شرایط امهال مطالبات برای مساعدت با واحدهای تولیدی اعلام شد

به گزارش اهدا بلاگ، بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای به بانک ها و مؤسسات اعتباری اعلام نمود: این بانک با هدف مساعدت به بنگاه های فراوریی و تسهیل وصول مطالبات غیرجاری بانک ها، پیشنهادی را مبنی بر اساس مصوبه هشتاد و پنجمین جلسه مورخ 1398.6.5 ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری به شورای محترم پول و اعتبار ارائه کرد که متعاقباً مراتب در یک هزار و دویست و هشتاد و نهمین جلسه مورخ 1398.11.29 این شورا مطرح و به توضیح ذیل مورد تصویب نهاده شد:

شرایط امهال مطالبات برای مساعدت با واحدهای تولیدی اعلام شد

بند الف مصوبه هشتاد و پنجمین جلسه ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری به توضیح ذیل اصلاح و بند ب نیز حذف می گردد:

بند الف - مؤسسه اعتباری موظف است بنا به درخواست مشتری و در چارچوب ضوابط و مقررات موجود، مطالبات از واحدهای فراوریی را که تمام یا بخشی از آن غیرجاری شده است، برای یک بار و حداکثر به مدت پنج سال، با اخذ میزان 7.5 درصد از مانده بدهی و با دوره تنفس 6 ماهه امهال کند.

تبصره -1 سازوکار اجرایی امهال موضوع این مصوبه، در چارچوب روش های امهال مقرر در دستورالعمل نحوه امهال مطالبات مؤسسات اعتباری است.

تبصره -2 مهلت استفاده از مزایای این مصوبه تا سرانجام شهریورماه 1399 است.

تبصره -3 چنانچه مشتری وفق مفاد قرارداد امهال، در موعد / مواعد مقرر، طی دوره امهال نسبت به بازپرداخت قسط / اقساط مطالبات امهالی اقدام کند، در استعلام اعتباری از سامانه های بانک مرکزی جهت اعطای تسهیلات و یا ایجاد تعهدات، مطالبات مزبور به عنوان مطالبات امهالی گزارش می گردد، اما مشتری یادشده بابت مطالبات امهالی مشمول ممنوعیت های ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نمی گردد.

تبصره -4 امهال مطالبات توسط مؤسسه اعتباری صرفاً برای مشتریانی امکان پذیر است که به تشخیص مؤسسه اعتباری و بر مبنای اعتبارسنجی اجرا شده، مطالبات مذکور پس از امهال در سررسید / سررسیدهای مقرر قابل وصول باشد.

تبصره -5 واحدهای فراوریی دارای مجوز از وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت صنعت، معدن و تجارت و معرفی شده از سوی ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری مشمول این مصوبه است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 3

به "شرایط امهال مطالبات برای مساعدت با واحدهای تولیدی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط امهال مطالبات برای مساعدت با واحدهای تولیدی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید