شهرفروشی دوبرابری

به گزارش اهدا بلاگ، طبق اطلاعات موجود در بودجه مصوب سال 1400 شهرداری تهران، مدیران شهری برای سال آینده، روی 300 میلیارد جرینگی حاصل از چشم پوشی از تخلفات ساختمانی هم حساب کرده اند.

شهرفروشی دوبرابری

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فرهیختگان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت سه شیفت درحال بررسی لایحه بودجه سال آینده کشور هستند. از مدت ها قبل، حتی ماه ها قبل، تمام رسانه ها، کارشناسان و حتی مردم درحال رصد اخبار و اطلاعات پیرامون بودجه کشور هستند و چالش ها و دعواهای جدی هم بین مسئولان و متخصصان پیرامون این مساله در گرفته است. البته اینها هیچ کدام بد نیست و ان قلتی هم روی آن نداریم، منتها همزمان با بررسی لایحه بودجه کل کشور، مدیریت شهری تهران و شورای شهری ها هم بودجه سال آینده پایتخت را تصویب کردند و به گفته محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران برای تایید نهایی به فرمانداری ارسال شده است. نمی دانم چقدر درگیر مسائل مربوط به بودجه هستید، هم بودجه ملی و هم بودجه شهرداری ها، اما احتمالا می دانید بودجه سالانه مدیریت شهری تهران برای اداره پایتخت با مجموع بودجه سالانه چندین استان برابری می کند و همین مهم باعث می شود که به صورت ویژه مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

اولین انتقادی هم که می توان به جریان بررسی بودجه پایتخت داشت، چراغ خاموش بودن تصویب آن، غیرشفاف بودن جزئیات، عدم حساسیت جدی رسانه ها و مسائلی از این دست است. به گفته پیروز حناچی، شهردار تهران بودجه اصلی ردیف ها 36 هزار و 333 میلیارد که بودجه انتقالی از تبصره ها (11 هزار و 354 میلیارد ریال) به آن اضافه می شود و بودجه تکمیلی دو هزار و 274 میلیارد ریال برای پروژه هایی است که ذکر شد و جمعا 49 هزار و 961 میلیارد تومان بودجه 1400 شهر تهران خواهد بود. این یعنی حدود 50 هزار میلیارد تومان برآورد مدیران شهری از هزینه های لازم برای مدیریت تهران در سال آینده است. عددی که نسبت به بودجه حدودا 30 هزار میلیارد تومانی سال 99، رشد محسوس و قابل توجهی داشته است. در ادامه به بررسی بخشی از آنچه در لایحه بودجه 1400 شهرداری ها آمده است و البته مردم و رسانه ها به آن دسترسی دارند، خواهیم پرداخت.

ایراد اول؛ عدم انتشار لایحه بودجه شهرداری پیش از تصویب!

به نظر بد نیست قبل از هر تحلیل و بررسی ای به یکی از مهم ترین ایرادات بودجه سالیانه شهرداری تهران اشاره کنیم. مساله ای که مربوط به اعداد و ارقام موجود در جداول نیست و اتفاقات مربوط به خود لایحه بودجه است. همان طورکه در خطوط ابتدایی گزارش اشاره کردیم، بودجه سالانه کشور از ماه ها و مدت ها قبل در رسانه ها و درگاه های مختلف قرار می گیرد و مردم و کارشناسان به راحتی به آن دسترسی دارند و متوجه آنچه در یک سال آینده قرار است اتفاق بیفتد، می شوند. درآمدها و هزینه های دولت به صورت شفاف در معرض دید عموم قرار می گیرد و همین باعث می شود بسیاری از ایرادات احتمالی و... شناسایی و رفع و رجوع شود. منتها درست در مقابل چنین اقدامی شهرداری تهران قرار گرفته است که هرساله در یک فضای کاملا مبهم و به صورت کاملا چراغ خاموش بودجه سالانه شهر تهران را به شورای شهر تقدیم می کند و خبری از انتشار زودهنگام نیست تا دغدغه مندان، مردم و کارشناسان امکان دسترسی و بررسی و تحلیل آن را داشته باشند. برای همین درباره بودجه 1400 که حدود یک ماهی است به صورت روزانه رسانه ها را رصد می کنم تا شاید فایل بودجه شهرداری تهران برای سال آینده منتشر شده باشد، اما سر آخر و بعد از تصویب بودجه بدون اینکه بتوان لایحه را قبل از تصویب دید، در بخش مصوبات یکی از درگاه آماری و اطلاعاتی پایتخت دسترسی به بخشی از لایحه (نه همه آن) میسر شده است که آن هم در بی نظمی و فرمت عجیبی است. پس به عنوان اولین ایراد به مجموعه مدیریت شهری دوره پنجم که ادعای شفافیت و در اتاق شیشه ای بودن تمام افعال و تصمیمات شان گوش فلک را کر کرده بود، می توان همین عدم شفاف سازی و انتشار لایحه بودجه را وارد کرد. مساله ای که ابهامات پیرامون قراردادها، نحوه هزینه کرد بودجه هنگفت و چندده هزار میلیاردی و... را تشدید می کند و راه را برای تجمیع نظرات کارشناسی هم می بندد.

تفاوت های درآمدی امسال و سال آینده شهرداری تهران

بنا بر آنچه گفتیم حالا تعیین است که ما دسترسی خاصی به بودجه 1400 شهرداری تهران نداشتیم. اما در تحلیل همین اطلاعات قطره چکانی منتشرشده از سوی مجلس شهری و مجموعه شهرداری تهران به نکات قابل تامل و توجهی برمی خوریم که اشاره به آنها خالی از لطف نیست. ابتدا به برخی تفاوت های موجود در بودجه سال های 1399 و 1400 به صورت کلی اشاره می کنیم و بعد درارتباط با برخی از آنها شرح و تحلیل هایی می نویسیم.

موارد عجیب بودجه 1400

از این اعداد و ارقام که بگذریم، به برخی نکات جالب و قابل تامل در بودجه برمی خوریم که همچون سایر ردیف های بودجه ای که بالاتر به آنها اشاره کردیم، رشد داشته اند و حتی برخی از ردیف ها برای بار نخست اضافه شده اند. شاید اصلی ترین و قابل تأمل و توجه ترین بخش بودجه همین مساله و ردیف ها باشند. در بودجه مصوب شهرداری در سال 1400 ردیفی تحت عنوان عوارض بر پروانه ساختمانی مازاد بر تراکم پایه (مسکونی) وجود دارد که مصداق اصلی فروش دارایی های شهر یعنی فروش فضای عمودی شهرها (تراکم فروشی) است. براساس بودجه مصوب سال 1400، این منبع درآمد ناپایدار و محل مناقشه رشدی حدودا دوبرابری داشته است!

یکی دیگر از ردیف های بودجه ای قابل توجه در بودجه مصوب سال آینده شهر تهران، عوارض حاصل از قطع اشجار است. به طوری که این ردیف بودجه، در سال 1399 صفر درنظر گرفته شده بود، منتها برای سال 1400، شهرداری تهران از محل عوارض قطع درختان پایتخت، درآمدی 300 میلیارد تومانی برای خود درنظر گرفته است. اگر میانگین هزینه قطع هر درخت در تهران را 100 میلیون تومان هم درنظر بگیریم (عوارض قطع درخت در تهران از 680 هزار تومان تا 118 میلیون تومان) یعنی برای سال آینده، شهرداری امید به قطع 3 هزار درخت در پایتخت دوخته است. به گفته امینی، عضو شورای شهر تهران در دوره پنجم مدیریت شهری تهران، 350 میلیارد تومان از این محل درآمد داشته است!

نکته مهم و قابل تأمل دیگر قصه پرغصه و تکراری و منبع ناپایدار اما مورد تکیه همیشگی شهرداران در تمام ادوار و با هر مدل و اعتقادی، یعنی درآمدهای حاصل از کمیسیون ماده 100 است. همان کمیسیون معروف که قرار بود برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی اقداماتی را انجام دهد، منتها تبدیل به یکی از راه های اصلی درآمد شهرداری ها و امر نامبارک شهرفروشی شد. طبق اطلاعات موجود در بودجه مصوب سال 1400 شهرداری تهران، مدیران شهری برای سال آینده، روی 300 میلیارد جرینگی حاصل از چشم پوشی از تخلفات ساختمانی هم حساب کرده اند. این برآورد درآمدی درحالی است که میزان درآمد موردنظر در بودجه سال پیش تقریبا یک سوم کمتر از برآورد سال آینده است!

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 723

به "شهرفروشی دوبرابری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرفروشی دوبرابری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید