیت بدنی و بیماری های عفونی است. در ادامه بیشتر با این بیماری آشنا خواهیم شد.

علائم آسم در بچه ها و درمان آن
آسم بیماری مزمن دوران کودکی است که می تواند به علت حساسیت به انواع مواد تحریک کننده آغاز شده باشد. در ایالات متحده، حدود 20 میلیون نفر مبتلا به آسم هستند. تقریبا 9 میلیون نفر از آن ها را بچه ها تشکیل می دهند. بچه ها راستا های هوایی کوچکتری از بزرگسالان دارند که موجب می شود بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار گیرند. نشانه های آسم عبارتند از: سرفه، خس خس ریه ها و تنگی نفس که به علت باریک شدن راستا تنفس (برونش) ایجاد می شود. حمله آسم برای کودک می تواند خیلی ترسناک باشد. به علت اینکه احساس خفگی موجب اضطراب کودک شده و تنفس را هر چه بیشتر با مشکل روبرو می کند.

آسم در بچه هااگرچه هیچ روش اثبات شده ای برای پیش بینی ابتلا به آسم در بچه ها وجود ندارد، پژوهش های انجام شده بعضی از عوامل پیش بینی کننده آسم در بچه ها را شناسایی کرده اند:

آلرژی های تشخیص داده شده مانند آلرژی پوستی و غذایی یا رینیت آلرژیک (تب یونجه)

سابقه خانوادگی ابتلا به آلرژی یا آسم

قرار گرفتن در معرض دود سیگار در دوران بارداری و پس از تولد

چاقی

زندگی در یک منطقه با آلودگی هوا بالا

تا به امروز هیچ درمان قطعی برای آسم یافت نشده و آسم کنترل نشده در بچه ها می تواند باعث آسیب دائمی ریه شود. اما در بیشتر بچه ها، آسم با درمان و مدیریت مناسب کنترل می شود.

علائم آسم در بچه هاتشخیص آسم در بچه ها کمی سخت است. بسکمک از بچه ها برای مدت طولانی پیش از آغاز حملات آسم، نشانه خاصی ندارند. نشانه های آسم ممکن است با سایر بیماری های تنفسی اشتباه گرفته شوند. هم چنین با توجه به سن کودک، ممکن است او قادر به تشریح کامل نشانه های خود نباشد و نتواند بیماری خود را توضیح دهد.

بچه ها مبتلا به آسم ممکن است نشانه هایی مانند آسم در بزرگسالان داشته باشند، مانند: سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس. در بعضی از بچه ها، سرفه مزمن ممکن است تنها علامت باشد.

اگر کودک یک یا چند مورد از نشانه های رایج بیماری آسم را داشته باشد، بایستی با یک متخصص آلرژی / ایمونولوژیست ملاقات کنید.

سرفه ثابت که در هنگام عفونت های ویروسی بدتر می شود، تشدید سرفه ها ممکن است هنگام خواب برای کودک رخ دهد یا هنگام ورزش و یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد.

هنگام تنفس کودک صدایی شبیه سوت زدن ایجاد کند.

تنگی نفس یا نفس نفس زدن، هنگامی که فعالیت ورزشی انجام می دهد.

تنگی قفسه سینه (کودک ممکن است بگوید که قفسه سینه او درد می کند یا احساس عجیبی دارد)

خستگی (کودک هنگام بازی از جنب و جوش بیفتد یا بازی را متوقف کند)

مسائل شیردهی یا بلعیدن هوا در زمان تغذیه (در نوزادان)

اجتناب از فعالیت های ورزشی و اجتماعی

مسائل خواب به علت سرفه شدید یا مشکل تنفسی

علائم آسم معمولا به علت آلرژی بروز می کنند. قرار گرفتن در معرض آلودگی های گرد و غبار، موی سگ و گربه، گرده و دیگر آلاینده های زیست محیطی می تواند باعث حمله آسم شود. در بعضی از بچه ها آسم می تواند ناشی از عوامل غیر آلرژیک مانند هوای سرد، آلودگی یا ورزش باشد.

تکرار الگو ها در نشانه های آسم بسیار مهم هستند و می توانند به تشخیص پزشک کمک کنند. توجه کنید که چه وقتی نشانه ها رخ می دهند:

شب یا صبح زود

در طول یا بعد از فعالیت ورزشی

در فصول خاص

بعد از خنده یا گریه

هنگامی که از طریق یک عامل محرک، تحریک می شود

آسم یک بیماری مزمن است، اما تشدید شونده و مرگ آور نیست! تشخیص دقیق و اجرای برنامه درمانی مناسب می تواند شرایطی را برای کودک فراهم کند تا مانند دیگر بچه ها در فعالیت های خانوادگی، مدرسه و دوستان شرکت کند. در صورت همکاری شما، فرزندتان و متخصص آلرژی / ایمونولوژیست می توانید اطمینان حاصل کنید که آسم کیفیت زندگی فرزند شما را کنترل نمی کند.

اقدامات لازم در هنگام بروز حمله آسمهنگامی که علائم آسم بدتر از حد معمول است، با عنوان حمله آسم نامیده می شود. در صورت بروز این حالت، اقدامات زیر را انجام دهید:

سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید تا بتوانید کودک خود را آرام نگه دارید. او ممکن است از آنچه اتفاق افتاده است ترسیده باشد.

اگر کودک دارای دستگاه مخصوص بیماری آسم reliever (اصطلاحا آرام کننده آلرژی) است، از آن یک پاف به کودک بدهید و یا اگر دارای اسپری هستید، از آن استفاده کنید.

اگر هنگام حمله آسم کودک در خواب است، او را بنشانید و پشتش چند بالش بگذارید. در غیر اینصورت او را روی صندلی نشانده و به جلوی میز خم کنید (یا از صندلی دیگری کمک بگیرید) تا وزن سینه کودک کم شود. این کار به عضلات سینه امکان می دهد تا هوا را موثر تر خارج کنند.

روش استفاده از داروی آسم در بچه ها دستگاه رها کننده (inhaler)، اسپری و قسمت هوا دهنده (spacer) را همانطور که پزشک تجویز کرده است، آماده کنید و بررسی کنید که آیا دستگاه با تکان دادن و فشار دادن اسپری کار می کند.

کودک را روی پای خود بگذارید و قسمت دهانی دستگاه را روی لب کودک قرار دهید یا از ماسک صورت نوزادان که بدین منظور طراحی شده است، استفاده کنید.

اسپری دستگاه رها کننده را فشار دهید و هوادهنده را در جای خودش قرار دهید تا کودک 5 نفس عمیق بکشد. این امر شما را مطمئن می سازد که کودک تمام داروی خود را مصرف کرده است.

هشدار: اگر این اولین حمله کودک است و حمله به قدری شدید است که به دارو جواب نمی دهد، سریعا اورژانس را خبر کنید.

جمع بندیبچه ها مبتلا به آسم ممکن است نشانه هایی مانند خس خس سینه، سرفه، تنگی قفسه سینه و مشکل تنفسی، به خصوص در اوایل صبح یا شب، تجربه کنند.

بسکمک از عوامل می تواند باعث آسم در بچه ها شود، مانند:

آلرژن ها - گرده، حیوانات

عوامل مضر - سیگار کشیدن، آلودگی هوا

هوا - هوای سرد، تغییرات آب و هوا

فعالیت ورزشی (آسم ورزشی)

عفونت - آنفولانزا

آسم با دو نوع دارو درمان می شود: دارو های تسکین دهنده سریع برای متوقف ساختن علائم آسم و دارو های کنترل کننده طولانی مدت برای جلوگیری از بروز علائم.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1042

به "علائم آسم در بچه ها و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آسم در بچه ها و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید